کار آفرینی مهم ترین راه حل ایجاد اشتغال و تو سعه اقتصادی

کار آفرینی مهم  ترین راه حل ایجاد اشتغال و تو سعه اقتصادی

به گزارش ایدنا به نقل از چشم نیوز، یکی از شاخص‌های مهم توسعه در کشورهای در حال رشد کارآفرینی است، که علاوه بر اشتغال و توانمندسازی، برگزاری رویداد کارآفرینی همفکر احساس تعلق خاطر جوانان به شهر را نیز افزایش خواهد داد.

 شعار “اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” که توسط مقام معظم رهبری برای سال ۹۶ در نظر گرفته شد نیز نکته‌سنجی ایشان را رساند که برخاسته از آینده‌نگری و تدبیری هوشمندانه بود.

گسترش روحیه کارآفرینی و تربیت و پرورش کارآفرینان اثر مطلوبی بر رشد اقتصادی و اجتماعی جوامع دارد چرا که کارآفرینان، با استفاده درست از امکانات اقتصادی و خلق فرصتهای تجاری جدید، سبب بهبود عملکرد بنگاه‌های تولیدی و خدماتی می شوند. از این رو به گفت و گو نشستیم با دکتر حمید نظری، جامعه شناس و سوالاتی را از ایشان در موضوع کارآفرینی جویا شدیم.

چرا کار آفرینی مهم  ترین راه حل ایجاد اشتغال و تو سعه اقتصادی شناخته شده است ؟

امروزه کار آفرینی و سازمان  های پرورش کار فرین به سرعت در حال گسترش است .در سال های اخیر در کنار کار افرینی مفاهیم دیگری مانند کا رافرینی اجتماعی و کسب و کار اجتماعی معرفی شده است که از نظر مفاهیم بنیادی با یک دیگر تفاوت دارند .

کار افرینی به دنبال ایجاد کسب و کار برای سود است و کار افرینی اجتماعی به دنبال حل معضلات اجتماعی از طریق کسب و کار و کسب سود است .اما کسب و کار اجتماعی تنها به دنبال حل معضل اجتماعی است به صورتی که کسب و کار تنها هزینه خودش را در میاورد و اگر سودی حاصل شود دوباره برای حل مو ضوع سرمایه گذاری میشود

پیدایش کسب و کار های اجتماعی در دنیا ،هم از این بعد که فرم جدیدی از کسب و کار محسوب می شوند و هم از این جهت که بالقوه تاثیرات اجتماعی زیادی به همراه خود خواهند داشت ،بسیار مهم بوده و لذا بررسی و کاوش در این حوزه مطالعات ،از اهمیت

بسیار زیادی بر خوردار است .

راه حل پایدار و مناسب جامعه برای حل معضل اجتماعی چیست ؟

کسب و کار اجتماعی به عنوان راه حل پایدار و مناسب جامعه برای حل این معضل اجتماعی معرفی میشود .

عصر حاضر عصر کار افرینی است و روزی نیست که از رسانه ها و افراد مختلف در مورد کار افرینان سخنی به گوش ما نرسد .

کسب و کار اجتماعی شیوه جدیدی است که منجر به تامین نیاز های حیاتی بشر در دنیای سرمایه  داری خواهد شد و همچنین به ارا ئه خدمات و نیاز های حیاتی مردم در حوزه های مختلفی از بهداشت و درمان تا فناوری ارتباطات و اطلا عات می پردازد .

شیوه تامین مالی کسب و کار اجتماعی چگونه است ؟

شیوه تامین مالی کسب و کار اجتماعی ،در فرهنگ ایران اسلام،مفهوم بسیار نزدیکی به نام ((قرض الحسنه))دارد و این خود ظرفیتی برای رشد این مدل های کسب و کار در ایران می تواند باشد .

کسب و کا رهای اجتماعی ،مزایایی نیز نسبت به مو سسات خیریه رایج دارند و آن اینکه از نظر اقتصادی کاملا خود گردان هستد . برای تامین منابع مالی کسب و کار اجتماعی ،بنیاد می توانند در صدی از سرمایه هایشان را برای حمایت از کسب و کار های اجتماعی کنار بگذارند و کسب و کار ها می توانند از بودجه مسولیت اجتما عی ،برای سرایه گذاری در جهت ایجاد کسب و کار اجتماعی استفاده کنند .خیرین نیز می توانند سرمایه های کسب و  کار اجتماعی را تامین کنند .

مهم ترین مشکلات پیش روی کار افرینی اجتماعی در ایران چیست؟

ببینید بسته به اینکه این روح در چه کالبدی ،در چه حوزه ای میخواهد دمیده شود مشکلات آن هم متفاوت است ،پس ما نمی توانیم یک نسخه واحد بپیچیم .

اما به صورت خیلی خیلی کلی می توان مشکلات این حوزه را این گونه تقسیم بندی کرد .

۱.نوپا بودن حوزه و توسعه منابع انسانی و نیرو های انسانی در این حوزه بسیار محدود است ،حداقل بیست سال باید در این عرصه فعالیت کنیم تا به یک جثه از نیرو های انسانی خوب در کشور برسیم .

۲. نگاه حاکمیتی به این حوزه است مثلا برای کار کردن با چند کشاورز در یک روستا باید با ده ها نهاد و دستگاه حکومتی هماهنگ شوید لذا حاکمیت این مو ضوع را نمی شناسد.

۳.دستگاه های امنیتی با این موضوع آشنایی ندارند .

۴.سازمان های بین المللی شناختی از مفهوم کار آفرینی اجتماعی در کشور ندارند .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *