وزیر اقتصاد : سیاست راهبردی ایران، توسعه روابط با کشورهای اروپایی است

وزیر اقتصاد : سیاست راهبردی ایران، توسعه روابط با کشورهای اروپایی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سیاستهای راهبردی جمهوری اسلامی ایران، توسعه روابط با کشورهای اروپایی است.

به گزارش ایدنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، علی طیب نیا در دیدار با معاون نخست وزیر جمهوری اسلواکی با بیان این مطلب اظهار داشت: جمهوری اسلواکی در این راهبرد جایگاه ویژه ای دارد.
وی حضور مقامات بلندپایه کشور اسلواکی را در این هیات نشان دهنده عزم جدی  برای گسترش همکاری بین دو کشور خواند.
وزیر اقتصاد کشورمان با اشاره به قابلیت های دو کشور تصریح کرد: تولید خودرو، حمل و نقل و حوزه انرژی می تواند محورهای همکاری دو کشور باشد.
طیب نیا با اشاره به علاقمندی کشورش برای توسعه همکاری در حوزه هایی که از فناوری بالایی بهره می گیرند گفت: ایران طی سالهای گذشته در حوزه تکنولوژی های جدید پیشرفتهای خوبی داشته و مایل هستیم در این حوزه همکاری داشته باشیم.
وزیر اقتصاد کشورمان با بیان اینکه تاکنون دو موافقتنامه پایه ای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف  و نیز سرمایه گذاری به امضاء رسید گفت: اگر در حوزه همکاری های گمرکی نیز بین دو کشور تفاهم نامه امضاء شود کمک موثری به توسعه روابط و همکاری ها خواهد کرد.
طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه روابط بانکی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون دو بانک ایرانی با برخی از بانکهای اسلواکی روابط بانکی داشته ولی ما مایل به امضائ تفاهم نامه همکاری بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و اسلواکی هستیم.
وی همچنین در خصوص ریسک اعتباری ایران در OCD نیز ضمن تشکر از حمایت جمهوری اسلواکی در این زمینه گفت: ما از موقعیتی که در این رده بندی داریم، راضی نیستیم و در مجموعه کشورهای اروپایی اطلاعات مناسبی در مورد شرایط ما وجود ندارد کما اینکه نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران اطلاعات به اندازه کافی نیست.
طیب نیا در ادامه ضمن درخواست تشکیل کمیسیون مشترک بین دو کشور گفت: این کمیسیون می تواند به توسعه همکاریها کمک کند.
در ادامه “پتر پلگرینی”، معاون نخست وزیر جمهوری اسلواکی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار، از علاقمندی کشور و دولتش برای گسترش و توسعه روابط در بخشهای مختلف خبر داد.
در پایان تفاهم نامه بین “اگزیم بانک اسلواک” و “سازمان سرمایه گذاری” در زمینه اعطای خط اعتباری، توسعه تجارت و سرمایه گذاری امضاء شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *