خودکفایی، گام نهادن در مسیر پیشرفت و توسعه

خودکفایی، گام نهادن در مسیر پیشرفت و توسعه

به گزارش ایدنا به نقل از خبرگزاری تهران پرس از نمایشگاه ایران اکسپو، محمد امامی  معاون  استاندار تهران در آئین اختتامیه دومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران سرزمینی با قدمتی کهن و تاریخی سراسر شور و هیجان و ملتی تاریخ ساز بوده است که در این راه دارای فرصت‌های مختلف در حوزه هایی همچون نفت و گاز، صنعت، زیرساخت ها، منابع طبیعی، علوم بیولوژیک، هسته ای و پزشکی بوده و توسعه و رشد فراوانی داشته است.
وی ادامه داد: وجود منابع و تخصص های مختلف در ایران فرصت بسیار مناسبی برای برقرار کردن دیپلماسی اقتصادی است.
معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار تهران با اشاره به گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب ایران اسامی تصریح کرد: ایران در طی این سال ها با تحریم ها و فشار های متعددی روبه رو بوده است و این شرایط ایران را به اصل خودکفایی و گام نهادن در مسیر پیشرفت و توسعه قرار داده است.
امامی امین با اشاره به اینکه ایران امروز بر این اصل که تولیدکننده، نیروی انسانی و صادرکننده کشور قابل تکریم است خاطرنشان کرد: این باور ایران را علاوه بر توسعه و استقلال سیاسی به استقلال اقتصادی رسانده است و در این میان لازمه توسعه پایدار توسعه استقلال سیاسی و اقتصادی است.
وی عنوان کرد: در این ۵ سال اخیر سیاست های دولت بر این قرار گرفته است که مسیر را برای توسعه اقتصادی باز و گسترش دهد و برای رسیدن به توسعه پایدار تا  افق چشم انداز ۱۴۰۴ برنامه ریزی صحیح و جامعی را ارائه دهد.
امامی امین با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه های توانمندی صادراتی ایران یک فرصت عظیم توسعه ای برای کشور است گفت: امیدوارم ایران اکسپو ۲۰۱۸ به گونه ای عمل کند که شرکت ها و تولیدکنندگان بیشتری در نمایشگاه حضور یابند .
معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار تهران افزود: کشور ایران در روابط تجاری خود با سایر کشور ها سعی دارد سایه استعماری دلار را در تجارت و بازرگانی خود حذف و واحد پولی کشورهای طرف معامله را جایگزین کند.
وی با اشاره به اینکه بازار کشورهای CIS یک فرصت و ظرفیت فوق العاده برای تولیدات ایرانی است خاطرنشان کرد: ایران در روسیه یک بازار ۲۰۰ میلیون دلاری دارد و اخیراَ تفاهم نامه ای برای تجارت ۳۰ میلیارد دلاری تنظیم شده است و در زمیه حمل و قل شهری نیز در سال گذشته یک قرار دارد ۵ میللیارد یورویی مابین ایران و برزیل تنظیم و بسته شده است.
گفتنی است، دومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران در حالی به کار خود پایان داد که میزبان بیش از ۵۰۰ تاجر و بازرگان خارجی از ۴۵ کشور جهان بود.

در پایان این آئین از کارآفرینان نمون، فعالان اقتصادی، تاجران و صادرکنندگان برتر در ایران اکسپو ۲۰۱۷  با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *