ماهیت توسعه ای سازمان برنامه و بودجه را ارتقاء دهیم

ماهیت توسعه ای سازمان برنامه و بودجه را ارتقاء دهیم

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم ماهیت توسعه ای سازمان برنامه و بودجه را در کشور احیا کنیم، اظهار داشت: عدم موفقیت در این زمینه به دلیل اشکالات ساختاری در سازمان برنامه و بودجه است.

به گزارش ایدنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ برنامه “مناظره” رادیو گفت و گو با موضوع تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارت خانه و با حضور غلامحسین مظفری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

غلامحسین مظفری در آغاز با تصریح براینکه مخالف تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارت خانه است، گفت: سازمان برنامه و بودجه ماهیت توسعه ای دارد یعنی سازمانی که قطعا باید فرابخشی باشد.

وی اضافه کرد: در هشت دهه روند برنامه ریزی که انجام می شود، فرابخشی بودن آن را مشاهده کردیم. البته بنده به عنوان مخالف این طرح معتقدم می توان اصلاحاتی را در سازمان برنامه و بودجه ایجاد کرد تا هم مشکل نماینده ها حل می شود و هم اینکه ماهیت توسعه ای بودن سازمان برنامه و بودجه را ارتقاء دهیم.

نماینده ادوار مجلس با تصریح بر اینکه این طرح از نظر ماهیت و شکلی دارای اشکالاتی است، خاطرنشان کرد: طرح تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارت خانه از نظر شکلی مخالف اصل قانون ۱۲۶ قانون اساسی است زیرا در این اصل به صراحت، اقدامات سازمان برنامه و بودجه را جزو وظایف اصلی رئیس جمهور پیش بینی کرده است که البته ایشان می تواند به فرد دیگر واگذار کند. به استناد همین اصل، بیش از ۱۳ بار شورای نگهبان موارد مصوب مجلس را مغایر قانون دانسته است.

غلامحسین مظفری تاکید کرد: حقیقت آن است که استقلال و اقتدار سازمان های فرابخشی مانند سازمان مدیریت و بانک مرکزی و سازمان اداره استخدامی باید حفظ شود و نمایندگان نیز به برنامه های بالادستی متعهد شوند.

وی با بیان اینکه آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم ماهیت توسعه ای بودن سازمان برنامه و بودجه را در کشور احیا کنیم، اظهار داشت: این عدم موفقیت در این راستا به دلیل اشکالات ساختاری در سازمان برنامه و بودجه است.

مظفری عنوان کرد:سازمان برنامه و بودجه همانطور که از نامش مشخص است، بودجه یک سال کشور را بر اساس اسناد بالادستی از جمله برنامه های پنج ساله مدیریت می کند که برای اصلاح ساختار، باید بخش عمرانی و جاری را جدا کنیم زیرا اساسا ماهیت توسعه ای سازمان مدیریت وقتی جواب می دهد که سازمان را از مباحث جاری کشور جدا کنیم. متاسفانه بخش اعظم گرفتاری کشور این است که بیش از دو سوم از بودجه کشور به بخش جاری اختصاص پیدا کرده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *