معاون اول رییس جمهور: سال ۹۵ با تکیه بر اقتصاد مقاومتی سالی درخشان برای کشور بود

معاون اول رییس جمهور: سال ۹۵ با تکیه بر اقتصاد مقاومتی سالی درخشان برای کشور بود

با حضور معاون اول رییس جمهور کارخانه سیمان خاکستری ۳۳۰۰ تنی «مارگون» مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش ایدنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در ادامه برنامه های سفر یکروزه خود به استان کهگیلویه و بویراحمد، کارخانه سیمان مارگون را افتتاح و به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش های مختلف آن بازدید کرد.
معاون اول رییس جمهور در مراسم بهره برداری از این کارخانه ضمن قدردانی از سرمایه گذار لبنانی این پروژه اظهار داشت: در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل مجموعه دستاوردهای کشور خوب و رضایت بخش بوده و اکنون که در پایان سال قرار داریم گزارش های ارائه شده از سوی دستگاه های مختلف حاکی از آن است که سال ۹۵ با تکیه بر اقتصاد مقاومتی سالی درخشان برای اقتصاد کشور بوده است.
وی با بیان اینکه در تمامی بخش های اقتصادی کشور شاهد تحرک جدی در سال ۹۵ بوده ایم، خاطر نشان کرد: با وجود مسائل و مشکلات اقتصادی نظیر کاهش بهای نفت، اکثر کشورهای نفت خیز ناچار شدند برای اداره امور کشور از ذخایر ارزی خود استفاده کنند اما ایران تنها کشوری بود که توانست در سال ۹۴ و ۹۵ بدون استفاده از ذخایر ارزی، اقتصاد کشور را به نحو مطلوب اداره کند به گونه ای که هیچ تلاطمی در شاخص های اصلی اقتصاد کشور بوجود نیامد و ثبات قابل قبولی در اکثر شاخص ها حاکم بود.
دکتر جهانگیری افزود: تورم همچنان روند کاهنده دارد و امروز تورم سالانه به ۶.۸ درصد رسیده است، اظهار امیدواری کرد؛ این روند تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند تا ایران به جمع کشورهای دارای تورم تک رقمی بپیوندد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید برای دستیابی به رشد بالای اقتصادی تصریح کرد: در جلسه هفته گذشته هیات وزیران، مرکز آمار ایران در گزارشی از رشد اقتصادی ۹ ماهه سال جاری میزان این رشد را ۷.۲ درصد اعلام کرد.
وی ادامه داد: بر اساس این گزارش رشد اقتصادی در پاییز سال ۹۵ نسبت به پاییز سال ۹۴، ۸.۹ درصد افزایش داشته ، ضمن آنکه رشد ۷.۲ درصدی اقتصاد در میان کشورهای منطقه جزو بالاترین ها است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه در زیربخش های اقتصادی نیز شاهد رشد بالای اقتصادی در کشور بوده ایم، گفت: رشد بخش کشاورزی ۵.۷ درصد، بخش خدمات ۵.۴ درصد، بخش صنعت ۱۰.۵ درصد و در مجموع رشد ۹ ماهه بدون احتساب بخش نفت ۵ درصد بوده است.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: در ابتدای سال دولت متعهد شد برای ۷۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط راکد و نیمه فعال منابع مالی تامین کند تا بتوانند فعالیت خود را احیا کنند. با تلاش های دولت در ۱۱ ماه سپری شده به جای ۷۵۰۰ واحد تولیدی، تسهیلات و منابع بانکی به ۲۲ هزار واحد تولیدی پرداخت شده است.
وی همچنین با اشاره به تعهد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تکمیل ۵۴۰۰ واحد تولیدی نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد در سال جاری افزود: تاکنون حدود ۵ هزار واحد تکمیل شده اند که امیدوام تا پایان سال میزان باقیمانده این هدف نیز تحقق یابد.
دکتر جهانگیری تلاش های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای ۳۳ طرح مهم صنعتی در سطح کشور را یادآور شد و گفت: خوشبختانه این طرح ها یکی پس از دیگری به بهره برداری می رسند.
معاون اول رییس جمهور سال جاری را یکی از درخشان ترین سالها در صنعت نفت و گاز کشور توصیف کرد و اظهار داشت: امیدوارم در آینده نزدیک شاهد برگزاری جشن بزرگی برای راه اندازی چند فاز پارس جنوبی با سرمایه گذاری حدود ۲۰ میلیارد دلار باشیم.
دکتر جهانگیری همچنین با یادآوری اینکه در سال جاری برای نخستین بار در بخش کشاورزی به خودکفایی رسیده ایم، تصریح کرد: یکی از دغدغه های دولت در سال جاری این است که گندم مازاد بر نیاز کشور را صادر کند.
وی با اشاره به اینکه دولت در سال جاری ۱۱.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده است گفت: این اقدام دولت گامی در جهت کمک به زندگی و معیشت کشاورزان بوده و ممکن است برخی افراد بگویند که اگر به جای تولید، واردات می کردیم هزینه کمتری پرداخت می شد اما سیاست دولت این بود که به زندگی کشاورزان که در سالهای گذشته به دلیل رکود دچار آسیب شده بود، کمک کند و کشاورزان بتوانند از دسترنج خود به درآمد قابل قبولی برسند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: در سال ۹۲ پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید، به دلیل سوء مدیریت سالهای گذشته، در یکی از استان های کشور میزان ذخیره گندم به سه روز کاهش یافته بود اما خوشبختانه امروز در پرتو اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی مردم کشور تامین شده است.
وی در ادامه با اشاره به امنیت مناسب کشور و فراهم بودن شرایط برای سرمایه گذاران خارجی، گفت: امروز ایران جزیره ثبات منطقه ناامن خاورمیانه است و سرمایه گذاران خارجی علاقمند هستند که در ایران سرمایه گذاری کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به سیاست های چند گانه مقامات آمریکا برای ممانعت از ورود اتباع برخی کشورها به ایالات متحده، گفت: با وجود  عدم ثبات در سیاست های آمریکا، سرمایه گذاران احساس امنیت و آرامش برای کار در این کشور نخواهند داشت.
معاون اول رییس جمهور استان کهگیلویه و بویراحمد را یکی از استان های مهم کشور برشمرد و گفت: این استان از جهات مختلف همچون منابع نفت و گاز دارای ظرفیت های فراوانی است.
وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری های وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجتمع پتروشیمی ۱ میلیون تنی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد هرچه سریعتر تکمیل شود تا متعاقب آن ده ها واحد صنعتی دیگر در پایین دست ایجاد شود.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به حجم خوب منابع آب در استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان را از استان های مهم برای توسعه کشاورزی برشمرد و گفت: طبیعت زیبا و منحصر به فرد استان کهگیلویه و بویراحمد مهمترین زمینه برای توسعه گردشگری است و انتظار داریم استاندار، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور برای تکمیل زیرساختهای گردشگری این استان برنامه ریزی کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به حرکت پرشتاب کشور برای توسعه صنعت سیمان، گفت: در مقاطعی دغدغه کشور این بود که سیمان مورد نیاز برای توسعه کشور را چگونه تامین کنیم اما خوشبختانه امروز ظرفیت تولید سیمان به ۸۲.۵ میلیون تن رسیده است و در سال ۹۳ با ۲۰ میلیون تن صادرات سیمان، اولین صادر کننده و چهارمین تولید کننده سیمان در دنیا بوده ایم.
وی با تاکید بر اینکه باید برای سیمان بازارهای جدید پیدا کنیم، گفت: تاکنون بیشترین مصرف سیمان در بخش ساختمان بوده است اما وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی کرده است تا به جای آسفالت از بتن استفاده شود که این کار از هر نظر برای اقتصاد کشور به صرفه است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از باندهای فرودگاه مهرآباد در حال احداث با بتن است، گفت:  بر اساس گزارش وزیر راه و شهرسازی، رایزنی هایی نیز برای صادرات سیمان به آفریقا انجام شده است.
معاون اول رییس جمهور گفت: هنوز نتوانسته ایم آنطور که باید همانند سایر بخش ها، در بخش ساختمان تحرک ایجاد کنیم و امیدوارم با ایجاد بازارهای جدید برای سیمان، شاهد رونق بخش ساختمان و سایر صنایع مرتبط با ساختمان باشیم.
وی همچنین به بازدید خود از قطعه دوم محور پاتاوه به دهدشت اشاره کرد و افزود: این جاده اهمیت زیادی دارد و می تواند مرکز کشور را تا حدود ۲۰۰ کیلومتر به بندر امام(ره) نزدیک کند.
دکتر جهانگیری افزود: این جاده هم به دلیل آثار مثبت که در استان دارد و هم به دلیل اثرات ملی آن دارای اهمیت است و دولت برای تامین منابع مورد نیاز جهت تکمیل این طرح تلاش خواهد کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم با بیان اینکه ظرفیت سیمان کشور با افتتاح این کارخانه به ۸۲.۵ میلیون تن در سال می رسد گفت: سیمان ایران جزو بهترین سیمان ها است و قطعا می تواند یکی از اقلام صادراتی کشور باشد.
گفتنی است کارخانه ۳۳۰۰ تنی سیمان خاکستری مارگون با سرمایه گذاری ۳۲۰۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث شده و برای ۱۵۰ نفر به طور مستقیم و ۲۰۰۰ نفر بطور غیرمستقیم اشتغالزایی کرده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *