پیش‌بینی بانک توسعه آسیا: تا به سال ۲۰۳۰ میلادی میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در زیرساخت‎های آسیا به بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید

پیش‌بینی بانک توسعه آسیا: تا به سال ۲۰۳۰ میلادی میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در زیرساخت‎های آسیا به بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید

بانک توسعه آسیا روز ۲۸ فوریه برابر با ۱۰ اسفند در گزارش خود اشاره کرد: در صورت ادامه روند توسعه منطقه آسیا و اقیانوس آرام با سرعت کنونی، تا به سال ۲۰۳۰ میلادی میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در بخش زیرساخت‎های آسیا به بیش از ۲۲ هزار ۶۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید( سالانه ۱۵۰۰ میلیارد دلار) خواهد رسید و با در نظر گرفتن کاهش سرعت تغییرات اقلیمی و هزینه‎های لازم برای برای انطباق با این روند، هزینه‎های پیش‌بینی‎شده تا ۲۶ هزار میلیارد دلار (سالانه ۱۷۰۰ میلیارد دلار) افزایش خواهد خواهد یافت. این آمار در مقایسه با آمار سرمایه‎گذاری ۷۵۰میلیارد دلاری ذکر شده در پیش‌بینی‎های سال ۲۰۰۹ به دو برابر افزایش پیدا کرده است.

در گزارش بانک توسعه آسیا آمده است: در چند دهه اخیر، ساخت تاسیسات زیربنایی در ۴۵ کشور با روندی سریع ادامه پیدا کرده است و در کنار با سرعت یافتن رشد اقتصادی و کاهش فقر، زندگی مردم آشکارا بهبود یافته ‌است اما هنوز ۴۰۰ میلیون نفر با کمبود برق، ۳۰۰ میلیون نفر با کمبود آب آشامیدنی سالم و حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با کمبود امکانات بهداشتی روبه‎رو هستند. بسیاری از کشورها به دلیل کمبود بندرگاه‌ها، راه‌آهن و جاده نمی‎توانند به طور موثر و در سطحی گسترده با بازار‎های داخل و خارجی روابط اقتصادی و تجاری برقرار کنند.

به گفته تاکه‎هیکو ناکائو، رئیس بانک توسعه آسیا، سرمایه‌ مورد نیاز منطقه آسیا و اقیانوس آرام برای استفاده در بخش توسعه زیرساخت‎ها و تاسیسات زیربنایی خیلی بیشتر از میزان کنونی است. تاسیسات زیربنایی آسیا برای رسیدن به سطح استاندارد نیاز به بازسازی دارد و این امر علاوه بر کمک به رشد اقتصادی این قاره در مقابله با چالش جهانی تغییرات اقلیمی نیز تأثیرگذار خواهد بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *