توسعه صنعتی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی

توسعه صنعتی راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو طی پیامی ۱۰ تیرماه، روز صنعت و معدن را به همه فعالان عرصه صنعت به‌ویژه اعضای تلاشگر خانواده صنعت خودرو کشور تبریک گفت و بر ضرورت توجه به توسعه صنعتی در توسعه ایران اسلامی تاکید کرد.

به گزارش ایدنا مهندس هاشم یکه‌زارع ضمن تاکید بر ضرورت توجه به نیازهای این بخش از اقتصاد، به‌منظور توسعه بیش‌ازپیش این بخش، خواستار عزم جدی نهادهای تصمیم گیر و سیاست‌گذار برای رفع مشکلات صنعت شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در پیامی که در این باره منتشر کرده آورده است:خرسندیم که در تقویم ایام، روزی برای «صنعت و معدن» نام‌گذاری شده است تا مجالی باشد که ضمن تقدیر از تلاش فعالان و کوشندگان این بخش مهم از اقتصاد کشور، بتوانیم با رویکردی دقیق و نگاهی نافذ با یادآوری نقش بخش صنعت و معدن در توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور، نسبت به بهره‌گیری از این ظرفیت با بهبود بخشیدن به رویه‌ها و برنامه‌ریزی مطلوب‌تر، اهتمام داشته باشیم.جا دارد با اغتنام فرصت، به‌عنوان عضوی از خانواده صنعت خودرو کشور در گروه صنعتی‌ ایران‌خودرو، دهم تیرماه را به اهالی این خانه که همکارانم در بخش‌های مختلف این صنعت هستند، تبریک گفته و با ابراز خرسندی از توفیقات به‌دست‌آمده در این صنعت به‌ویژه طی سال‌های اخیر، یادآوری نمایم که این رشد و توسعه مرهون تلاش بی‌وقفه و پیگیر این عزیزان است. در این نامه امده: بی‌تردید یکی از درخشان‌ترین صفحات تاریخ انقلاب اسلامی، گام‌های موثر و پیشرفت‌های درخور تحسینی است که کشور در عرصه صنعتی به آن دست‌یافته و این جز در سایه تلاش فرزندان صنعتگر این مرزوبوم که عرصه خدمت را تلاش در بخش صنعت برگزیده‌اند، میسر نبوده است، لذا این روز را به ایشان تبریک می‌گوییم و خرسندیم که در سایه تلاش‌های آنان می‌توان هرروز بیش از گذشته به اعتلا و درخشش صنعتی کشور امیدوار بود. بی‌گمان کسب این موفقیت‌های بی‌بدیل، نشانه‌ همت بلند فرزندان برومند این سرزمین است که در پرتو مسئولیت‌پذیری، تعهد و تخصص توانسته‌اند، مجموعه صنعت و معدن کشور را با اتکا به خلاقیت و هوشمندی بی‌نظیر خود به سطح قابل‌توجهی ارتقاء دهند.
همچنین ثبت این روز دلالتی است بر اهمیت «صنعت و معدن» و مهلتی است که باید در سایه آن ضمن توجه به نیازها و ضرورت‌های این بخش از اقتصاد کشور، به تقویت آن اهتمام ورزید. به لطف انتشار آمار از خاطر نمی‌بریم که صنعت و معدن در افزایش تولید ناخالص ملی، درآمد سرانه و اشتغال کشور نقشی بسزا و تعیین‌کننده دارد. لذاست که ضرورت دارد در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اجرایی توجهی ویژه به این بخش شود تا در سایه حمایت‌های لازم و ضروری بتوانیم شاهد بهبود بیش‌ازپیش آن باشیم.هاشم یکه‌زارع نوشته است: ناگفته پیداست که در حال حاضر به‌رغم همه پیشرفت‌های محسوس و حمایت‌های موجود، همچنان صنایع با مشکلاتی مواجه‌اند، مشکلاتی که رفع آن مساعدت تمامی ارکان تصمیم‌گیری اعم از دولت و مجلس را طلب می‌کند. توجه به مسئله نقدینگی و مسائل ناشی از قوانین و مقررات و بروکراسی دست و پاگیر، دشواری‌ها بر سر راه نوسازی واحدهای صنعتی قدیمی، همچنین ضرورت ایجاد و تثبیت سیاست‌های حمایتی برای توسعه بازارهای صادراتی به‌عنوان نیاز اساسی توسعه صنعتی از مجموعه موضوعات مبتلابه بخش صنعت در اقتصاد است تا بتوان با حل آن، گره‌های تنیده بر پیکر این بخش از اقتصاد را که مانع سرعت توسعه در آن است، گشود.
او در پایانآورده: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب به‌درستی راه برون‌رفت از مشکلات فعلی را تلاش در دو عرصه «تولید و اشتغال» و «اقتصاد مقاومتی» دانستند، وظیفه صنعتگران مشخص‌شده است. رونق تولید و صدور محصولات به بازارهای جهانی، رونق اشتغال را در پی دارد و در ورای آن اقتصاد مقاومتی نیز شکل خواهد گرفت. اعتقاد راسخ داریم که با گفتمان تولید محور می‌توان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد.
بی‌تردید در صورت توسعه و گسترش سازمان‌یافته واحدهای مختلف صنعتی است که می‌توان نسبت به پیشرفت سراسری اقتصاد و تولید و اشتغال در کشور امیدوارتر بود، آن‌هم در مقطعی که برای حل موضوعات کشور اولویت اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی، توجه به اشتغال، توسعه صادرات و رسیدن به تراز ارزی هدف‌گذاری شده است. امید آنکه در سایه توجهات ارکان تصمیم گیر و مجری نظام اسلامی بتوانیم با تحقق اقتصاد مقاومتی، شاهد بالندگی و توسعه کشور در همه زمینه‌ها به‌ویژه بخش صنعت که خود را جزئی از آن می‌دانیم، باشیم » .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *