مطبوعات محرک و محصول توسعه

مطبوعات محرک و محصول توسعه

معاون اول رئیس جمهور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها تأکید کرد که نباید از زبان نقد رسانه‌ها ترسید.

به گزارش ایدنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در مراسم افتتاحیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها که در مصلای تهران برگزار شد،اظهار داشت: نمایشگاه مطبوعات میدان گفت وگو است مخصوصا اینکه می‌توان در ارتباط با حوزه عمومی کشور به فرصتی برای توضیح دادن مردم و مسئولان از این ظرفیت استفاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی کوچه‌ها در شهرهای تاریخی عنوان کرد: در شهرهای تاریخی با کوچه‌هایی مواجه می‌شویم که به کوچه آشتی‌کنان معروف است در واقع نمایشگاه مطبوعات نیز شبیه همان  کوچه‌های آشتی‌کنان است چرا که همه با هم در یک مکان جمع می‌شوند، کنار هم می‌نشینند و با هم گفت وگو می‌کنند که این گفت وگوها می‌تواند به ظرفیت تحمل مسئولان و مطبوعات کشور در سطح ملی و محلی اضافه کند.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور به دلایل کثرت کار و برنامه‌ها نتوانست در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات حضور یابد، ادامه داد: از دولتمردان و شهروندان دعوت می‌کنم این یک هفته را در میدان گفت وگو یعنی نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا کنند تا در جریان مسائل قرار گیرند و فضای گفت وگو را رشد دهند.

جهانگیری با بیان اینکه برخی رسانه‌ها طوری رفتارمی‌کنند که نمی‌پسندیم، تأکید کرد: با این حال نباید از رسانه‌ها دوری کنیم و به رسانه‌هراسی روی آوریم. از رسانه نباید ترسید حتی اگر زبان نقدش تند باشد، باید با رسانه کار کرد. رسانه و مطبوعات جای گفت وگو، آگاهی دادن و محل نقد صحیح است، مطبوعات محل ترویج اخلاق و انصاف است نه میدان بی‌اخلاقی و بی‌انصافی، رسانه میدان دوستی است نه میدان دشمنی، رسانه محل همگرایی و انسجام و همبستگی است نه محلی برای واگرایی جامعه. امروز جامعه به حمایت رسانه نیاز دارد.

معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد: دولت وجود رسانه مستقل، حساس، سریع و شجاع را برای جامعه و خود سودمند می‌داند، نقد رسانه سرمایه‌ای است برای اداره کشور و هر کس نتواند نقد رسانه‌ها را تحمل کند حتما در مسیر اشتباه خواهد کرد و این اشتباه منابع کشور را هدر خواهد داد، هنر رسانه این است که به موقع زنگ‌ها را به صدا درآورد تا مسیرهای اشتباه اصلاح شود.

وی ادامه داد: جامعه و نظام نیازمند خبرگزاری و مطبوعاتی است که مورد وثوق مردم باشد، مرجعیت سیاسی و اجتماعی در جامعه داشته باشند، دیده و خریده شوند، همه اعضای اصحاب رسانه از مدیرمسئول تا خبرنگار نیازمند امنیت روانی و شغلی هستند و ما به عنوان دولت مکلف هستیم در این راستا اقدام کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه تلاش داریم با قانون مطبوعات، مطبوعات را در متن قرار  دهیم، گفت: مسئولیت حراست از رسانه بر عهده اعضای همین صنف است همان طور که در صنف پزشکی مسئولیت حرفه‌ای بر عهده پزشکان است به همین جهت دولت به دنبال ایجاد سازمان نظام رسانه‌ای است که حدود یک سال و نیم لایحه مربوط به تأسیس این سازمان در کمیسیون‌های دولت بررسی شده است و از چهارشنبه هفته گذشته به جلسه اصلی هیأت دولت آمده است و از آقای صالحی می‌خواهیم لایحه را در اختیار مطبوعات قرار دهد تا از نظرات آنها در دولت استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: مسئولین باید از محدودیت‌ها برای روزنامه‌نگاران جلوگیری کنند و برای تعطیلی، بیکاری شاغلین در این عرصه یا زیان‌ده بودن مطبوعات چاره‌اندیشی کنند، هر فعالیتی که زیان‌ده باشد امکان حیات ندارد، جوانمردی مطبوعات به هر دلیلی سیاسی، اقتصادی، نشانه توسعه نیافتگی کشور است.

وی با بیان اینکه مطبوعات محرک و محصول توسعه هستند، گفت: جایگاهی که می‌تواند ایران را به سرعت توسعه دهد مطبوعات است و مطبوعات میوه توسعه در کشور خواهد بود.

به ظرفیت‌های نمادین کشور چوب حراج نزنیم

جهانگیری با بیان اینکه دولت دستاوردهای ملی بسیاری داشته است، گفت: سال ۹۲ را با امسال مقایسه کنید و بررسی کنید در سیاست خارجی کجا بودیم و در حال حاضر کجا هستیم و چقدر تلاش کردیم در مقابل صداهایی که علیه ایران بلند می‌شود صداهایی نیز به نفع ایران بلند شود، امروز حتی وقتی آمریکا صدایی علیه ملت ایران فریاد می‌زند کشورهای محدودی با آن همراه می‌شوند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه از تلاطم اقتصادی به ثبات اقتصادی رسیده‌ایم، اظهار داشت: رشدهای منفی در اقتصاد به مثبت تبدیل شود، عدم اشتغال‌زایی به اشتغال‌زایی و شاهد هستیم سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود. باید این دستاوردها را به ملت در جهت بالا بردن امید و اعتماد، اطلاع رسانی کرد. کسی که به کشورش علاقمند است باید کاری کند که اعتماد مردم افزایش پیداکند.

وی با تأکید بر اینکه دولت تنگناها و محدودیت‌هایی برای پاسخگویی و خواسته‌های مردم دارد، گفت: برای باز شدن دست دولت انتظار داریم که همه رسانه‌ها ، شبکه‌های اجتماعی، نهادهای مدنی و اصحاب سیاسی مشارکت جدی در تقویت کشور داشته باشند که در نهایت این تقویت منجر به رفاه و بهبود زندگی مردم می‌شود.

جهانگیری با اشاره به موضوعات فراوانی که مورد تفاهم همگان است، گفت: قانون اساسی و رهبری از جمله موارد توافق است که ذیل این توافقات می‌توانیم برای حل مسائل کشور و پاسخگویی به مطالبات بر حق مردم راهکارهایی ارائه کنیم.

برجام مورد حمایت رهبری و جبهه‌های سیاسی مختلف بود

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کشور ایران استعداد مقابله با چالش‌ها و مشکلات را دارد، افزود: فرصت‌های بی‌نظیری در ایران وجود دارد و همه مشکلاتی که بعضاً بزرگ جلوه داده می‌شود قابل حل است. بنا داریم برای حل چالش‌های بزرگی که پیش روی منطقه و کشور است سیاستی در پیش گیریم که مورد توافق همگان باشد، این سیاست می‌تواند مانند برجام که مورد حمایت رهبری و جبهه‌های سیاسی مختلف بود راهگشا باشد.

وی در بخش دیگر با اشاره به اینکه باید چرخ اقتصادی کشور سریع‌تر بچرخد، بیان داشت: اقتصاد ایران راه رشد را در پیش گرفته است، سال گذشته شاهد رشد اقتصادی بالای ۱۲ درصد بودیم و برای امسال به رشدی بالای ۵ یا ۶ درصد برآورد می‌شود که این میزان برای منطقه بسیار بالا است.

جهانگیری با اشاره به انتقادات اقتصادی عنوان کرد: بسیاری می‌گویند که با وجود کاهش تورم و ایجاداشتغال مردم آن را احساس نمی‌کنند، زبان ما الکن است از شما می‌خواهیم ترجمه کنید تا مردم کارهایی که انجام داده‌ایم را احساس کنند.

برای مقابله جدی فساد باید رسانه‌ها به صحنه ورود کنند

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برای مقابله جدی فساد باید رسانه‌ها به صحنه ورود کنند، گفت: فساد در کشور نهادینه شده است و زمانی فساد نهادینه می‌شود که عدم پاسخگویی، عدم شفافیت و رانت وجود داشته باشد و مطبوعات و رسانه‌ها از صحنه کنار گذاشته شده باشند.

وی با تأکید بر اینکه باید فساد از کشور ریشه‌کن شود، از رسانه‌ها خواست که در این حوزه حضور پیدا کنند و تأکید کرد که نباید برای مبارزه با فساد لکنت زبان وجود داشته باشد.

بودجه عمرانی کشور بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است

جهانگیری با بیان اینکه بودجه عمرانی کشور بین ۲۰ هزار تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: در حال حاضر دولت بالغ بر صد هزار میلیارد تومان یارانه مستقیم، غیرمستقیم و صندوق بازنشستگی پرداخت می کنیم این در حالی است که ما برای حل چالش‌های مهمی همچون کمبود آب، محیط زیست با کمبود منابع روبرو هستیم.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نیازمند همکاری‌های گروه‌های اجتماعی و مطبوعات هستیم، تأکید کرد: سرمایه‌های نمادین کشور برای روزهای مبادا به کار می‌آید، نباید به آن‌ها چوب حراج زده شود. بنده شاید صد نفر را بتوانم بسیج کنم، دیگری هزار نفر و فرد دیگر میلیون‌ها نفر را، بنابراین از سرمایه‌های نمادین کشور به خاطر ایران، به خاطر انقلاب حفاظت کنیم و محدودیت ایجاد نکنیم.

جهانگیری در پایان عنوان کرد: از ظرفیت‌ها و استعدادهای کشور و تحصیل‌کرده‌ها و ظرفیت عظیم زنان و اقوام برای توسعه، پیشرفت و عبور از تنگناها استفاده کنید./

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *