رشد تولید علم در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید محسوس است.

رشد تولید علم در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید محسوس است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: رشد تولید علم در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید محسوس بوده و در حوزه های مختلف پزشکی این افزایش محقق شده است.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، دکتر رضا ملک زاده روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از واحد نیمه صنعتی تولید دارو در مشهد به رشد علمی کشور در حوزه بهداشت و درمان طی سالهای اخیر اشاره و بیان کرد: سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۷ هزار و ۷۰۳ مقاله و مستند علمی توسط محققان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بانک اطلاعاتی اسکوپوس منتشر شده است.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: بر اساس مقالات انتشار یافته در بانک اطلاعاتی اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران رتبه نخست تولید علم در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و رتبه شانزدهم تولید علم را در جهان کسب کرد.
اسکوپوس(Scopus) بزرگترین پایگاه اطلاعاتی چکیده و استنادی جهان است که علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می کند.
وی گفت: در حوزه دریافت تعداد استنادات به مقالات علمی ارائه شده در نشریات بین المللی رتبه ۱۸ جهانی و نخست منطقه در سال ۲۰۱۶ بدست آمده و در این تقسیم بندی پس از ایران کشورهایی همچون دانمارک، روسیه، اتریش، تایوان و سنگاپور قرار گرفته اند.
ملک زاده افزود: در بخش علمی ظرفیتهای بسیار زیادی درکشور نهادینه شده است. شاخص بین المللی رشد مقالات علوم پزشکی نشان می دهد که رشد ایران در زمان فعالیت دولت یازدهم از متوسط آمار بین المللی در دنیا بالاتر رفته و در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: در ابتدای آغاز کار دولت تدبیر و امید تعداد دانشمندان ایرانی که در دنیا پراستناد محسوب می شوند هشت نفر بودند اما امروز به ۴۱ نفر رسیده اند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: شاخص مهم دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که چه تعداد دانشمند ظرفیت این را دارند که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا لقب گیرند. در همین خصوص در ابتدای فعالیت دولت یازدهم ۱۰۸ دانشمند جوان در این شاخص قرار داشتند اما هم اینک این تعداد به ۴۲۱ نفر رسیده است.
وی افزود: شمار شرکتهای دانش بنیان نیز در ایران طی همین مدت از ۳۴۵ مورد به ۸۰۴ شرکت رسیده است. همچنین پنج اتاق تمیز در کشور راه اندازی شده و این نشان دهنده عزم جدی دولت در حوزه بهداشت و درمان است.
دکتر ملک زاده ادامه داد: وزارت بهداشت به تنهایی حدود ۳۰ درصد از تولیدات علمی ایران را دارد و این در حالی است که تنها ۱۲درصد بودجه پژوهشی و ۱۱ درصد اعضای هیات علمی و محققان کشور در اختیار این وزارتخانه است.
وی همچنین ۳۰ درصد شرکتهای دانش بنیان را در سطح کشور مربوط به بخش سلامت ذکر و بیان کرد: در شرایط فعلی بخش عمده ای از بازار در حوزه شرکتهای دانش بنیان در اختیار دیگر کشورهای دنیا قرار دارد که باید در این زمینه فعالیت بیشتری انجام شود.
او افزود: در دولت گذشته ۶۵۰ دانشجو در مقطع پی.اچ.دی سرچ مشغول به تحصیل بودند که به هیچوجه علمی و کارشناسی نبود لذا این آمار به ۶۰ دانشجو رسیده است.
ملک زاده ادامه داد: حضور دانشجوان در مقاطع بالا و ضرورت ارائه مقاله باعث شده که ۶۰۰ شرکت در سراسر کشور به مقاله نویسی مشغول باشند.
وی ادامه داد: کل اعتبار موجود در حوزه سلامت پنج هزار میلیارد ریال و این رقم معادل فعالیت پژوهشی ۲۰ محقق بین المللی است. با رفع مشکلات اقتصدای قطعا شرایط بهتری در حوزه بهداشت نیز محقق خواهد شد.
معاون وزیر بهداشت همچنین گفت: مشهد در حوزه داورسازی بسیار قدرتمند است و می تواند با یک برنامه ریزی صحیح در حوزه صادرات دارو اقدامات ارزشمندی را انجام دهد.
واحد نیمه صنعتی تولید دارو با سه خط تولید داروهای جامد، مایع و نیمه جامدات امروز با حضور استاندار خراسان رضوی و معاون وزیر بهداشت در پژوهشگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه اندازی شد. ۷۰ میلیارد ریال شامل ۵۰ میلیارد ریال برای ساختمان و زیربناها و ۲۰ میلیارد ریال برای تجهیزات در این طرح هزینه شده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *