توسعه منابع و برنامه ریزی زیرساخت ها نیازمند داده های علوم زمین

توسعه منابع و برنامه ریزی زیرساخت ها نیازمند داده های علوم زمین

دولت ها برای تدوین و اجرای سیاست های کلان در حوضه های توسعه منابع ، حفاظت محیط زیست ، کاربری اراضی و برنامه ریزی زیرساخت ها نیازمند داده های علوم زمین می باشند.

به گزارش ایدنا به نقل از پایگاه خبری علوم زمین رییس بخش محصولات و خدمات رقومی سازمان زمین شناسی فنلاند گفت: هر چقدر زمان و هزینه بیشتری در امر تولید داده های علوم زمین صرف شود، ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

نینا آتونن که برای توسعه همکاری ها با سازمان زمین شناسی به تازگی به ایران سفرکرده افزود: توسعه و اکتشاف منابع معدنی در مقایسه با سایر فعالیت های اقتصادی سود دو برابری را نصیب  کشور می کند.

وی با بیان اینکه فنلاند شاهد جهش قابل توجه اقتصادی از فروش داده های علوم زمین بوده تصریح کرد:ارزش فروش داده های علوم زمین سازمان زمین شناسی فنلاند در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در مقایسه با کل سال ۲۰۱۶ دو برابر بوده است.

لازم به ذکر است که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان زمین شناسی فنلاند به منظور تکمیل چرخه داده های علوم زمین در اسفند ماه ۱۳۹۵ قرارداد همکاری امضاء کردند. براساس این قرارداد تیمی ۱۲ نفره از کارشناسان زمین شناسی فنلاند در ماه جاری به تهران سفر و با کارشناسان پایگاه ملی داده های علوم زمین تبادل نظر کردند.

همچنین کارشناسان فنلاندی در سفر ده روزه به بندر انزلی، ضمن بحث و تبادل نظر با کارشناسان پایگاه ملی داده های علوم زمین ایران راه های استاندارد سازی داده های علوم زمین ایران و همسان سازی آن با داده های جهانی را بررسی می کنند .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *