اقتصاد مقاومتی نقشه راه توسعه پایدار است

اقتصاد مقاومتی نقشه راه توسعه پایدار است

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در سمینار علمی- آموزشی «تشریح اصول و مبانی اقتصاد مقاومتی و چگونگی تحقق آن در سازمان»، اقتصاد مقاومتی را نقشه راه توسعه بنیان پایدار عنوان کرد.

  به گزارش ایدنا به نقل از آستان نیوز، دکتر احمد عاملی در این سمینار که با حضور مدیران و کارشناسان سازمان مرکزی و سایر موسسات وابسته به آستان قدس رضوی در سالن اجتماعات مرکز آموزش ضمن خدمت برگزار شد، گفت: اقتصاد مقاومتی یکی از واژه‌های نوظهور در فرهنگ انقلاب اسلامی است که سال ۱۳۸۹۹ توسط مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان کشور مطرح شد.
وی با اشاره به ورود مفهوم انعطاف‌پذیری اقتصاد در ادبیات اقتصادی جهان پس از جنگ جهانی دوم اظهار کرد: این واژه کاربردی برای مصونیت بخشی به اقتصاد در برابر بحران‌های بزرگ مورد توجه قرار گرفت و از آنجا که این روش تنها نسخه نجات کشور از بحران‌های ساخته شده توسط دشمنان علیه ملت ایران است، باید از حیطه شعار خارج شود و در مرحله اقدام و عمل قرار گیرد.
دکتر عاملی در این سمینار علمی  آموزشی که توسط مدیریت مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان برگزار شد، تاب آوری اقتصاد در شرایط بحرانی و شوک‌آور را بخشی از مفهوم اقتصاد مقاومتی خواند و ادامه داد: در این نوع اقتصاد بعد از گذر از تهدیدها، باید شرایط تهدید را به فرصت تبدیل کرد.
وی تصریح کرد: اقتصاد تاب‌آور یک راهبرد اقتصادی برای مقاوم‌سازی فعالانه با دو جنبه کاهش آسیب پذیری و افزایش تاب‌آوری است که قدرت مقابله با تهدیدات خارجی دشمن را داشته باشد.
کارشناس اقتصادی کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: این نوع اقتصاد قابلیت آن را دارد که در مواجهه با اختلالات منفی آن را پیش‌بینی کند و ظرفیت لازم برای استفاده از جنبه‌های مثبت آن را داشته باشد.
این استاد دانشگاه افزود: اگر واقعأ این طرح، عملی و کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی مدیریت شود، پیآمد مثبت آن در سایر حوزه‌ها کمتر از حوزه اقتصاد نخواهد بود، چرا که اگر اقتصاد بنیان‌دار و آسیب‌ناپذیر شد، آسیب فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور هم کمرنگ‌تر می‌شود.
وی این نوع اقتصاد را یکی از ابعاد پدافند غیرعامل دانست و گفت: در طرح پدافند غیرعامل به نوعی در اقتصاد برنامه‌ریزی باید انجام شود. اقتصاد مقاومتی به معنای درون‌گرا و بسته بودن نیست، بلکه در این روش باید به درون نگاهی داشته باشیم و تعاملات با دنیای بیرون را حفظ کنیم.
گفتنی است؛ فلسفه اقتصاد مقاومتی، راهبردهای تحقق اقتصاد مقاومتی، الزامات بسترساز اقتصاد مقاومتی و آثار پیاده-سازی اقتصاد مقاومتی برخی دیگر از موضوعاتی بود که در این سمینار به آن پرداخته شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *