ربیعی: امسال سال شکوفایی بود و سال آتی، سال جهش اقتصادی می شود.

ربیعی: امسال سال شکوفایی بود و سال آتی، سال جهش اقتصادی می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انتقاد از رانت محوری در دوران تحریم به جای تولید، گفت: اگر روند اقتصادی سال ۱۳٩١ ادامه می یافت مانند ونزوئلا با تورم ۴٠٠ درصدی روبرو می شدیم.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، «علی ربیعی» در همایش «برجام، اقتصاد مقاومتی، سرمایه گذاری و اشتغال و کارآفرینی» در ساختمان وزارت کار افزود: در دوران تحریم به جای اینکه بر تولیدمحوری حرکت کنیم، به سوی رانت محوری حرکت کردیم و در این دوره سرمایه گذاری، کارآفرین نبود.
وی تاکید کرد هر تصمیم اشتباه سال ها بر جامعه تاثیر می گذارد. رشد اقتصادی نیز پس از سه تا چهار سال تاثیر خود را نشان می دهد؛ همانگونه که کسری رشد از سال ۱۳٨٧ خود را نشان داد.
ربیعی گفت: عده ای در این دوران به سوی پولدار شدن و جمعیت وسیعی به سوی فقیرتر شدن حرکت کردند.
وی یادآوری کرد سال ۱۳٩٢ نرخ تورم بالا و رشد اقتصادی منفی بود و همه اینها با وجود درآمدهای سرشار نفتی رخ داد.
این مسوول تصریح کرد: پس از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، دولت برای کاهش نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی دست به کار شد و در حالی که در سال های ۱۳٨۴ تا ۱۳٩١ به رشد منفی رسیدیم، از سال ۱۳٩٢ روند رشد به سوی مثبت شدن پیش رفت اما هنوز کافی نیست.
وی افزود: به دنبال سیاست های درست دولت، امسال سال شکوفایی بود و سال آتی، سال جهش اقتصادی می شود.
ربیعی توضیح داد: در سه سال گذشته سالیانه نزدیک به ٧٠٠ هزار شغل در کشور ایجاد شد اما کافی نیست.
وی یادآوری کرد زمانی نرخ تورم ٣۵ درصد و افزایش دستمزد فقط ٩ درصد بود و افزود: در دولت یازدهم برای نخستین بار دستمزد از نرخ تورم پیشی گرفت اما یقین دارم هنوز قدرت خرید کارگران بالا نیست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد هیچ اقتصادی نمی تواند به سرعت پس از سال ها دشواری خود را بازسازی کند و بی شک اصلاح باید بتدریج انجام شود.
ربیعی افزود: هر یک درصد رشد به یک هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد؛ بنابراین باید شرایطی برای حضور سرمایه گذار داخلی و خارجی در کشور فراهم کرد.
وی افزود: نباید برای ارتقای رفاه از سیاست های صدقه ای یاری بگیریم.
ربیعی تاکید کرد ثروت های فله ای نابرابری را در جامعه فزونی می دهد و افزود: یک دهک جمعیت از٩٠ درصد ثروت استفاده می کنند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *