رونق اقتصادی پیامد توسعه سرمایه گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات

رونق اقتصادی پیامد توسعه سرمایه گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات
عضو هیات علمی دانشگاه: صنعت ارتباطات نیازمند توسعه سرمایه گذاری است

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است: توسعه سرمایه گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیامد تقویت و رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت و این مهم به عنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا داود زارعیان افزود: عملکرد دولت ها نشان می دهد که هرگاه به بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات توجه زیادی شده، توسعه کشور درآن زمان با شتاب بیشتری همراه شده است.
وی یادآور شد: توسعه اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان براساس سیاست گسترش برنامه های ارتباطات پی ریزی شده و سال ۱۹۹۵ میلادی، ابتدا ایالات متحده آمریکا وسپس اتحادیه اروپا و سپس ژاپن، کره جنوبی و مالزی کشورهایی بودند که توسعه اقتصادی خود را برپایه توسعه زیرساخت های ارتباطی برنامه ریزی کردندوبر همین اساس میزان سرمایه گذاری در این بخش را ارتقا بخشیدند.
زارعیان گفت: کشورهای یاد شده معتقدند، چنانچه سرمایه گذاری در این بخش افزایش یابد، منجر به توسعه اقتصادی خواهد شد بنابراین برای آن اقدام کردند.
معاون امورمشتریان شرکت مخابرات ایران، توسعه اقتصاد ایران را نیز وابسته به توسعه زیرساخت های ارتباطی دانست و تاکید کرد: ایران در هر بخشی که توسعه ارتباطات و زیر ساخت های آن را داشته با رشد اقتصادی همراه شده، زیرا علاوه بر اشتغال، موجب صرفه جویی و کاهش هزینه ها شده و سرعت کار را بالا برده و به حفظ محیط زیست کمک کرده است .
زارعیان خاطرنشان ساخت:توسعه زیرساخت های ارتباطی یک اصل کلی است که علاوه بر برنامه پنجم، در ششمین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هم به آن توجه ویژه شده است .
عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت:اپراتورهای مختلف مخابراتی هم براین اساس کارها و برنامه های خود را تنظیم کرده و سرمایه گذاری های مناسبی در بخش ارتباطات کشور انجام داده اند و در آینده هم این امر تداوم خواهد داشت، زیرا این سرمایه گذاری تقویت اقتصاد کشور و در نهایت توسعه را به دنبال دارد.
زارعیان اضافه کرد: عمده وظیفه توسعه ارتباطات در کشور برعهده مخابرات است و یادآورشد که مخابرات به عنوان اپراتوری که در بخش تلفن ثابت ۹۹درصد بازار را در اختیار دارد و در بخش همراه نیز ۶۰درصد بازار را تصاحب کرده است.
به گفته وی، میزان سرمایه گذاری مخابرات به عنوان یکی از اپراتورها تاثیر مستقیم در توسعه اقتصادی کشور به همراه خواهد داشت.
معاون امورمشتریان شرکت مخابرات ایران خاطرنشان ساخت، سرمایه گذاری های بسیار خوبی در سال های برنامه پنجم توسعه توسط این شرکت در بخش زیرساخت ها انجام شده و این روند در برنامه ششم توسعه نیز در دستور کار قرار دارد و سرمایه گذاری هابه نحوی است که همه مردم ایران به ارتباطات خوب و پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشند تا بتوانند استفاده لازم را ببرند.
به گزارش ایرنا، پیش از این «محمدجواد آذری جهرمی» مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران گفت: زیرساخت ارتباطات درون شهری و برون شهری از گذشته در اختیار شرکت مخابرات ایران بوده، اما به دلایلی سرمایه گذاری لازم برای توسعه این زیرساخت ها انجام نشده و به همین سبب، این بخش به گلوگاهی در ارتباطات کشور تبدیل شده و اجازه نمی دهد شبکه ملی اطلاعات آنگونه که باید و شاید اثرگذار باشد.
همچنین برات قنبری رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران چندی پیش اعلام کرد: افزون بر ۵۰ درصد سرمایه گذاری انجام شده در دولت تدبیر و امید، توسط شرکت مخابرات ایران در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به میزان ۲۵۰ هزار میلیارد ریال صورت گرفت.
زارعیان افزود: برنامه ره نگاشت پنج ساله در شرکت مخابرات ایران تدوین شده و خاطرنشان ساخت: طبق این برنامه بایستی در دولت دوازدهم همه کشوربه ارتباطات با کیفیت عالی به عنوان یکی از شعارهای اصلی این شرکت، دسترسی داشته باشند.
کارشناس ارشد روابط عمومی و ارتباطات افزود:طبق این برنامه مخابرات، همه کشور تاپایان سال ۱۴۰۰ باید بطورکامل زیرپوشش تلفن ثابت، همراه و اینترنت پرسرعت با کیفیت عالی و مناسب قرار گیرند.
به گفته زارعیان، شرکت مخابرات ایران قراراست در چهار سال آینده یک شبکه تمام آی.پی باشد که شبکه ای کامل هوشمند است و قابلیت بسیار بالایی برای خلق و تولید سرویس ارزش افزوده داشته باشد و مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *