سرعت حرکت چرخ اقتصاد و افزایش رفاه مردم با توسعه میادین مشترک

سرعت حرکت چرخ اقتصاد و افزایش رفاه مردم با توسعه میادین مشترک

حسن مرادی، عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس اقتصاد انرژی با اشاره به افزایش برداشت گاز در پارس جنوبی با بیان اینکه عقب ماندگی در توسعه میادین مشترک در دولت یازدهم جبران شده است گفت: این مساله موجب سرعت حرکت چرخ اقتصاد و افزایش رفاه مردم می شود.

به گزارش ایدنا به نقل از پاد با افتتاح فاز  ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در روز جاری توسط رییس جمهوری، ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز ، ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، سه میلیون تن گاز اتان و سه میلیون تن گاز ال. پی. جی «گاز مایع » به تولید ایران افزوده می شود. در حال حاضر تولید گاز ایران در پارس جنوبی از  ۵۷۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به هزار و ۶۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است که به گفته بسیاری از کارشناسان این مساله از اهمیت ویژه ای در خصوص توسعه اقتصاد کشور برخوردار است. حسن مرادی، عضو هیات علمی دانشگاه و کارشناس اقتصاد انرژی در این باره با اشاره به سابقه دیرین ایران در حوزه گاز و نفت می گوید: در سال های گذشته شاهد عقب ماندگی زیاد در برداشت از میادین مشترک نفتی و گازی بوده ایم و در حال حاضر با دستاوردهای دولت یازدهم در این زمینه شاهد هستیم که این عقب ماندگی جبران شده  است.

 

حسن مرادی، عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به سابقه بیش از ۱۰۰ ساله ایران در حوزه نفت و گاز به عقب ماندگی ایران در برداشت از میادین مشترک با قطر اشاره می کند و به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: با توجه به اینکه سال های طولانی در برداشت از منابع خدادادی نسبت به قطر عقب بودیم این انتقاد مطرح بود که با وجود سابقه زیاد ایران در حوزه نفت این کارنامه و این عقب ماندگی قابل قبول نیست. وی با بیان اینکه منابع نفتی و گازی به مردم تعلق دارد و قصور در برداشت میادین مشترک به منافع مردم ضربه می زد می گوید: در این شرایط شاهد پیشرفت قابل قبول دولت یازدهم در توسعه میادین مشترک هستیم.

 

این کارشناس اقتصاد انرژی در ادامه با بیان اینکه باید این روند ادامه پیدا کند و با رسیدن به هدف نباید دست از تلاش برداریم به خودکفایی کشور با توسعه میادین مشترک اشاره می کند و می گوید: این مساله مصداق بارز اجرای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در کشور است.

 

ﻋﻀﻮ ﺳﺎﺑﻖ ﻫﺌﯿﺖ ﺭﺋﯿﺴﻪ ﮐﻤﯿﺴﯿﻮﻥ ﺍﻧﺮﮊﯼ در ادامه با اشاره به موضوع قطع گاز ایران توسط ترکمنستان در زمستان سال گذشته می گوید: ترکمنستان در تلاش بود تا از این طریق به کشورمان فشار وارد کند با این وجود شاهد بودیم که به دلیل خودکفایی ایران در تولید گاز این اقدام آنها ناکام ماند و هیچ خدشه ای متوجه مردم کشور نشد. به گفته وی این دستاورد با تلاش وزارت نفت و  پشتکار کارگران ایرانی  صورت گرفته است.

 

دکتر مرادی با بیان اینکه توسعه میادین مشترک نفتی و گازی و توسعه حوزه انرژی به گرداندن چرخ اقتصاد کشور کمک می کند می گوید: این موضوع در نهایت موجب افزایش رفاه عمومی و بهبود زندگی و معیشت مردم خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه سنگ اندازی ها در انعقاد قراردادهای جدید نفتی و گازی با سرمایه گذاران خارجی موجب تعلل در توسعه کشور در حوزه نفت و گاز می شود به لزوم انعقاد قرارداد با سرمایه گذاران بزرگ خارجی و دراولویت قرار گرفتن آنها  اشاره کرده و می گوید: حضور  پیمانکاران داخلی در کنار شرکت های بزرگ خارجی موجب افزایش تجربه این شرکت ها و انتقال دانش فنی و در نهایت آبدیده شدن پیمانکاران داخلی می شود و این مساله باید مورد توجه منتقدان به قراردادهای نفتی باشد.

در همین زمینه بخوانید:

نقطه عطف صنعت ۱۲۰ ساله نفت

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *