عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی: خانواده و زنان موفق در توسعه کشور نقش دارند

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی: خانواده و زنان موفق در توسعه کشور نقش دارند
به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، سیما فردوسی روز دوشنبه در نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران در دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: زنان در جامعه امروزی علاوه بر اینکه در خانواده نقش مهمی در تربیت فرزندان دارند نقش بسیار موثری در توسعه خانواده و همچنین کشور است.
فردوسی ادامه داد: خانواده مرکز رشد عواطف انسانی است و در شکل گیری شخصیت معنوی فرزندان اثرگذار است و همچنین در توسعه ملی نیز نقش بسیار مهمی دارد.
وی با بیان این اینکه همانطور که برای رشد مراحل مختلفی را قائل هستیم برای گروه های اجتماعی و همین طور خانواده نیز مراحل تحولی متعددی را قائلیم.
وی اضافه کرد: مراحل تحول خانواده شامل گزینش همسر، زوج بدون فرزند، زوج برخوردار از فرزند زیر سه سال، برخورداری از فرزند پیش دبستانی، فرزند دبستانی، فرزند نوجوان، فرزندان جدا از والدین، مرحله میانسالی و مرحله کهولت است.
وی تامید کرد: مدیریتی که در خانواده شامل مدیریت مشارکتی باشد از نمونه مدیریت های موفق است که برای خانواده های موفق پیشنهاد شده است.
این استاد دانشگاه گفت: در خانواده باید به نقش های مادری و پدری توجه کنیم چون نقش پدری به تامین کل هزینه ها و نیازهای عاطفی و روانی و تربیت فرزندان اما نقش مادر نقش همسر و برآوردن نیازهای فیزیولوژی و کسب آموزش های لازم و به روز است.
فردوسی ادامه داد: مدیریت مشارکتی در خانواده ها مورد تاکید است و باید به این موضوع بسیار توجه شود و حرمت اعضای خانواده باید رعایت شود؛ چرا که خانواده هایی که موفق نیستند از اقتدار بهره مند نیستند.
وی خاطرنشان کرد: همه خانواده ها باید با اعضای خانواده خود مهربان باشند و یک مساله ای که در خانواده های موفق وجود دارد و آن هم اقتدار والدین است و اگر این محقق شود بچه ها در اجتماع بهتر عمل می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران به برخی از کارکردهای مهم خانواده شامل پیشگیری از آسیب ها و جامعه پذیری فرزندان و تاکید روی شخصیت کودکان و برخورد منطقی و عقلانی با مسائل و رشد اخلاقی در خانواده و رشد اخلاقی در خانواده ها اشاره کرد.
وی گفت: برخی خانواده ها از درون، متزلزل و برخی موفق هستند اما در خانواده متزلزل که از درون تهی شده است و روابط خصمانه و غیردوستانه در این خانواده حاکم است، تجزیه می شود و تصمیم گیری در آن با مشکل جدی مواجه می شود. خانواده ای که از درون تهی باشد با یک مساله بسیارکوچک از هم فرو می پاشد.
وی اضافه کرد: خانواده موفق و متعادل یک واقع بینی در میان والدین است و باعث می شود بصیرت و اعتماد به نفس بالا برای فرزندان خودش بیافریند و خیلی زود مشکلات را شناسایی می کنند و به مسیر تحولی خودشان ادامه می دهند. در این خانواده ها باید همگرایی همراه باشد.
فردوسی اضافه کرد: برخی خانواده ها نیز دو قطبی هستند و این موجب می شود که برای فرزندان ایجاد اضطراب و خشم کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *