توسعه آموزش کشور و نقش مالیات

توسعه آموزش کشور و نقش مالیات

مالیات راهی مطمئن برای تامین منابع مورد نیاز و درنتیجه توسعه کشور است. تنوع فعالیت‌های اقتصادی، نقش دولت‌ها در گسترش خدمات و تعهدات دولت‌ها در زمینه های اقتصادی و اجتماعی، مالیات را به مساله‌ای مهم تبدیل کرده است.

با وصول مالیات می توان بسیاری از مشکلات اجتماعی، رفاهی و اقتصادی کشور مانند خدمات آموزشی را رفع کرد. بالا بودن میزان رفاه، توسعه خدمات آموزشی و دیگر موارد حمایتی درسایه پرداخت مالیات امکان پذیر است.

آموزش به عنوان بخش مهم توسعه محسوب می شود، درحقیقت آموزش افراد یک سرمایه گذاری ملی است و رشد ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی را به دنبال دارد.

سرمایه انسانی حاصل از آموزش از مهمترین عوامل رشد و توسعه اقتصادی است. انسانها توسعه ملی را رقم می زنند و کشوری که نتواند دانش مردمی را ارتقا دهد و از آن در اقتصاد خود استفاده کند، نمی تواند به رشد بخش های دیگر کمک کند; بسیار آشکار است درآمدهای مالیاتی به گسترش خدمات آموزشی کمک شایانی می کند.

کاهش کیفیت آموزش برای آینده کشور خطری جدی محسوب می شود و باید به دنبال بالابردن کیفیت آموزش در بخش های مختلف بود. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به موضوع آموزش عمومی توجه ویژه ای شده است به طوری که بر اساس اصول سوم( بند سوم ) و سی ام قانون اساسی، آموزش عمومی برای آحاد جامعه و هر شهروند ایرانی تا پایان دوره متوسطه رایگان بوده و دولت موظف به تعمیم و تسهیل آموزش عالی برای آحاد جامعه می باشد.

براین اساس دولت برای انجام این مهم، می بایست هر ساله منابع مالی قابل توجهی را در بودجه سالانه درنظر بگیرد و به وزارت آموزش و پرورش برای تدوین منابع و کتب آموزشی، تربیت و استخدام نیروهای متخصص، ساخت و تجهیز مدارس و… اختصاص دهد در حالی که آموزش و پرورش و بخش دولتی آموزش عالی جزء بخش های غیر درآمد زا می باشند و از منابع مالی دولتی استفاده می کنند.

اهمیت درآمدهای مالیاتی برای دستیابی دولت به اهداف آموزشی واضح و آشکار است; همچنین تحریم های اعمال شده علیه ایران، غیر قابل اتکاء بودن درآمدهای نفتی را کاملا مشهود می سازد و سبب توجه دولت به درآمدهای مالیاتی برای تأمین بودجه سالانه کشور شده است.

مهمترین روش افزایش سهم مالیات از بودجه سالانه، مشارکت حداکثری مردم در پرداخت مالیات است. برای رسیدن به این هدف، اجرای سیاست ها و برنامه های فرهنگ سازی مالیاتی و بیان آثار مشارکت مردم در پرداخت مالیات در دستورکارقرارگرفته است. برای تبیین آثار مشارکت مردم در پرداخت مالیات، می توان به گسترش آموزش همگانی و کمک به دولت برای برقراری عدالت آموزشی در کشور با درنظرگرفتن موضوع هزینه کرد منابع مالی بدست آمده از پرداخت مالیات در بخش های آموزش عمومی و آموزش عالی تأکید کرد.

درواقع درآمدهای مالیاتی صرف هزینه های جاری پرداخت حقوق کارکنان و هزینه های اداری وابسته به آن می شود; چراکه بیشترین آمار کارکنان دولت در بخش آموزش و پرورش و آموزش های عالی تمرکز دارد از اینرو سهم بیشتری از درآمدهای مالیاتی صرف امور آموزشی می شود.

منبغ: سازمان امور مالیاتی کشور

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *