نقش بخش خصوصی در توسعه کره جنوبی

نقش بخش خصوصی در توسعه کره جنوبی

تصویر شهری را مجسم کنید با برجها و آسمان خراش های مرتفع در روی زمین و مجموعه گسترده ای شامل زیرگذرها، مراکز خرید، رستوران ها و سپس طبقات مربوط به خطوط متعدد مترو در زیر زمین که بیننده را در برابر حجم انبوهی از ابرپروژه های عمران شهری قرار می دهد. پروژه هایی که برای به انجام رساندن آنها در بسیاری از کشورهای جهان شاید بیش از ۵ دهه زمان لازم است. امری که در کشور کره جنوبی در نصف این زمان و به بهترین شکل به انجام رسیده است. اما چگونه؟

شاید اولین چیزی که در مواجهه با فضاهای شهری در کره جنوبی به چشم می خورد، پیشرفت وسیع و هدفمند است. در طول سه دهه، پوسان به عنوان پایتختی برای مراکز صنعتی و کارخانجات، و همچنین سئول در جایگاه یک کلانشهر تجاری، پیشرفت و تحول عظیمی داشته اند. سؤال محوری این است که چطور می توان برنامه ریزی در جهت توسعه همه جانبه را در دوره زمانی کوتاه تحقق بخشید؟

یکی از اساسی ترین عوامل این پیشرفت را می توان شکل تعامل دولت کره جنوبی با مؤسسات خصوصی دانست. باور جمعی در میان آحاد مردم مبنی بر آبادانی و تحول رو به جلو برای کشور شاید بهترین سرمشق توسعه باشد. جایگاه دولت در قالب یک برنامه ریز اجتماعی است که با پژوهش بسیار، برنامه ای را تنظیم می کند و با وسواس بالایی بر اجرای درست آن نظارت دارد. بی شک برای تحقق یک دستاورد بزرگ، همکاری بخشهای مختلف جامعه مورد نیاز است. بسیاری از طرحهای خدمات عمومی در کشور کره جنوبی با همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود. یکی از جاذبه های چشمگیر شهر سئول به عنوان پایتخت، خطوط متروی آن است.

محل انتظار مسافران در همه ایستگاه ها با دیوارهای شیشه ای از ریل مترو جدا شده است. این کار هم به کم شدن آلودگی صوتی کمک می کند و هم باعث جلوگیری از خود کشی افراد بر روی ریل های مترو می شود.

پاسخ در شکل رابطه دولت با بخش خصوصی است. برند لاته (Lotte) به عنوان یک هلدینگ بزرگ اقتصادی مثال خوبی برای این موضوع است. یک کمپانی چندملیتی که در سال ۱۹۴۸ کار خود را آغاز کرده و اکنون با ۱۸۰ هزار نفر پرسنل و درآمد سالانه نزدیک به ۴ میلیارد دلار از مهمترین شرکت های خصوصی در کره جنوبی به شمار می رود. مالکیت دهها برند صنایع غذایی، چندین فروشگاه زنجیره ای، مراکز تفریحی، سینما، پارک بزرگ سئول، ۴ هتل ۵ ستاره (یکی از این هتل ها در نیویورک است) و همچنین امتیاز فروش برندهای کانن (canon) و فوجی (fuji) در کشور کره جنوبی را دارد. شرکت لاته از مهمترین سرمایه گذاران صنایع سنگین و پروژه های کلان مهندسی کشور است و تیم معروف بیسبال لاته جاینتس (Lotte Giants) هم به این مجموعه تعلق دارد. زمانی که از این برند سخن می گوییم، با سرمایه ای کلان روبرو هستیم که قدرت بالای تحول و توسعه دارد. لاته برای دولت کره جنوبی یک فرصت مغتنم محسوب می شود.

گویی دولت در برنامه ریزی کلان کشور، توسعه بخش خصوصی را منوط به همکاری های حمایتی در طرح های همگانی کرده است. چنین مجموعه ای در کنار هتل معروف خود در سئول، چندین فروشگاه بزرگ دارد. پله های برقی شما را از لابی هتل به زیر این ساختمانها می برد. جایی که فروشگاه های زیرزمینی بزرگ و در طبقات پائین تر، ایستگاه های متروی شهری قرار دارند. سهم قابل توجهی از هزینه این ساخت و ساز زیرزمینی را لاته می پردازد. او می داند که دسترسی زیرگذرها و معابر زیرین شهر، تجمع و حضور مردم در پاساژهای زیرزمینی و توقف مترو در ایستگاهی در آنجا، همه و همه به نفع اوست. لاته بی شک از این مشارکت و پرداخت هزینه استقبال می کند. پس دولت در برنامه ریزی خود، این گزینه را پیش پای سرمایه گذارانی چون او قرار می دهد و در نتیجه وقتی شما در شهر تردد می کنید، ایستگاه مترو به نام شرکت ها و برندهای مختلف است. ایستگاه لاته ، ایستگاه سامسونگ، ایستگاه سیتی استار، و…

بخش خصوصی، تنها به دنبال افزایش سود و گسترش تجارت خود نیست. لاته هزینه ایستگاه مترو را می پردازد، هیوندایی پمپ بنزین احداث می کند، سامسونگ شهربازی می سازد و شاته چاکلت مالکیت موزه شکلات را دارد.

اورلند (Everland) بزرگترین پارک تفریحی کشور کره جنوبی، سالانه میزبان بیش از ۷ میلیون بازدیدکننده از سراسر دنیاست. مالک این پارک بزرگ تفریحی، شرکت سی اند تی سامسونگ، یکی از بزرگترین زیرمجموعه های هلدینگ مشهور سامسونگ است.

موزه شکلات یکی از اماکن جذاب دیدنی کره جنوبی است. این موزه متعلق به بخش خصوصی (شرکت تولید شکلات شاته چاکلت ) است و در جزیره ججو قرار دارد.

پیداست که تمام این مشارکت ها میان دولت و بخش خصوصی، یک معامله برد برد با هدف گسترش امکانات اجتماعی، توریستی، فرهنگی و اقتصادی است. چرا که بخشی از این سرمایه گذاری ها، راهی است برای پرداخت مالیات کلان این مجموعه ها که دولت در برنامه ریزی خود، به این شکل پیش پای آنها می گذارد. یعنی به جای فروش دارایی های بنگاه دولتی به افراد و بنگاه های خصوصی به نام خصوصی سازی، تصمیم به جلب مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری های جدید مورد نیاز برای بنگاه های دولتی می گیرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *