توسعه در هر جامعه ای بدون اتکا به آمارهای صحیح ناممکن است

توسعه در هر جامعه ای بدون اتکا به آمارهای صحیح ناممکن است

توسعه در هر جامعه ای بدون اتکا و داشتن آمارهای صحیح ناممکن است، ارائه آمارهای درست، صحیح و دقیق تنها از اعتماد دو سویه میان مردم و مسئولان حاصل می شود.

یکم آبانماه که در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده، اهمیت علم آمار را در شرایطی که ناگزیریم مسیر توسعه را برای ارتقا زندگی مردم طی کنیم، بار دیگر برای مردم و مسئولان یادآور می کند.
نظام آماری کشورها و حجم و کیفیت بانک های اطلاعاتی آنها نه تنها یکی از مهمترین شاخص های توسعه یافتگی کشورها به شمار می رود، بلکه سیاستگذاری‌ها و برنامه ریزی های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها، بدون در اختیار داشتن آمار کافی، صحیح و دقیق و بهنگام ممکن نیست.
امروزه بیشتر کشورها آمارهای اقتصادی به روز منتشر و با توجه به اعتماد عمومی نسبت به این آمارها، نماگرهای اقتصادی مانند شاخص‌های بازار بورس همچنین رفتار مصرف‌کنند‌گان تحت تأثیر این آمار‌ها قرار می‌گیرد. حتی در کشورهای توسعه یافته که بعضا با بحران اقتصادی روبرو هستند. آمار‌ها در بخش‌های مختلف از جمله نرخ بیکاری، تورم و نرخ رشد اقتصادی به صورت ماهانه منتشر می‌شود.
در هر صورت پایه و اساس برنامه ریزی های سازمان ها و دولت در دنیا بر آمار نهاده شده است. اما تاکنون نظام آماری در کشور ما کاملا ساماندهی نشده و در دستور کار دولت قرار دارد. البته یادآوری این نکته که حرکت های خوبی مانند عضویت اتاق تعاون ایران به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی بخش تعاون در کمیته آمار بخشی و تشکیل کمیته آمار بخش خصوصی با همکاری اتاق های تعاون، بازرگانی و اصناف و نیز مشارکت بخش غیردولتی در تدوین برنامه ملی آمار موضوع ماده ۱۰ احکام دائمی برنامه توسعه در خصوص پیاده سازی نظام آماری نوین مبتنی بر آمارهای ثبتی مبنا، از رویکردهای مثبت دولت در مشارکت بخش تعاونی و خصوصی در نظام آماری کشور است.
بنابراین حضور بخش غیر دولتی در نظام آماری کشور می تواند برای شناسایی اقلام و اطلاعات آماری مورد نیاز سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی برای تحقق شعار سال ۱۳۹۶’اقتصاد مقاومتی ؛ تولید و اشتغال’ و افزایش شاخص های اقتصادی و توسعه عدالت اجتماعی کمک شایانی کند.

نویسنده: سیدمحمد کریمی – عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *