موفقیت چشمگیر دولت یازدهم در توسعه اقتصاد دانش بنیان

موفقیت چشمگیر دولت یازدهم در توسعه اقتصاد دانش بنیان

یکی از بندهای مهم سیاست‎های اقتصاد مقاومتی و همچنین یکی از مهم‎ترین خواسته‎های سایر اسناد بالادستی کشور حرکت در مسیر دانش بنیان شدن اقتصاد ایران است. از نظر تئوری‎های اقتصادی مطرح در سطح جهانی نیز اقتصادی می‎تواند در عصر حاضر به توسعه پایدار برسد که اصل دانش بنیانی را رعایت کرده باشد. از این رو یکی از جهت‏گیری‎های مهم دولت یازدهم برای بازسازی اقتصاد کشورمان توجه ویژه به این اصل مهم بوده و براساس آمار رسمی موفقیت‎های چشمگیری هم در این حوزه به دست آورده است که نشان دهنده حرکت دولت در مسیر سیاست‎های اقتصادمقاومتی و توسعه پایدار است.

به گزارش ایدنا به نقل از پاد فعالیتهای دانش بنیان از ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب شده و دولت یازدهم نیز به جد بر این موضوع تاکید دارد، از این رو ضرورت وجود شرکتهای دانش بنیان و نوع رویکرد دولت یازدهم به دلیل تاثیر غیر قابل انکار علم و فناوری در امور کشور دارد. به اعتقاد کارشناسان حوزه علم و فناوری اقتصاد دنیا به پنج بخش تقسیم می شودکه بر این اساس کشورهایی که اقتصاد آنها بر مبنای منابع معدنی و زیر زمینی است از پایداری لازم برخوردار نیستند. ولی کشورهای توسعه یافته که پایه اقتصاد آنها صنعت بوده در جایگاه بالاتری نسبت به سایر کشورها قرار دارند چراکه اقتصادی که پایبند به اصول علمی باشد، دوام بیشتری دارد. در ایران با توجه به ظرفیت های علمی بالایی که وجود دارد، بستر دانش بنیان شدن امور فراهم است، از این رو رتبه یک منطقه در بخش علم برای ایران بوده و در دنیا نیز صاحب رتبه ۱۶ تا ۲۰ در این بخش هستیم.

ضرورت توسعه اقتصاد دانش بنیان

اگر دورنمای اقتصاد کشور را دانش بنیان در نظر گرفته و بر این اساس به تامین زیر ساختها بپردازیم، در آینده شرایط بسیار ممتازی در دنیا خواهیم داشت. بنابراین دولت تدبیر و امید به اهمیت این امر آگاه بوده و بر اساس قانون به حمایت شرکتهای دانش بنیان پرداخته است. دولت یازدهم با وجود محدودیتها و مشکلاتی که از آغاز داشت به این بحث اهمیت بسیاری داد و اساس دولت تکیه به توسعه اقتصادی دانش بنیان و دانش محور طراحی شده همچنین در موضوع اقتصاد مقاومتی نیز پایه اصلی اقدامات دولت اقتصاد دانش بنیان بود که این رویکرد اقتصاد مقاومتی را به نتایج مطلوبی میرساند.

 اسحاق جهانگیری, معاون اول رییس جمهور درخصوص رویکرد دولت به اقتصاد دانش بنیان در دولت یازدهم می‎گوید: «یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی تاکید بر دانش بنیان بودن اقتصاد است. دولت یازدهم از ابتدا موضوع دانش بنیان بودن اقتصاد را در اولویت برنامههای خود قرار داده و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری رییس جمهور نیز این موضوع را با جدیت دنبال میکنند.»

رشد چشمگیر صادرات محصولات دانش بنیان در دولت یازدهم

یکی از اولویتهای مهم دولت یازدهم از همان آغاز برقراری ارتباط منطقی بین صنعت و دانشگاه بود و براساس شواهد این اتفاق هم تا حد زیادی رخ داده به طوری که محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه یکی از اتفاقات خوب در حوزه علم و فناوری ایجاد ارتباط سازنده میان صنعت و دانشگاه بود، می‏گوید: «در دولت یازدهم برای اولین بار میزان قرارداد طرح‌های پژوهشی بین وزارت علوم با وزارتخانههای دفاع و نفت حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده است و مبلغ قراردادهای منعقد شده بین دانشگاه و صنعت در نمایشگاه و فن بازار در حدود ۵۲۳/‏۴ میلیارد ریال بوده است»

براساس آمار ارایه شده از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رقم صادرات محصولات دانش‌بنیان با حدود ۱۶ برابر افزایش به بیش از ۲۳۱ میلیون دلار در شش ماهه سال ۹۵ رسیده است و در مجموع، صادرات محصولات دانش‌بنیان در دولت یازدهم و تاکنون بالغ بر ۵۱۰ میلیون دلار بوده است. این آمار و ارقام نشان دهنده توجه ویژه دولت به اقتصاد دانش‎بنیان است.

 شکوفایی دانش بنیانی در دولت یازدهم

تدوام روند تایید صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان، ارایه معافیت گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان و واردات کالا از مسیر سبز، تداوم روند اعطای معافیت‌های مالیاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان، رشد تسهیلات اعطایی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان، گفتمان‌سازی در حوزه اقتصاد دانش بنیان، توسعه دیپلماسی فناوری و تفاهم‌های بین‌المللی، تداوم روند حمایت‌های کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان،  تسهیل بازگشت عده‌ای از نخبگان علمی به ایران و توسعه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تنها بخشی از حمایت‎هایی است که در دولت یازدهم در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان انجام شده است، دولت یازدهم توجه ویژه به توسعه اقتصادی کشور با رویکرد اقتصاد دانش بنیان دارد و در این راه موفقیتهایی نیز کسب کرده است. براساس گفته‎های سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور تا نیمه دوم سال ۹۵، افزون بر ۱۰۰ هزار نفر در دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد دانش بنیان مشغول به کار شده‎اند و  افزون بر ۲ هزار و ۹۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف در کشور فعال هستند.

ستاری، حمایت و تمرکز دولت و شخص رییس جمهوری نسبت به مقوله اقتصاد دانش بنیان را به عنوان رخدادی مهم و روش جدید از اقتصاد در کشور عنوان می‏کند و می‎گوید:  «یکی از راهبردیترین و مهمترین شاخصهای تحقق اقتصاد مقاومتی تکیه بر تکنولوژی های جدید در حوزه شرکتهای دانش بنیان است. همواره یکی از چالشهای اساسی در کشور ارتباط ضعیف میان صنعت، دانشگاه و کاهش فرهنگ کارآفرینی بوده، این معضل تا حدود زیادی با راهاندازی شرکتهای دانش بنیان و تغییر رویکردی که در این حوزه اتفاق افتاده، مرتفع شده است»

رویکرد و راهبرد دولت یازدهم برای رونق و توسعه اقتصادی، رفع بحران بیکاری، افزایش میزان بهره‌وری و ارتقای شاخصهای توسعه همه جانبه حول محور اقتصاد دانش بنیان میچرخد.  به اعتقاد کارشناسان دانشگاه‏ها امروزه در سراسر کشور پایلوت اصلی و نقطه عطفی در اقتصاد کشور محسوب میشوند که در دولت یازدهم اهمیت فراوانی به آن داده شده است. براساس گزارش ۲۰۱۶سازمان ملل یک مرور کلی نسبت به علم و فناوری در ایران در سه مرحله توسعه در نیروی انسانی، پژوهش و توسعه اقتصاد دانش بنیان اتفاق افتاده است در زمان حاضر در دولت یازدهم موج سومی که در توسعه علم و فناوری در کشور رخ داده توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

 ستاری در این باره می‏گوید: «تاکنون زیرساختهای توسعه در زمینه تعداد دانشجویان، پژوهشی و آزمایشگاهی در کشور محقق شده و درحال حرکت به سمت توسعه فناوری هستیم و در این مسیر زیرساخت های مناسبی به وجود آمده است. رتبه کشور در تولید علم از سال ۲۰۱۵ با شیب مطلوبی رو به افزایش است و توانستهایم عقب افتادگیهای گذشته را جبران کنیم. اگر شیب تولید علم در کشور حفظ شود، اتفاقهای خوبی در آینده رخ میدهد.» به هر حال یکی از رویکردهای منطقی دولت یازدهم تلاش در جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان بوده و شواهد و آمار نشان می‏دهد در این حوزه عملکردی موفق و موثر داشته است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *