ایران هاب انرژی منطقه می شود

ایران هاب انرژی منطقه می شود

افزایش صادرات برق یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه انرژی است که مورد اتفاق نظر اغلب کارشناسان است. کارشناسان حوزه انرژی صادرات برق را اقتصادی عنوان کرده و معتقدند درآمدهای حاصل از فروش برق پایدارتر از گاز است و این روش ضمن اینکه ارزش افزوده بیشتری دارد راهکاری اساسی برای جلوگیری از خام فروشی است.  صادرات برق در سال های تحریم با مشکلات زیادی رو به رو بود و در دولت یازدهم با افزایش ظرفیت نیروگاه ها و  همچنین خطوط انتقال با افزایش رو به رو شده و بر این اساس درآمدهای حاصل از صادرات از ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۹۲ هم اکنون به سه میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش ایدنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، صادرات برق در ۶ ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش ۲۵ درصدی داشته است. این در شرایطی است که مصرف برق در کشورمان نیز با افزایش رو به رو بوده است.  کارشناسان افزایش ظرفیت نیروگاه ها و صادرات برق را گامی اساسی برای تبدیل شدن ایران به هاب انرژی منطقه عنوان می کنند و معتقدند صادرات برق یکی از ابزارهای تحقق اجرای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در اقتصاد کشورمان است.

افزایش صادرات برق 

در ۶ ماه نخست سال گذشته، چهار میلیون و ۱۴۶ هزار کیلووات ساعت برق به کشورهای دیگر صادر شد، اما این رقم در نیمه نخست امسال بیش از یک میلیون کیلووات ساعت افزایش یافت و به پنج میلیون و ۱۶۲ هزار مگاوات رسید. در حال حاضر ایران با هفت کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق و همچنین جمهوری خودمختار نخجوان مبادله برق دارد که در این میان به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان فقط برق صادر می کند.

با افزایش ظرفیت نیروگاهی و همچنین خطوط انتقال از سال ۱۳۹۲ تاکنون، ظرفیت صادرات برق ایران نیز افزایش یافته است؛ از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، ۵۴ واحد نیروگاهی جدید به بهره برداری رسید و ظرفیت نیروگاه های کشور با افزایشی هشت هزار مگاواتی به ۷۷ هزار مگاوات رسید. همچنین در این مدت ۲ هزار و ۴۳۳ کیلومتر خط انتقال و سه هزار و ۱۳۳ کیلومتر خط فوق توزیع در کشور به بهره برداری رسید و به همین ترتیب، قابلیت صادرات انرژی الکتریکی افزایش یافت. ازسویی دیگر در دولت تدبیر و امید، تلفات توزیع برق در کشور از ۱۵ درصد به ۱۰.۷ درصد رسیده است و نزدیک به پنج درصد تلفات توزیع کاهش پیدا کرده است.

توسعه صنعت برق با حمایت های دولتی است

پرویز غیا‌ث‌الدین، دبیر سندیکای صنعت برق با اشاره به افزایش صادرات برق در چهار سال گذشته و با بیان اینکه این مساله در گروه حمایت های دولتی بوده است به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: کشورمان ظرفیت های زیادی برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه را دارد و بعد از لغو تحریم ها شاهد شرایط بهتری برای توسعه صنعت برق بوده ایم.

دبیر سندیکای صنعت برق با طرح این سوال که فکر می کنید دلیل ورود تمام هیأت‌های بلند پایه اقتصادی خارجی چیست گفت:  برای اینکه بخش خصوصی‌شان بتواند کالایش را  بفروشند. هیأت‌های بلندپایه برای حمایت از بخش صنعتشان می‌آیند. این کار در دو سه سال بعد از لغو تحریم ها در کشور ما اتفاق افتاده و همچنان باید در انتظار شرایط بهتری بود.

وی با اشاره به ورود بیشتر بخش خصوصی در دولت یازدهم به حوزه صادرات برق، تحریم ها را مشکلی جدی برای صادرات برق عنوان کرد و با بیان اینکه صادرات برق زیرساخت می‌خواهد گفت:  یعنی باید به اندازه کافی در همه حوزه‌ها از تولید برق و انتقال برق گرفته تا پست‌های برق در کشور داشته باشیم؛ چرا که برق مانند کالاهای ترانزیتی نیست که بتوان به شیوه معمول و با وسیله نقلیه آن را انتقال داد، بلکه نیاز به خطوط انتقال بالا  و پست‌های برق فشار قوی و بعد هم نیاز به تجهیز نیروگاه دارد و در سال های اخیر شاهد افزایش ظرفیت نیروگاه ها بوده ایم.  وی با بیان اینکه برای اقتصادی شدن صادرات برق قیمت برق باید به قیمت واقعی صادر شود گفت: در این شرایط ضمن اینکه از خام فروشی گاز جلوگیری شده، شاهد  اشتغال آفرینی و ارزآوری در کشور نیز خواهیم بود.

امکان تامین برق اتحادیه اروپا توسط ایران

دبیر سندیکای صنعت برق در ادامه راندمان بالای نیروگاه ها را از دیگر الزامات توسعه صنعت برق عنوان کرد و گفت: برای ارتقای بیشتر نیازمند افزایش سرمایه گذاری و تعاملات در این بخش هستیم. سالانه نیاز به ۳۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه برای ارتقا زیرساخت‌ها هستیم. در بخش صنایع مرتبط با نیروگاه‌ها و همچنین انتقال نیز نیاز به تکنولوژی بالاتر و فناوری های جدید داریم.  البته در حال حاضر کیفیت بسیاری از محصولات کشورمان در حد اروپایی است، اما ارتقا بیشتر نیازمند این موضوع است که صنایع ما هم با شرکت‌های پیشرفته در حوزه تولید و صادرات تعامل داشته باشند.

کارشناسان حوزه انرژی با اشاره به لزوم سرمایه گذاری بیشتر در حوزه برق می گویند ایران از ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی برخوردار است و در صورت تامین سرمایه گذاری مورد نیاز، حتی توان تامین برق اتحادیه اروپا از این طریق وجود دارد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *