راهبری و رصد توسعه کشور توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی

راهبری و رصد توسعه کشور توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی

نوبخت : وظیفه ما راهبری و رصد توسعه کشور است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مهمترین مأموریت ما در ابلاغیه رئیس جمهور، راهبری و رصد توسعه کشور است.

به گزارش پایگاه خبری مسیر توسعه  (ایدنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد باقر نوبخت در اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها افزود: نگاه ما نسبت به واژه توسعه که در ادبیات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در دنیا شناخته شده است و رتبه بندی کشورها را با شاخص توسعه می شناسند، این است که بر اساس سند ۱۴۰۴ باید به کیفتیی برسیم که بخشی از آن مرهون تلاش دانشگاه است.

وی گفت : نگاه این دولت با دولت های نهم و دهم متفاوت است ، ما هر چه راجع به توسعه، تحقیقات و آموزش و رشد اقتصادی و جایگاه دولت اعلام کردیم ، در کتابی جمع آوری و نظر خودمان را درخصوص نوع توسعه ای که دنبال آن هستیم طرح کردیم که مبتنی بر اسناد بالادستی است و در این توسعه علم و فناوری جایگاه ویژه ای دارد.
نوبخت افزود: انتظاری که از شما داریم این است که دانشگاه مصدر علم و فناوری باشد، آنچه طی ۵ سال می تواند به ما کمک کند که به آن توسعه علم و فناوری برسیم ، دانشگاه ها هستند.
وی گفت: دانشگاه باید کارآفرین باشد ، دانشگاهی با این شرایط باید براساس نیازهای اجتماعی و اقتصادی شکل بگیرد و در سطح بین المللی مطرح باشد.
نوبخت افزود: شما به عنوان دانشگاه  متکی به اعتبارات دولتی هستید و هدف ما این است که در ۵ سال آینده شما از این وابستگی جدا شوید.
وی گفت: قبلاً نفت می فروختیم و پول آن را هم نمی دادند اما امروز به جای یک میلیون بیش از ۲.۵ میلیون بشکه نفت می فروشیم و به لطف مذاکراتی که انجام شد و با اجرایی شدن برجام ، پول نفت را هم می دهند.
نوبخت به شرایط سخت خزانه کشور اشاره کرد و افزود: ما بیست و شش ماه  ۳۸۰۰ میلیارد تومان یارانه پرداخت کردیم و ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر به صنعت دادیم و همچنین پرداخت حقوق کارکنان نیز مهم است ؛ لذا انتظار داریم تربیت و آموزش دانشجو باید متناسب با نیاز کشور باشد نه تربیت دانشجویانی که کار نداشته باشند.
وی گفت: امسال تعهد کردیم هفت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در آموزش عالی هزینه کنیم که این پول و اعتبار از خزانه باید تأمین شود.
نوبخت افزود: برخی به هزینه های جاری انتقاد می کنند که ناشی از ناآگاهی است، این هزینه ها شامل حقوق استادان و اعتبارات دانشگاه ها و آموزش و پرورش و غیره است.
وی گفت: با این ۷۳۰۰ میلیارد تومان مشکل دانشگاه حل نمی شود و شما باید به سمت ایجاد درآمد و رهایی از وابستگی به اعتبارات دولتی حرکت کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *