ضرورت ورود جدی دیپلماسی کشور به سدسازی‌های ترکیه

ضرورت ورود جدی دیپلماسی کشور به سدسازی‌های ترکیه

معاون توسعه و مدیریت حقوقی سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به سدسازی‌های کشور ترکیه گفت: ترکیه به دنبال افزایش سدسازی روی دجله و فرات است. در این شرایط لازم است که دیپلماسی کشورمان به این موضوع ورود جدی پیدا کند و وزارت خارجه روی این مساله حساس باشد.
محمد مجابی تاکید کرد: سدهای متعددی که کشور ترکیه روی دجله و فرات زده باعث شده است که حقآبه کشور عراق کاهش پیدا کند.
معاون توسعه و مدیریت حقوقی سازمان حفاظت از محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود درباره خروج ایالات متحده آمریکا از توافقنامه پاریس گفت: ایالات متحده آمریکا جزو ۱۰ کشور اول جهان در تولید گازهای گلخانه‌ای است. بر اساس ماده ۲۸ این موافقتنامه خروج یک کشور از توافقنامه پاریس ترتیبات خاصی دارد و باید در یک فرایند سه ساله بررسی شود. تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره خروج از توافقنامه پاریس عملا در پایان دوره ریاست جمهوری‌شان محقق می‌شود. اکنون دولت آمریکا بر اساس این موافقتنامه تکلیف دارد که به کشورهای در حال توسعه در کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک کند. با توجه به واکنش‌های منفی مردم آمریکا و جامعه جهانی، دولت آمریکا مجبور به تجدید نظر در مورد این موضوع خواهد بود.
وی با اشاره به این که سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اصلاح الگوی مصرف و سیاست‌های انرژی بسیار سخت گیرانه تر از توافقنامه پاریس است،اظهار داشت: موافقتنامه پاریس در کشورهایی مانند ما لازم الاجرا نیست چرا که سیاست‌های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری تکالیف بسیار جدی در حوزه محیط زیست مشخص کرده که پیشروتر از موافقتنامه پاریس است.
مجابی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ایران کشوری است که میزان ضایعات مواد غذایی آن می‌تواند ۱۰ میلیون نفر را سیر کند و این برازنده یک کشور مسلمان نیست.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *