جذب بیش از۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی

معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور می گوید، در یک سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار سرمایه گذاری تصویب شده که بیانگر رونق سرمایه گذاری خارجی است؛ البته پیش بینی می شود این رقم افزایش بیشتری داشته باشد.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، «حمید پورمحمدی» در کنفرانس نفت ۲۰۱۷ با بیان اینکه در جذب سرمایه گذاری خارجی موفق بوده ایم، افزود: تاکنون دولت ۱۳۴ طرح تصویب کرده که ۱۲۶ طرح جدید و ۱۴ طرح مربوط به افزایش سرمایه گذاری طرح های گذشته است.
معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور درباره رفع موانع سرمایه گذاری در بخش صنعت نفت گفت: کمیته ای از سوی دولت با حضور نمایندگانی از بانک مرکزی، مدیر برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه و نماینده سازمان سرمایه گذاری خارجی مامور پیگیری این موضوع هستند.
پورمحمدی افزود: از بخش خصوصی نیز دعوت می کنیم با ارایه نظرات خود، به ما در پیگیری این مهم کمک کند.
وی یادآور شد: تامین مالی برای بخش پایین دستی صنعت نفت در حوزه پالایش، فروش و قیمت گذاری از جمله مواردی است که مورد پیگیری قرار گرفته و در برنامه ششم توسعه که از سال آینده آغاز می شود، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه درباره خوراک میعانات گازی نیز گفت: در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۳۲ هزار بشکه خوراک میعانات گازی خواهیم داشت که این رقم به ۱۹۰ هزار بشکه افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه صنعت نفت نیازمند سرمایه گذاری است، افزود: این منابع مالی می تواند از منابع خارجی، صندوق های سرمایه گذاری، بازار سرمایه و اوراق، بانک ها و موسسه های خصوصی داخلی و خارجی تامین شود.
پورمحمدی درباره طرح ها و پروژه های معلق مانده در بخش صنعت نفت گفت: برای پیشبرد پروژه های معلق مانده در بخش صنعت نفت می توان به همکاری بخش خصوصی داخلی و خارجی توجه کرد.
معاون توسعه امور تولیدی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بانک ها نیز می توانند با بخش خصوصی ایران برای تامین مالی مشارکت داشته باشند، افزود: بانک ها می توانند با بخش خصوصی ایران بویژه صنعت نفت شریک تجاری شوند و یا کمک کنند تا شرکای دیگری جذب پروژه ها شوند.
کنفرانس نفت۲۰۱۷ با حضور مسئولان صنعت نفت، فعالان بخش خصوصی صنعت نفت در بخش پایین دستی و میان دستی صنعت نفت و نمایندگان شرکت های بین المللی در مرکز همایش های صدا وسیما برگزار شده است.
رونق تجارت بین المللی در پایین دستی و میان دستی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران، آشنایی انجمن های تخصصی فعال ایرانی و بین المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برای توسعه همکاری های دوجانبه و چند جانبه از اهداف این کنفرانس است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *