دانشگاه و صنعت در توسعه کشور شریک هستند

دانشگاه و صنعت در توسعه کشور شریک هستند
وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه دانشگاه و صنعت در توسعه کشور شریک هستند از سرمایه گذاری آلمانی ها در کارخانه هپکوی اراک خبر داد.

به گزارش ایدنا به نقل از شاتا،مهندس محمد رضا نعمت زاده در نشست صمیمی با دانشجویان و نخبگان دانشگاه صنعتی اراک افزود:درهای صنعت کشور به روی دانشجویان و محققان باز است و می توانند برای کارهای پژوهشی خود از فرصت های موجود در صنعت استفاده کنند.
وی علم و اقتصاد را با هم عجین دانست و اظهار کرد:تحقیق زمانی که کاربردی در صنعت نداشته باشد نمی تواند زمینه ساز توسعه شود.دانشجویان باید کمک کنند که صنعتگران هزینه هایشان کاهش یابد و تولید مقرون به صرفه تر شود.
وزیر صنعت ،معدن و تجارت استان مرکزی را استانی با ظرفیت های اقتصادی و صنعتی بالا خواند و افزود:بیشترین بهره همکاری صنعت و دانشگاه متوجه خود صنعت است و باید با توجه به ظرفیت های بالای استان مرکزی طرحی نو برای استان در جهت حرکت به سوی توسعه فناوری،پژوهش و توسعه علم و فناوری در استان اجرا شود.
مهندس نعمت زاده یادآور شد:ایران در فهرست ۲۰ کشور اول جهان از نظر علمی است و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید هر روز شاهد پیشرفت های علمی در کشور باشیم.
وی بر ضرورت مشارکت دانشگاه ها با صنایع در زمینه تولید،بهره وری،بازارسازی،صادرات،تحقیق و توسعه تاکید کرد و افزود:برای اینکه دانشگاه ها بتوانند به راحتی در حوزه اقتصاد فعالیت کنند فضای کشور باید آرام باشد و دولت تدبیر و امید با پیگیری های شبانه روز یو تلاش در جهت رفع تحریم ها توانست ارامش را به کشور بازگرداند.

حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران  در سایه برجام
وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به اینکه در سال ۹۱ رشد سرمایه گذاری صنعتی منفی ۴۰ بود اظهار کرد:به جای اینکه سرمایه گداری در تولید و صنعت صورت گیرد در بخش های نامناسب سرمایه گداری شد و از سوی دیگر کشورهای خارجی هم برای سرمایه گذاری به ایران نمی آمدند اما امروز به برکت برجام سرمایه گذاران خارجی به راحتی در ایران حضور می یابند.
وی از مذاکره با آلمانی ها برای سرمایه گذاری در هپکو اراک خبر داد و افزود:به زودی فرانسه نیز در زمینه خودرو در اراک سرمایه گذاری می کند و همه این ها در اثر تلاش دولت برای آرام ماندن کشور در همه جهات است.
مهندس نعمت زاده با بیان اینکه دانش و پژوهش مرز نمی شناسد ادامه داد:نباید تنها به فکر خودکفایی بود بلکه باید فراتر از مرزها به فکر تعامل بین المللی در زمینه صنعت و دانش و پژوهش باشیم.
وی تاکید کرد:فارغ التحصیلان صنعتی باید خود کارآفرین باشند و با تقویت ارتباط خود با جهان زمینه توسعه صنعتی کشور را فراهم کنند.
بنابراین گزارش پیش از سخنان وزیر صنعت،معدن و تجارت نجفی رییس دانشگاه صنعتی اراک ضمن ارائه گزارش از فعالیت های پژوهشی و علمی این دانشگاه در سه دهه اخیر گفت:در دولت تدبیر و امید وزن اقتصادی استان اراک بر اساس اخرین امار کشور از ۴ به ۵.۲۱ افزایش یافت و از انجاییکه این استان ظرفیت رسیدن به وزن اقتصادی ۷ را نیز دارد باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
وی خواستار ایجاد شهرک فناوری های پیشرفته صنعتی با هدف حمایت از دانشجویان نخبه و تامین نیازهای تحقیق و توسعه صنایع استان شد و اظهار امیدواری کردصنعت کشور و استان اراک که در سه سال گذشته جان تازه ای گرفته در سال های آتی روند رو به رشد خود را طی کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *