نقش معدن در توسعه اقتصادی کشور بالاتر از نفت ، صنعت و کشاورزی

نقش معدن در توسعه اقتصادی کشور بالاتر از نفت ، صنعت و کشاورزی
نایب رئیس انجمن سنگ ایران گفت : مزیت نسبی و عامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی کشور از نفت ، صنعت و کشاورزی به معدن و صنایع معدنی ؛ منتقل شده است.
به گزارش ایدنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ؛ مالک رحمتی در نشست خبری با بیان اینکه به صنایع معدنی ظلم و کم توجهی می شود ، افزود : ایران با قرار گرفتن در بین ۱۰ کشور معدنی دنیا و شناسایی و بهره برداری از ۶۰ ماده معدنی ؛ از جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار است و این بخش به همین علت دارای بالاترین مزیت و مطلوبیت در اقتصاد ملی است و باید مسئولان نقشه راهی برای این بخش از اقتصاد کشور ترسیم کنند.
وی با طرح این سئوال که آیا حتما باید در معدن چندنفر کشته شوند تا به آن توجه کنیم؟ گفت : خواهان جدایی بخش معدن از وزارت صنعت ، معدن و تجارت هستیم ، جدا کردن معدن یعنی اینکه می خواهند به این بخش در اقتصاد نقش بدهند ، نمی شود وزیر از صبح تا شب حواسش به مرغ و تخم مرغ و تنظیم بازار باشد و در آخر اگر فرصت شد گوشه چشمی هم به معدن داشته باشد.
رحمتی با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف معدن افزود : تکمیل و به روز رسانی زنجیره چهارگانه ارزش (اکتشاف ، استخراج ، فرآوری ، صادرات) در معدن ارتباط مستقیم با افزایش بهره وری دارد و شاه بیت زنجیره ارزش در این بخش بدون شک صادرات است چرا که اگر صادرات نهادینه نشود تمام تلاش های ما بی نتیجه خواهد بود.
وی با مهم خواندن نقش صنایع دانش بنیان در افزایش بهره وری صنعت سنگ به ویژه سنگ های تزئینی گفت : یکی از مشکلات امروز ما مدل استخراج و عقب بودن از تکنولوژی روز دنیا است ، البته در فرآوری سنگهای تزئینی بواسطه حضور صنایع دانش بنیان در این بخش از جایگاه خوبی برخورداریم بطوریکه قطر سنگ های تزئینی از ۴ سانتیمتر به چند میلیمتر کاهش یافته است.
رحمتی افزود : تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد حداکثر ارزش افزوده در بخش معدن حرف آخر را در دنیا می زند ، امروز سنگ در کشورهای صاحب تکنولوژی مثل ایتالیا و چین تبدیل به محصول تزئینی شده و گرانترین مجسمه ها را از سنگ مرمر ایران تولید می کنند که گاهی تا ۲۰ برابر به ارزش آن افزوده می شود.
وی گفت : امروز از ضایعات سنگ یا زباله های معدنی بعنوان یکی از ثروت های قابل توجه در دنیا یاد می شود که گاهی ارزش و قیمت آن بالاتر از سنگ است.
رحمتی با اشاره به وجود ۷۲ نوع سنگ با جنس ، رنگ و کیفیت متنوع در کشور افزود : معرفی ظرفیت های بخش معدن ، تعریف مدل های متنوع برای سرمایه گذاری ، نهادینه شدن رویکرد اقتصاد مقاومتی در معدن ، ورود صنایع دانش بنیان به بخش معدن و در نهایت محور شدن معدن در اقتصاد مقاومتی علاوه بر توزیع عدالت اقتصادی ، ایجاد و توسعه اشتغال را در کشور تضمین خواهد کرد.
وی با تاکید بر حمایت از فعالان بخش معدن گفت : در صورت معافیت معدنکاران از پرداخت مالیات و حقوق دولتی برای یک دوره پنجساله در ازای هر اکتشاف ؛ انقلابی در بخش معدن ایجاد خواهد کرد.
رحمتی همچنین به برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی سنگهای تزئینی ، معدن و ماشین الات و تجهیزات مربوطه در روزهای ۱۹ تا ۲۲ تیرماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران اشاره کرد و افزود : ما در نمایشگاه بدنبال معرفی ظرفیت ها و توانمندیهای کشور در این حوزه و همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی و فناوری های روز دنیا در بخش سنگ به هدف توسعه تولید و اشتغال و صادرات هستیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *