لزوم توجه به توسعه اقتصادی روستاها

لزوم توجه به توسعه اقتصادی روستاها

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند توسعه اقتصادی روستاها از ضروریاتی است که مغفول ماندن از آن هزینه های سنگین و عمیقی را بر جای می گذارد.
لزوم توجه به توسعه اقتصادی روستاها/از بحران درآمد و معیشت تا خالی شدن روستاها از سکنه
به گزارش ایدنا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، توجه به اقتصاد روستایی یکی از پیش نیازها و ضروریات توسعه همه جانبه اقتصادی به شمار می رود و در صورت نادیده انگاشتن این امر یا عدم اتخاذ تدابیر و تمهیدات موثر و کارآمد در حوزه مذکور،حصول توفیقات پایدار در این عرصه با چالش هایی جدی مواجه خواهد شد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند رشد و شکوفایی شهری بدون رونق و بالندگی روستایی امکان پذیر نخواهد بود و به واقع ارتقای بنیه اقتصادی را منوط و مشروطِ بر توجه به توانمندی ها و ظرفیت های اقتصاد روستایی قلمداد می کنند.

با نگاهی به نظریه های مرتبط با توسعه به روشنی در می یابیم که از روستاها به عنوان منبع تولید و پیشرفت در هر کشوری یاد می شود.

بر اساس گزارشات و آمار منتشر و منعکس شده،۲۸ درصد از مجموع جمعیت فعلی کشور در مناطق روستایی سکونت دارند و مابقی آن(۷۸درصد)شهرها و کلانشهرها را به عنوان سکونتگاه خویش برگزیده اند.

افزایش مهاجرت از روستاها به مناطق شهری یکی از جدی ترین معضلاتی است که در دهه های اخیر با رشد و افزایش بیکاری جوانان،نمود و ظهور هر چه بیشتری پیدا کرده و با نگاهی اجمالی و مقایسه ای میان شرایط موجود در روستاها با آنچه که در گذشته شاهد و ناظر آن بوده ایم به تفاوت هایی ملموس و جدی در این خصوص پی خواهیم برد.

کامران اولیائی،محقق و پژوهشگر اقتصاد روستایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به مهاجرت معکوس روستاها و افزایش خروج جوانان از مناطق روستایی گفت: یکی از شاخص ها و مولفه های اصلی در سنجش میزان خروج از مناطق روستایی را می توان در رشد مناطق حاشیه ای و یا سکونتگاههای غیر مجاز جستجو کرد.

وی افزود:به واقع بخش قابل توجهی از ساکنان مناطق حاشیه نشین مشمول و معطوف به جوانان جویای کار می شود که با هدف برخورداری از زندگی و امکانات مطلوب تر سکونتگاه روستایی خویش را رها کرده اند و با سودای تامین هر چه مطلوب تر از درآمد و توانمندی اقتصادی هر چه بیشتر به کلانشهر ها عزیمت کرده اند و به تدریج به مناطق حاشیه ای سوق پیدا می کنند.

محقق و پژو هشگر اقتصاد روستایی گفت:بر اساس آمار موجود بیش از ۹۷ هزار آبادی و روستا در کشور وجود دارد که البته بخش قابل توجهی از شکوه و حال و هوای خاص روستایی که در گذشته به عنوان یک ویژگی برجسته از آن یاد می شد،از دست رفته است و عمده روستاها یا با کاهش شدید جمعیت ساکن مواجه شده اند و یا اینکه از آن بافت سنتی و روستایی خاص به خود فاصله گرفته اند.

وی افزود:با عنایت به اظهارات مقامات مسئول،برآوردها حاکی از این واقعیت تلخ است که هزینه و درآمد روستانشینان ۲۲ استان کشور با اختلال و نارسایی مواجه است و به واقع میزان هزینه کرد ساکنان چنین مناطقی فراتر از ضریب تامین درآمد آنها برآورد می شود.

*عدم هدایت تحصیلی صحیح جوانان روستایی

هانیه آیینی،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به افزایش و ارتقای تحصیلات جوانان روستایی عنوان کرد:یکی از موفقیت هایی که در طول سالیان اخیر و دو دهه گذشته شاهد آن بوده ایم به افزایش میل و رغبت جوانان روستایی به تحصیلات آکادمیک معطوف می شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *