چابهار، کلید توسعه شرق کشور

چابهار، کلید توسعه شرق کشور

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: چابهار نقطه اتصال ایران و کشورهای آسیای میانه به آب‌های اقیانوسی و آزاد است که به عنوان دروازه و پیشانی توسعه کشور از آن یاد می‌شود.

به گزارش ایدنا به نقل از ایسنا ‌بهروز آقایی افزود: چابهار در مقایسه با دیگر مناطق ساحلی و جنوب ایران دارای موقعیت ممتازی در امر کشتیرانی و حمل نقل دریایی است.

مدیرکل بنادر استان در ادامه اظهار کرد: وجود آبهای عمیق در خلیج وسیع شرایط مناسبی را برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگ در این منطقه و ایجاد تاسیسات بندری با هزینه مناسب و صرفه اقتصادی فراهم کرده است.

وی بیان کرد: چابهار نزدیک‌ترین فاصله زمینی به کشورهای افغانستان، پاکستان و آسیای میانه را دارد و تخفیف‌ها و معافیت‌های در نظر گرفته شده برای صادرات و ترانزیت کالا از طریق این بندر به مثابه اقتصادی ترین بندر برای انجام مبادلات بازرگانی با کمترین هزینه حمل به شمار می‌رود.

آقایی ادامه داد: چابهار تنها کلید توسعه شرق کشور است و پس از تکمیل زیرساخت های ریلی، بندری، هوایی و جاده‌های ارتباطی و طرح‌های در دست اجرا نقش مهمی در آبادانی سیستان وبلوچستان و رونق جنوب شرق کشور خواهد داشت.

وی افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان طرح برتر در سطح اقتصاد حمل و نقل موفق به دریافت جایزه دادمان شده است.مدیر کل بنادر استان تصریح کرد: این طرح در فاز یک اسکله‌های کنتینری و پس‌کرانه با پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی در مرحله بهره برداری است.وی ادامه داد: ظرفیت بندر شهید بهشتی پس از تکمیل مرحله (فاز) نخست به هشت و نیم میلیون تن می‌رسد که بزودی با حضور مسئولان ارشد کشوری و کشورهای همسایه به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر کل بناد و دریانوردی استان با تشریح آخرین اقدامات در اجرای طرح بندر شهید بهشتی چابهار افزود: در فاز نخست هزار و ۶۵۰ مترموج شکن، بیش از ۵ کیلومتر دایک حفاظتی، پنج پست اسکله شامل ۲ پست اسکله کانتینری و سه پست اسکله کالای عمومی به طول هزار و ۷۰۰ متر احداث شده است.آقایی افزود: بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران در دهانه ورودی خلیج فارس و مدخل اقیانوس هند و خارج از آب‌های تنگه هرمز قرار دارد و از موقعیت جغرافیایی حساس و مناسبی برخوردار است.وی خاطرنشان کرد: وجود بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز دریایی میتواند اقتصاد این منطقه را متحول کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *