شتاب توسعه و کارآفرینی روستایی در استان اردبیل

شتاب توسعه و کارآفرینی روستایی در استان اردبیل

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا ، جایگاه روستاها در توسعه اقتصادی و نیز پیامدهای توسعه‌ نیافتگی مناطق روستایی که خود را با پدیده مهاجرت ، حاشیه نشینی و تبدیل نیروهای مولد به نیروهای مصرف گرا نمایان کرده موجب توجه مسوولان دولت تدبیر و امید به توسعه روستایی و استقرار مناسب آن در چرخه توسعه پایدار شده‌ است.
به گفته کارشناسان ، کارآفرینی روستایی و ایجاد فضای کسب و کار در این مناطق می‌تواند راهکاری مناسب برای توانمندسازی مناطق روستایی و در نتیجه دستیابی به توسعه اقتصادی باشد.
در استان اردبیل از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، شناخت ظرفیت های روستاها برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در دستور کار مسوولان قرار گرفته و با اقدام های اساسی بتدریج رونق اقتصادی و حتی مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها در حال شکل گیری است.
ایجاد زیرساخت ها و ارائه خدمات به روستاییان در این مسیر جز اقدام های اساسی است و در این راستا تاکنون ۷۳ درصد روستاهای استان اردبیل از آب آشامیدنی ، ۹۹.۷ درصد از برق ، ۱۱۷ هزار نفر روستایی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند ضمن اینکه طرح های هادی بسیاری در آنها اجرایی و طرح های راه روستایی بسیای نیز در حال اجرا می باشد.
به گفته مسوولان استان اردبیل در سال های اخیر در کنار کشاورزی به عنوان مهم ترین منبع درآمدی روستاییان ایجاد واحدهای تولیدی کوچک تعاونی و خصوصی نیز مورد توجه قرار گرفته تا زمینه های اشتغال جدید در آنها فراهم شده و عمران روستایی شتاب گیرد.
اکبر طوبی ، مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل در این باره به ایرنا گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توسعه و عمران و آبادی در روستا ها مورد توجه قرار گرفته طوری که برای بیش از سه هزار نفر در روستاهای استان با پرداخت ۲۸۳ میلیارد ریال تسهیلات بانکی زمینه اشتغال فراهم شده است.
وی افزود: از این تعداد یک هزار و ۹۲۵ نفر توسط صندوق کارآفرینی امید با اعطای ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات ، ۱۵۰ نفر با ۱۷ میلیارد ریال از طریق طرح درآمد زایی دهیاری ها ،۹۹۰ نفر با ۱۰۴ میلیارد ریال تسهیلات برای ارتقای تولید و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و ۲۴ نفر با ۱۲ میلیارد ریال وام از طریق بانک سینا شاغل شده اند.
مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل بیان کرد: تقویت زیرساخت ها با هدف افزایش تولید، استفاده از سرمایه انسانی روستاییان ، آموزش های کاربردی با هدف تولید ، سرمایه گذاری با هدف افزایش تولید و اشتغال ، ساماندهی انواع سرمایه ها ، تقویت و زیبا سازی کالبد روستاها ، توسعه تولیدات کشاورزی ، صنایع تبدیلی ، صنعتی ، گردشگری و خدماتی ، مدیریت مردمی و کاهش تصدی گری دولت ، بهبود زندگی روستاییان با افزایش شاخص های رفاه و آسایش از جمله اهداف و اقدامات لازم برای توسعه روستایی می باشد.
طوبی اجرای طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحد های تولیدی در روستا ها را یادآور شد وگفت: در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی ، توسعه اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت روستائیان، طرح کشت زعفران در ۸۰ روستای محروم شهرستان گرمی در سطح ۳۵۰ هکتار و با اشتغال زایی ۳۴۰ نفر وارد فاز اجرایی شده که می تواند اقتصاد این روستاها را متحول کند.
وی حمایت از طرح های مشارکتی وغیرمشارکتی قابل اجرا در روستاهای استان، شناسایی واجرای برنامه ‘هر روستا یک محصول وهر خانه یک کارخانه ‘، حمایت از مشاغل صنایع دستی منحصر به هر روستا و حمایت از طرح های کارآفرینی خرد وکوچک را از جمله برنامه های توسعه ای روستایی عنوان کرد وگفت: با اجرای طرح های مشارکتی می توان شاهد رشد وتوسعه کارآفرینی در روستاها بود.
وی با اشاره به اجرای طرح مشارکتی کشت زعفران در استان اردبیل گفت: برای اجرای این طرح ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب شده که در صورت اجرا تحول عظیمی در مناطق روستایی به لحاظ اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.
طوبی به طرح های درآمد زایی در روستا ها اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات بانکی به طرح های درآمدزایی دهیاری ها فقط به دهیاری هایی که دارای توان مالی و مدیریتی فعالیت های اقتصادی در اشتغال زایی روستایی را دارند اختصاص داده می شود و تا به امروز چهار طرح برای اجرا تصویب شده که شامل طرح مجتمع آبدرمانی موئیل مشگین شهر با ۹ میلیارد ریال، تولید کیف سنتی در روستای اسبمرز سرعین با ۲ میلیارد ریال ، تولید کیف سنتی در روستای آلوارس سرعین با چهار میلیارد ریال و فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی و عسل طبیعی در روستای ‘ویندکلخوران’ سرعین با چهار میلیارد ریال است.
مدیرکل امور روستایی استانداری اردبیل با اشاره به تهیه طرح هادی در روستاها افزود: یک هزار و ۲۴ روستای استان برای اجرای طرح هادی مطالعه شده اند که ۴۶۰ مورد آن در دولت تدبیر و امید تهیه شده و ۹۵ هزار سند هم به اماکن روستایی صادر شده است .

** ارایه تسهیلات کم بهره به روستاییان برای ایجاد زمینه های شغلی جدید
اقبال عباسی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل هم در این باره گفت: به منظور تشویق و جذب سرمایه‌گذاران در مناطق محروم و روستاها و کمک به سازندگی، آنها که در نهایت منجر به توسعه منطقه و درآمدزایی برای استان خواهد شد مزایای خاص و متعددی برای تشویق سرمایه‌گذاران منظور شده است.
وی افزود: از جمله اقدامات صورت گرفته برای کمک به رشد و توسعه مناطق محروم ارائه تسهیلات خاص و متفاوت در روستاها و مناطق محروم است که این تسهیلات و مزایا با سرعت و کیفیت بهتری در مقایسه با سایر طرح‌ها انجام می‌پذیرد تا مورد توجه بخش‌های خصوصی و شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذار نیز قرار بگیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: در مناطق روستایی و محروم تسهیلات بانکی از صفر تا ۴ درصد به متقاضیان و سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود و در برخی از مواقع و با در نظرگرفتن اهمیت موضوع درجهت انجام فعالیت‌های تولیدی و خدماتی، تسهیلات اعطایی به صورت قرض‌الحسنه نیز در اختیار متقاضیان علاقه‌مند به شرکت در طرح‌ها و سرمایه‌گذاری در طرح ها قرار می‌گیرد.
عباسی گفت: در بخش‌های محروم اخذ تسهیلات آسان‌تر و راحت‌تر است و برای عموم متقاضیان در زمینه تولید در روستاهای استان از طریق استانداری و دفتر روستایی، تسهیلات ارزان‌قیمتی فراهم شده است تا سرمایه‌گذاران به راحتی و با شرایط مناسب از این مزایا برخوردار شوند و این عامل زمینه رشد و ترقی منطقه و استان را فراهم کنند.

** توسعه ملی در گرو توسعه متوازن شهر و روستا است
رضا کریمی نماینده اردبیل، نیر، نمین وسرعین در مجلس شورای اسلامی هم در این باره به ایرنا گفت: بدون تردید در جامعه امروزی وابستگی زیادی بین شهروروستا در رویکردهای مختلف اقتصادی، سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی ،اجتماعی به چشم می خورد و البته یک جامعه وقتی به رشد وتعالی می رسد که روستاها وشهرها قادر به جوابگوی نیاز های بشری در بعد های مختلف باشند.
وی افزود: در سا ل های اخیر شاهد رشد وتوسعه در روستا ها هستیم اما برای توسعه کارآفرینی درروستا های محروم باید برنامه ریزی کلانی صورت بگیرد تا با ایجاد زمینه اشتغالزایی در روستا ها بتوان جلوی مهاجرت ها را گرفت.
کریمی اضافه کرد: استان اردبیل برغم داشتن پتانسیل های فراوان در امرکشاورزی، استعداد زیادی نیز جهت جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی دارد که روستا های محروم شهرستان هایی مانند نمین، نیر، سرعین وحتی منطقه بکر فولادلو و بخش هیر بایستی از این حیث در اولویت سند توسعه قرار گیرند.
وی ادامه داد :فضاهای روستایی بایستی متناسب با نیازهای روستائیان توسعه یابد و بی توجهی به روستاها به افزایش فاصله میان شهر وروستا می انجامد ودر نهایت تخلیه، تخریب روستاها و هجوم جمعیت مهاجر روستایی به شهرها که هر گونه دستاورد توسعه ای در شهر ها را نیز خنثی و آثار اقتصادی و اجتماعی نامطلوب و فاجعه باری به دنبال دارد .
نماینده اردبیل بیان کرد : در روستاها همه عوامل و وسائل توسعه فراهم است غیر از سرمایه ومنابع مالی که علت اصلی مهاجرت از روستاها به شهرها همان عزم سرمایه گذاری کافی در روستاهاست.
کریمی اضافه کرد: گاز، راه ، آب و برق بعنوان زمینه های تولید و مکمل سرمایه گذاری بوده و موجب اشتغال نمی شود بایستی برای حل مشکل بیکاری رشد و توسعه اقتصادی و افزایش سرانه تولید و در آمد سرانه روستائیان، امکانات سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی،صنعت و دامپروری بوجود آید.

** آینده روشنی در انتظار روستاهای کشور است
بشیر خالقی نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی در این باره به ایرنا گفت: در برنامه ششم توسعه کشور اعتبارات خوبی برای محرومیت زدایی از روستاها لحاظ شده و آینده بسیار روشنی در انتظار روستاهای محروم است.
وی افزود: توسعه همه جانبه اجتماعی و اقتصادی روستاهای واقع در مناطق کم برخورداری همچون خلخال از برنامه های اولویت دار برنامه ششم توسعه کشور است که با اجرایی شدن این برنامه ها در کنار توسعه عمرانی، اقتصادی و اجتماعی روستاهای محروم مشکل مهاجرت از این مناطق نیز در آینده برطرف خواهد شد.
براساس آمارهای موجود از مجموع یک میلیون و ۲۴۸ هزارو ۶۱۰ نفر جمعیت استان اردبیل ۴۴۸ هزار و ۵۵۴ نفر در یک هزار و ۵۵۵روستا سکونت دارند که از این تعداد یک هزار و ۲۴ روستا بالای ۲۰ خانوار هستند.
تاکنون ۸۷۳ دهیاری در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان راه اندازی شده که ۴۰۷ هزار و ۴۹۵ نفر جمعیت روستایی آن را پوشش می دهد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *