در مسیر توسعه داشتن روستاهای پر رونق و بالنده نیاز است.

استاندار استان مرکزی گفت: فرهنگ غنی اقتصادی و اجتماعی روستاها داشته ارزشمندی است که در توسعه و بالندگی کشور به خوبی محاسبه نشده و از آن بهره گرفته نشده است.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، محمود زمانی قمی عصر سه شنبه در آیین افتتاح دومین جشنواره ملی روستا در اراک افزود: فرهنگ غنی روستایی بخش مهمی از تمدن ایران زمین است که حفظ آن نیاز به تدابیر ویژه دارد.
وی اظهار کرد:برای آبادی ایران اسلامی و قرار گرفتن در مسیر توسعه داشتن روستاهای پر رونق و بالنده نیازاست.
وی ادامه داد: روستاها به واسطه فرهنگ کهن بخش مهمی از هویت ایرانیان را شامل می شود و عمده مفاخر و نخبگان این سرزمین باستانی روستا زاده هستند.
استاندار مرکزی گفت: عبور از دوران گذار و حرکت به سمت مدرنیته نباید غفلت از ظرفیت های روستایی را سبب شود و در ارائه کسب و کار و اشتغالزایی می بایست به بهترین شکل از داشته های روستاها بهره برد و برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند در تحقق این هدف نقش آفرینی کند.
زمانی قمی افزود: آهنگ حرکت در مسیر توسعه روستای آباد با راهبردهایی که در دولت یازدهم انجام شده به گوش می رسد و همه نخبگان و مسئولان برای رسیدن به این جایگاه باید همت مضاغف داشته باشند.
در این جشنواره ملی بیش از ۲۲۰ مشارکت کننده از ۲۱ استان کشور توانمندی های اقتصادی و فرهنگی استان های خود را در فضایی به وسعت هفت هزار و ۵۰۰ متر مربع به معرض دید عموم قرار داده اند.
این جشنواره تا ۱۳ مردادماه جاری با هدف ارتقای سطح آگاهی جامعه نسبت به آداب، رسوم، سنن و موسیقی اصیل ایرانی، ایجاد بازارهای موفق و حذف واسطه ها، ایجاد نشاط اجتماعی، الگوسازی، افزایش مشارکت اجتماعی و فرهنگی روستانشینان، شناخت ظرفیت های بوم گردی، احیای سبک زندگی ایرانی – اسلامی و توجه به وضعیت معیشت و اقتصادی مردم به ویژه در سطح روستاها جریان دارد.
گروه های هنری به صورت زنده در این جشنواره ملی اجرای برنامه می کنند و کارگاه های آموزشی و نشست های هم اندیشی نیز در حاشیه آن دایر است.
دومین جشنواره ملی روستاهای کشور تا ۱۳ مرداد ماه جاری از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی در اراک پذیرای علاقه مندان و بازدیدکنندگان است.
شرکت نمایشگاه های بین المللی استان مرکزی به عنوان بزرگترین نمایشگاه غرب کشور بیش از ۱۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *