سرمایه گذاری خارجی کلید توسعه بخش معدن

سرمایه گذاری خارجی کلید توسعه بخش معدن

کشورمان دارای ذخایر غنی زیر زمینی است و ذخایر زیر زمینی و معدنی مهم ایران عبارتست از نفت، گاز طبیعی، آهن، مس، طلا، نقره، روی، سرب، کرومیت، منگنز، تیتانیم، اورانیم، ذغال سنگ، قلع، سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، گچ و نمک. ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است.

به گزارش ایدنا به نقل از خبرگزاری شبستان کشورمان با توجه به این جایگاه که در جهان و منطقه دارد در بخش صادرات تمرکز ویژه ای داشته است تا جایی که در نیمه نخست سال ۹۵ شاهد رشد ۴۸ درصدی صادرات در بخش معدن کشور بودیم. ایرنا در همان زمان به نقل از جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته بود: “با وجود کاهش جهانی قیمت برخی مواد معدنی بویژه کانی های فلزی مانند مس و سنگ آهن، ارزش صادرات کشور در بخش معدن و صنایع معدنی طی سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۸ درصد افزایش داشته است. در سه ماه ابتدای امسال دو میلیارد دلار صادرات در حوزه معدن انجام گرفته است. همچنین در سه سال گذشته برای تکمیل زنجیره فرآوری مواد معدنی بویژه فولاد، ۲۴ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد شده که طی سه سال آینده ۳۰ میلیون تن دیگر نیز به این میزان افزوده می شود. سالانه ۱۷.۵ میلیون تن کنستانتره و ۱۷.۵ میلیون تن گندله که بخشی از زنجیره فولاد هستند، در کشور تولید می شود که سرمایه گذاری در آنها مربوط به بخش خصوصی است.”

این گزارش می افزاید: برنامه ریزی ها برای توسعه بخش معادن در کشور ادامه دارد و متخصصان این حوزه معتقدند توسعه بخش معدن با سرمایه گذاری خارجی شتاب می گیرد. ایرنا در این زمینه به نقل از حمید آذرمند، پژوهشگر اقتصادی و معاون پیشین سازمان ملی بهره وری نوشته است: “بخش معدن وصنایع معدنی از ظرفیت لازم برخوردار است تا در دهه های آینده یکی از پیشران های رشد و از بخش های کلیدی اقتصاد ایران باشد. ثابت نگهداشتن نرخ ارز مانع از استقبال سرمایه گذاری بخش خصوصی و طرف های خارجی در عرصه معادن خواهد شد. فعالیت اکتشافی در بخش معدن نیازمند اعتبارات لازم است که این امر را باید فراتر از بودجه های سالیانه یک سازمان وتشکیلات مورد توجه قرار داد و ضرورت حمایت دولت از این بخش مساله اصلی است.”

یادآور می شود: وزارت صنعت در تازه ترین آمارهای خود شمار معادن فعال را ۶ هزار معدن اعلام کرد که سالیانه بیش از ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می شود. انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ میزان استخراج سالیانه مواد معدنی از رقم ۵۰۰ میلیون تن فراتر رود .

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *