توسعه صنعت دامپروری و کشاورزی از مهمترین راه های خودکفایی کشور

توسعه صنعت دامپروری و کشاورزی از مهمترین راه های خودکفایی کشور

آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد با بیان اینکه صنعت دامداری و کشاورزی از مهمترین صنایع کشور محسوب می شود، گفت: باید تسهیلات ویژه ای برای رفاه شغلی عشایر ارائه شود.وی با بیان اینکه توجه به توسعه صنعت دامپروری و کشاورزی از مهمترین راه های خودکفایی کشور است، افزود: دولت باید محصولات تولیدی کشاورزی و دامپروری عشایر را بصورت تضمینی خریداری کند تا آنها مجبور نشوند محصولات خود را با قیمت پایین به واسطه ها بفروشند.

به گزارش ایدنا به نقل از جوان آنلاین امام جمعه اصفهان با بیان اینکه عشایر تمام مزایای شهرنشینی را رها کرده و کوچ نشینی و زندگی عشایری را برگزیده اند، ابراز نمود : دولت باید تسهیلاتی برای ییلاق و قشلاق و رفت و آمد عشایر نیز فراهم کند.

در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان هم در این همایش بیان نمود : ابزار قانونی کامل و برنامه هدفمندی برای حمایت از توسعه اشتغال عشایر در اختیار داریم.

نعمت الله اکبری با بیان اینکه استان بر اساس این برنامه به هفت منطقه تقسیم شده است، اذعان داشت : هفت منطقه برنامه ریزی در اصفهان مشخص شده و دو منطقه جنوب استان سمیرم، دهاقان و شهرضا و غرب(چادگان، بوئین و میاندشت و فریدن) در اولویت قرار دارند.

وی گفت: با همکاری فرمانداران، بخشداران و سایر مسئولان برای این دو منطقه در قالب ۱۲۲ روستا و ۲۵ دهستان برنامه ریزی انجام خواهد شد.

اکبری گفت: پدیده مهاجرفرستی شهرستان های دهاقان، چادگان، فریدن، فریدونشهر و بوئین و میاندشت، استان اصفهان را آزار می دهد که باید با آن مقابله کرد.

وی افزود: مدیران شهرستان ها باید بطور جدی راهکارهایی برای مقابله با این پدیده اتخاذ کنند.

اکبری افزود: دو منطقه استان در اولویت برنامه های حمایت از توسعه اشتغال سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته که پنج شهرستان عشایرنشین نیز در این دو منطقه قرار دارند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان گفت: اجرای اقتصاد مقاومتی وابستگی شدیدی به عشایر دارد و در سال اقتصاد مقاومتی باید توجه ویژه ای به این مساله شود.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی بدون اشتغال یا اشتغال منفی در دنیا کمتر اتفاق می افتد اما در ایران این اتفاق رخ داده است، افزود: اقتصاد ایران با پدیده نادر رشد اقتصادی مثبت ۸.۵ درصدی و رشد اشتغال منفی مواجه است.

اکبری گفت : همایش سراسری رئیسان امور عشایر شهرستان های کشور با موضوع اقتصاد امسال یکهزار میلیارد تومان برای تنوع تولیدات عشایر در قالب تسهیلات ۴ درصدی اختصاص یافت و در سه سال گذشته ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش عشایری کشور توزیع شد.

عشایر ایران جمعیتی بالغ بر ۱.۸ درصد جمعیت کشور را شامل می شوند اما ۲۵ درصد از گوشت قرمز کشور را تولید می کنند که از مصادیق بهره وری در تولید محسوب می شود بطوریکه هر یک نفر از عشایر، گوشت ۱۶ ایرانی را تولید می کند.

حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری کشور از طوایف و ایل های مختلف همچون شاهسون، بختیاری، کرمانج و غیره در بیش از ۱۵ هزار سامانه عشایری کشور پراکنده هستند.

عشایر بیش از ۲۴ میلیون راس دام سبک که حدود ۲۸ درصد از جمعیت دامی کشور محسوب می شود را در اختیار دارند.

۴۰ درصد از فرش صادراتی کشور از محل تلاش های عشایری است و در بخش صنایع تبدیلی و گردشگری نیز این جامعه فعالیت های خوبی دارند.

هفت نوع فعالیت از جمله تولید گوشت، صنایع دستی، گیاهان دارویی و گردشگری برای جامعه عشایری کشور تعریف شده است.

از چهار میلیون هکتار از مراتع کشور حدود ۳۴ هکتار در اختیار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایر است.

شهرهای بوئین میاندشت، فریدن و چادگان در غرب استان اصفهان با داشتن ۲۷ هزار نفر عشایر از ایل بختیاری، سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان با ۲۴ هزار نفر عشایر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان با سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه، جامعه عشایری استان اصفهان را تشکیل می دهند.

این عشایر حدود پنج ماه از سال را اغلب در شهرستان های فریدونشهر، سمیرم، چادگان ، دهاقان، شهرضا و جرقویه اصفهان استقرار دارند.

جمعیت عشایر اصفهان ۳۰ درصد از صنایع دستی و ۲۵ درصد از گوشت قرمز استان را تولید می کنند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *