نقش انرژی های تجدید پذیر در توسعه اقتصادی

نقش انرژی های تجدید پذیر در  توسعه اقتصادی

شرکت تولید برق سبز «کوثر انرژی» تلاش دارد تا با شناسایی عوامل موثر در زمینه حفظ کیفیت محصول در کنار کاهش قیمت تمام شده با استفاده از پتانسیل داخلی و در راستای رویکرد اقتصاد مقاومتی در تامین انرژی پاک گام بردارد.

به گزارش ایدنا به نقل از سازمان اقتصادی کوثر مهندس «عباس دلیمی» عضو هیئت مدیره شرکت تولید برق سبز «کوثر انرژی» از شرکت های تابعه سازمان اقتصادی کوثر است که چند سالی است در زمینه تولید انرژی پاک فعالیت می کند. این مهندس جوان مبدلی خورشیدی قابل حملی را طراحی و ساخته است که می تواند بخش عمده نیاز برق روستاییان را در مناطق دورافتاده تامین کند.

سوال- تعریف شما از انرژی تجدید پذیر و انرژی سبز چیست؟ آیا تفاوتی بین آن ها وجود دارد؟

دلیمی: به انواعی از انرژی تجدیدپذیر گفته می شود که برخلاف انرژی های تجدید ناپذیر (فسیلی) قابلیت آن را دارند که در طبیعت در یک بازه زمانی کوتاه مجددا تولید شوند به عبارت دیگر دوباره تجدید می شوند.

انرژی سبز اما به منابعی از انرژی گفته می شود که هماهنگ با محیط خود باشد و در فرآیند تولید، آلودگی های زیست محیطی ایجاد نمی کند. در حال حاضر انرژی حاصل از باد، انرژی خورشید، انرژی گرمای زمین و انرژی آب های روان به عنوان معروفترین منابع (انرژی سبز) شناخته می شود.

سوال- انرژی سبز چه اهمیتی در فرایند توسعه کشورها پیدا کرده است؟

دلیمی: با توجه به دسترسی کشورهای در حال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، این منابع اکنون برای توسعه اقتصادی کشورها اهمیت اساسی پیدا کرده اند. از طرف دیگر پژوهش های جدید نشان می دهد که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن رابطه مستقیمی وجود دارد. از یک سو محدودیت در ذخایر انرژی فسیلی و از سوی دیگر افزایش سطح مصرف انرژی، وضعیتی را به وجود آورده است که دیگر نمی توان به منابع موجود متکی بود.

سوال- منابع نوین انرژی چه ویژگی هایی دارند؟

دلیمی: اکنون انرژی های تجدید پذیر روز به روز سهم بیشتری را در تأمین انرژی جهان به عهده می گیرند. به نظر می رسد این منابع امکان پاسخگویی همزمان به نیازهای بشر را داشته باشند.

انرژی های تجدید پذیر اساسا با طبیعت سازگار هستند، آلودگی ندارند و چون تجدید پذیرند پایانی برای آنها وجود ندارد. از ویژگی های دیگر این منابع انرژی آن است که در سرتاسر جهان پراکنده و قابل دسترس هستند.

سوال – وضعیت این منابع انرژی در کشور ما چگونه است؟

دلیمی: در کشور ما با توجه به نیاز و استفاده روزافزون به منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست و همچنین کاهش آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان و … به چشم می خورد. از این رو استفاده از انرژی های نو مانند انرژی بادی و انرژی خورشید می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشند.

خوشبختانه بیشتر کشورها به اهمیت و نقش منابع مختلف انرژی بویژه انرژی های نو در تأمین نیازهای حال و آینده پی برده اند و بطور گسترده در توسعه و بهره برداری از این منابع بی پایان تحقیقات وسیع و سرمایه گذاری های اصولی کرده اند. گرایش های اساسی در استفاده از انرژی تجدید پذیر و فناوری های مربوط به آن در کشورهای صنعتی و در حال توسعه انجام شده است؛ در ایران نیز لازم است راهبردها و برنامه های زیربنایی و اصولی در این چارچوب تدوین شود.

سوال- در کشور ما چه ظرفیتی در زمینه انرژی سبز وجود دارد؟

دلیمی: با توجه به اینکه ایران بر روی کمربند خورشیدی جهان قرار گرفته است و از جمله کشورهایی است که از تابش نور خورشید با قدرت و توان مطلوب برخوردار بوده و  از مناطق بسیار مستعد برای بهره گیری از این انرژی به شمار می رود. متوسط ساعت آفتابی در ایران از ۲۸۰۰ ساعت در سال بیشتر است، حتی مقادیر ذکر شده بطور میانگین تا ۳۲۰۰ ساعت نیز بیان شده است. این دسترسی نسبتا آسان به انرژی خورشید، لزوم استفاده از این منبع را بیش از پیش گوشزد می کند.

سوال- شرکت تحت امر خود را نیز به مخاطبان معرفی کنید؟

دلیمی: شرکت تولید برق سبز «کوثر انرژی» به عنوان یکی از شرکت های تابعه «سازمان اقتصادی کوثر» در سال ۹۴ با هدف فعالیت در زمینه های مختلف تولید انرژی های نو و در چارچوب سیاست های کلان سازمان اقتصادی کوثر ایجاد شد.

همچنین این شرکت در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی به مبحث تأمین انرژی های کشور از طریق انرژی های پاک و تجدید پذیر ورود نمود و تاکنون در مدت بسیار کوتاه از زمان تاسیس توانسته است در زمینه های فعالیت خود پروژه های بزرگی را در کشور به نام خود به ثبت برساند.

سوال- این شرکت در چه حوزه هایی خدمت رسانی می کند؟

دلیمی: از فعالیت های اصلی شرکت احداث، اجرا و مشاوره در خصوص نیروگاه های مختلف از جمله نیروگاه خورشیدی، نیروگاه بادی و نیروگاه بیوگاز است. علاوه بر این طراحی و تولید انواع پکیج های قابل حمل خورشیدی و ارائه مشاوره و اجرای خدمات فنی مهندسی در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی یا همان به اصطلاح سیوینگ انرژی در اولویت سیاست های این شرکت قرار دارد.

سوال- شرکت کوثر انرژی تاکنون چه پروژه هایی را انجام داده است یا در دست بررسی دارد؟

دلیمی: از مسائل حائز اهمیت در احداث یک نیروگاه فتوولتائیک موقعیت جغرافیایی یک نیروگاه از نظر تابش، ارتفاع از سطح دریا، دما و دیگر مسائل است. شرکت کوثر انرژی با تکیه بر توانمندی های خود توانسته با مکان یابی در نقاط مختلف کشور، مجوزهای لازم جهت احداث نیروگاه های فتوولتائیک به ظرفیت ۱۰ مگاوات را به نام خود به ثبت رساند. از جمله آن ها، مجوز سانا(سازمان انرژی های نو)، مجوز اتصال به شبکه، گواهینامه سازمان محیط زیست و … می باشد.

سوال- گویا شرکت شما در زمینه پکیج های قابل حمل خورشیدی هم فعال بوده است. اندکی در این زمینه توضیح دهید؟

دلیمی: از جمله فعالیت های دیگری که این شرکت در آن وارد شده است طراحی «پکیج های قابل حمل خورشیدی» در مقیاس و ابعاد با توان های مختلف می باشد. در این راستا شرکت کوثر انرژی با شرکت در مناقصه ی برق رسانی به ۲۵۰۰ خانواده عشایر در دو حوزه شمالی و جنوبی استان ایلام و با بهره گیری از نیروهای متخصص و مجرب خود، پکیجی را طراحی نموده و با اخذ استانداردهای بین المللی توانسته پروژه را به سرانجام برساند. در حال حاضر این پکیج ها آماده توزیع و استفاده در مکان های مورد نظر است.

سوال- این پکیج ها چه مشخصات فنی دارند؟

دلیمی: پکیج های خورشیدی در نظر گرفته شده در کیفی با ابعاد ۴۰ در ۲۰ سانتیمتر با مقاومت بالا و وزن بسیار کم تولید شده اند که مونتاژ و نصب آن ها آسان و بدون نیاز به متخصص  است. این پکیج ها دارای شارژ کنترلر ام.پی.پی.تی پروسسور دار تمام اتومات و باتری لیتیوم فسفات با ماندگاری بالا و همچنین پنل تاشو کلاستوری فول لیبل ۴۰ وات هستند که تمامی سوکت های مورد نیاز مصرف کننده نیز جهت اتصال سیستم در این پکیج دیده شده است.

سبک بودن، پارتیشن بندی مناسب و باطری لیتیم فسفات این پکیج را نسبت به دیگر نمونه های داخلی متمایز کرده است. امیدواریم انشاء الله با رسیدن این پکیج ها به دست عشایر مشکل برق رسانی به هموطنان عزیر در اقصی  نقاط کشور حل شود.

سوال- شرکت کوثر انرژی در چه حوزه های دیگری فعالیت می کند؟

دلیمی: از دیگر فعالیت های این شرکت خدمات فنی مهندسی در حوزه  بهینه سازی مصرف انرژی می باشد. این شرکت نخست با بررسی و تحقیق در زمینه نحوه بهینه سازی مصرف انرژی در منازل و کارخانجات فعال در حوزه های گوناگون متوجه شد مصرف انرژی این مصرف کننده ها در زمینه روشنایی و موتوری بالا میباشد.

این شرکت با توانایی و پتانسیلی که دارد در راستای رفع این مشکل گام برداشت و قادر شد این چالش را حل کند. روش به این شکل بود که یکی از راه های کاهش مصرف انرژی در برق به حد نصاب رساندن مقدار پاور فکتور شبکه داخلی آن مجموعه است که این مساله را می توان با خازن گذاری و یا تعویض موتورهای قدیمی با موتورهایی با پاور فکتور بالا از بین برد.

سوال- شرکت کوثر انرژی تا چه میزان در زمینه اشتغالزایی فعال و موفق بوده است؟

دلیمی: بخش انرژی و خدمات بیشترین سهم را در ایجاد اشتغال دارد و  شرکت ما هم در این دو بخش فعالیت می کند. از این رو کوثر انرژی به نوبه خود برای ایجاد اشتغال برای جوانان تلاش کرده است. در حال حاضر ۱۳ نفر پرسنل در این شرکت مشغول به فعالیت هستند که مدارج تحصیلی مختلف دکترا، فوق لیسانس و لیسانس را در رشته های برق قدرت و الکترونیک و سایر رشته های تخصصی دارا هستند. انشاءالله با توجه به پروژه های آتی شرکت، تعداد نفرات در سال های آتی تا چندین برابر  افزایش خواهد یافت.

سوال- چه مولفه های دیگری در فرآیندهای کاری و خدمات رسانی شرکت شما مورد توجه قرار گرفته است؟

دلیمی: به طور کلی مولفه های گوناگونی مورد توجه شرکت کوثر انرژی بوده است. ما در شرکت به بحث ها اقتصاد مقاومتی، شناسایی عوامل موثر در زمینه حفظ کیفیت محصول در کنار کاهش قیمت تمام شده تولیدات توجه داشته ایم. همچنین کوثر انرژی به استفاده از پتانسیل داخلی جهت مشاوره، طراحی و ساخت محصولات و ارائه خدمات نگاه ویژه ای داشته که این مورد هم با تمرکز بر رویکرد اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.

سوال- به عنوان مدیر عامل، شما در شرکت تولید برق سبز کوثر انرژی چه اهداف و راهبردهایی را برای آینده ترسیم کرده اید؟

دلیمی: توسعه و تثبیت جایگاه شرکت در بازار انرژی های نو و همچنین شناسایی بازار هدف در کشورهای دیگر به ویژه کشورهای منطقه از اهداف کوثر انرژی است. همچنین ارتقای برنامه ها در زمینه مشتری مداری همراه با توسعه محصولات از راهبردهای اساسی شرکت می باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *