نقشه علمی خاستگاه توسعه علمی کشور است

نقشه علمی خاستگاه توسعه علمی کشور است
دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت فناوری ریاست جمهوری در نشستی با جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد که در سالن اجتماعات ساختمان استقلال برگزار شد، توسعه را فراگردی حیاتی برای جوامع دانست و گفت: خاستگاه توسعه علمی هر کشور نقشه علمی آن کشور است.

به گزارش ایدنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدمحمدحسین سجادی نیری توسعه را فراگردی حیاتی برای جوامع دانست و گفت: توسعه هموراه یکی از دغدغه های اصلی بشر در طول تاریخ بوده است.

وی افزود: توسعه دو بال دارد که یکی فراگرد سخت توسعه است که از طریق پیشرفت در عرصه تکنولوژی و برای افزایش توانایی برای غلبه بر طبیعت حاصل می شود و بال دیگر توسعه نرم است که از طریق برانگیختن رفتار در انسان محقق می شود.

دکتر سجادی نیری در ادامه با تأکید بر اولویت بندی برای هر حوزه گفت: ما در ستاد برای هر حوزه از توسعه اولویت هایی را در نظر گرفته ایم که به اولویت های “الف”، “ب” و “ج” تقسیم می شوند. اولویت های “الف” از اهمیت بالایی برخوردار هستند که به عنوان سند بالادستی کشور بخش عمده ای از راه را نشان می دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت فناوری ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان با تأکید بر پیوستگی متقابل صنایع گفت: نکته مهمی که ما باید بدان توجه کنیم اینست که در سال های اخیر صنایع IT و ITC توسعه زیادی یافته اند و این صنایع علاوه بر اینکه توانایی انسان را در برخی از جنبه ها تغییر داده اند موجب تغییر رفتاری انسان نیز شده اند.

وی با اشاره به اینکه فناوری ها امروزه چند بعدی هستند، گفت: مثلاً با رشد تکنولوژی و حوزه IT شبکه های مجازی به وجود آمد از این دید که این شبکه ها بر محدودیت فاصله ای طبیعی بین انسان ها تا حدودی غلبه کرده اند در حوزه فناوری سخت قرار می گیرند. اما از سوی دیگر رفتار انسانی را محل اثر قرار داده اند.

دکتر سجادی نیری ادامه داد: شرکت های دانش بنیان نیز بر اساس تعریفی که ازتوسعه فناوری ارائه دادیم به دو نوع تقسیم می شوند؛ یا در حوزه سخت قرار می گیرند و یا نرم. در حوزه سخت شرکت هایی که در حوطه ریاضی، فیزیک فعالیت می کنند و محصولاتی در این طیف را تولید می کنند شامل می شوند.

وی یادآور شد: در این راستا کارگروهی تشکیل شده است که معاون علمی و فناوری رییس جمهور، ریاست آن را برعهده دارد و وظیفه این کارگروه شناسایی و حمایت از شرکت های خلاق است.

وی اظهار کرد: مشکل اصلی ما در ایران این است که فکر می کنیم دولت وظیفه اصلی توسعه را بر دوش دارد. این سخن درستی است که دولت برای توسعه وظیفه ای سنگین دارد اما تجربه کشورهای توسعه نشان می دهد فرهنگ توسعه از درون خود مردم و به صورت خود جوش در آمده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *