توجه به اقتصاد روستایی؛ ضرورت امروز توسعه

توجه به اقتصاد روستایی؛ ضرورت امروز توسعه

بیش از ۸۰ درصد جمعیت شهرستان کوثر را روستاییان تشکیل می‌دهند در حالی که طبق آخرین سرشماری در سال قبل، این رقم در کشور کمتر از ۲۵ درصد است.
به گزارش پایگاه خبری مسیر توسعه (ایدنا) به نقل از همشهری تردیدی نیست با وجود این تعداد روستایی، توجه به روستاها در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی موجب افزایش کارایی فعالیت‌های تولیدی و زراعی این شهرستان می‌شود. ازسوی دیگر، می‌توان گفت کارکرد تولیدی، زراعی، دامی، گردشگری و زیست‌محیطی روستاها از جنبه‌های مختلف ارتقا یافته است و نقش اساسی در توسعه کشور ایفا می‌کند.

توانمندسازی اقتصادی روستاییان
به گفته کارشناسان، تغییر روش‌های کشت و استفاده از راهکارهای نوین در این حوزه باعث بهره‌وری‌های اقتصادی متنوع در روستاها می‌شود. در این زمینه، در بعضی نواحی روستایی، فعالیت‌های اقتصادی در سطوح گوناگون از قبیل کشاورزی، کاشت برخی محصولات استراتژیک و اخیرا توجه ویژه به گردشگری موجب رونق دوباره برخی روستاها شده است.
طبیعی است تلاش برای اقتصادی کردن روستاها توسعه همه‌جانبه را در پی دارد و گامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
راهکار توسعه روستاها، سهیم کردن مردم در فعالیت‌های اقتصادی است. این موضوع از طریق ایجاد شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران در مناطق روستایی می‌تواند به جلب مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی و نیز توجه به اقتصاد مقاومتی منجر شود.
سیاست‌های نظام در اصل ۴۴ قانون اساسی نیز راهکاری دیگر برای وارد کردن و دخالت دادن فناوری‌های نوین در عرصه فعالیت‌های اقتصاد روستایی از طریق حمایت‌های دولت است، به ویژه در شرایطی که در حال گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری و نوین هستیم.
پررنگ‌تر بودن و ارتقای حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و برنامه‌ریزی برای گسترش مشارکت آنان به ویژه در زمینه‌های اقتصادی در روستاهای شهرستان و استان، گامی دیگر در جهت توسعه پایدار است.

ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی روستاییان
به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت کشاورزی و نیز روستایی استان، تدوین برنامه ساماندهی فعالیت‌های اقتصادی روستایی در آن با مشارکت همگان ضروری باشد. در این برنامه باید روش‌های تامین مالی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد واحدهای تولیدی اشتغالزا و تعیین مجتمع‌های روستایی برای انجام فعالیت اقتصادی روستایی و نیز تنوع کشت لحاظ شده باشد.
توسعه صنایع کوچک و تبدیلی یک راهکار و راه‌حل مهم و اساسی برای ایجاد تعادل و پاسخ دادن به چالش‌هایی مانند فقر و پایین بودن درآمد، نبود تعادل بین شهر و روستا، کشاورزی با بازده پایین، مهاجرت و عرضه نیروی کار است که در این شاخص‌ها شمال استان با جنوب استان تفاوت دارد.
این بخش می‌تواند برای افراد دارای زمین‌های کوچک یا بدون زمین که درآمد کشاورزی پاسخگوی نیازهایشان نیست، به ویژه در زمان رکود اقتصادی، ایجاد اشتغال و درآمد کند.

صنایع دستی
توسعه بازارچه‌های محلی روستایی به ویژه در روستاهایی که در محورهای اصلی و جاده‌های ترانزیت و پرتردد (در شمال استان جاده‌های مربوط به کشور آذربایجان و در جنوب استان جاده سرچم) قرار دارند، از دیگر راهکارهای توسعه در روستاهای استان است.
صنایع دستی روستایی به نوعی تداعی‌کننده بخشی از سنت‌های اصیل قومی است. شهرستان کوثر نیز که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگ بااصالت و ارزشمند است، توسعه صنایع دستی موجب ایجاد اشتغال در روستاها و منبع درآمد مهمی برای خانوارهای روستایی آن محسوب می‌شود. از سویی، از آنجا که اشتغال در حوزه صنایع دستی در بسیاری از روستاها بیشتر در فصل‌های بیکاری صورت می‌گیرد، این حوزه کاری می‌تواند در پیشگیری از مهاجرت فصلی روستاییان شهرستان کوثر به شهرها حائز اهمیت باشد.

گردشگری روستایی
صنعت گردشگری نیز که در سال‌های اخیر در حال رونق است، زمینه رشد بالایی در مناطق روستایی دارد. طبیعت زیبای مناطق روستایی استان به ویژه شهرستان کوثر همراه با جاذبه‌های سنتی، مورد علاقه گردشگران است.
توسعه این صنعت که با هزینه قابل توجهی همراه نیست، در حاشیه خود باعث توسعه کسب و کار روستایی خواهد شد. از سوی دیگر، توسعه گردشگری روستایی تغییرات مثبتی را در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، کالبدی و زیست‌محیطی در روستاهای منطقه ایجاد می‌کند.
راهکارهایی شامل مهیا کردن زمینه‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاری خصوصی، جلوگیری از تخریب محیط زیست، بهسازی و ارتقای سیمای روستایی، تخصیص سرمایه دولتی به توسعه امکانات و تسهیلات گردشگری، برقراری امنیت اجتماعی و… می‌توانند در دستیابی به این هدف موثر باشند.

توانمندسازی دهیاران
کمک به جذب رسمی دهیاران به منظور ایجاد انگیزه برای راهبری مسائل روستا همانند مدل بهورزان و ایجاد انگیزه مادی برای دهیاران از نکات مهم در توسعه روستاهاست. جذاب‌سازی فضای روستایی از طریق ایجاد و توسعه هدفمند فضاهای فرهنگی و تفریحی در آنها از دیگر نکاتی است که می‌تواند برای گردشگردان جذاب باشد و آنان را به روستاها بکشاند.
از دیگر سو، تشکیل خوشه‌های دانشی روستایی و توسعه زیرساخت‌های دانشی از قبیل ایجاد و توسعه مراکز آموزشی و تحصیلی به ویژه آموزش‌های کاربردی، ارتقای سطح سواد روستاییان و آموزش آنان در به‌کارگیری روش‌ها و فناوری‌های نوین از موارد دیگری است که در روستاهای استان باید اجرا شود. همچنین ساماندهی ساختار سکونتگاه‌های روستایی استان بسیار ضروری است و باید روستاهای مرکزی، روستاهای کوچک‌تر پراکنده اطراف خود را پوشش دهند.

ایجاد فرصت شغلی در روستا
در حال حاضر ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در مناطق روستایی کشور از اهمیت دوچندانی برخوردار است زیرا علاوه بر آمار بالای بیکاری در روستاها، استان با معضل مهاجرت روستاییان به شهرها مواجه است. این موضوع پیامدهای منفی زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و امنیتی دارد. در این میان، جوان و نخبه بودن مهاجران روستایی از جمله عواملی است که فرایند توسعه درون‌زا و روند بهبود شرایط زندگی در روستاها را مختل می‌سازد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *