توسعه و محیط‌زیست نیازمند توازن

توسعه و محیط‌زیست نیازمند توازن

معاون اول رئیس‌جمهوری با انتقاد از خروج آمریکا از توافقنامه محیط‌ زیستی پاریس گفت: متاسفانه ترامپ فراموش کرده است که آمریکا به عنوان متهم اصلی تولید گازهای گلخانه ای در چند دهه گذشته نه فقط زندگی مردم این کشورکه زندگی بشریت را تهدید کرده است.
به گزارش ایدنا اسحاق جهانگیری با بیان این مطلب در مراسم دوازدهمین دوره جایزه ملی محیط‌ زیست که به مناسبت روز جهانی محیط‌ زیست برگزار شد‌، بر لزوم توجه به مسائل زیست محیطی تاکید کرد و افزود: همگان واقف هستیم که امروز جهان بیش از ظرفیت‌های زیستی خود مورد بهره برداری قرار گرفته و با چالش‌های جدی روبرو‌ست.
وی افزایش گازهای گلخانه‌ای، گرم شدن زمین، تغییر اقلیم، آلودگی آب، خاک و هوا و زوال جنگل‌ها و مراتع را از جمله تهدیدات زیست محیطی برشمرد و تصریح کرد: تهدیدات بسیاری برای ساکنان زمین وجود دارد که مقابله با آنها فرا زمان و فرا مکان است و همه ملت‌ها و دولت‌های دنیا باید نسبت به سرنوشت زمین حساس باشند و برنامه‌ریزی کنند.
جهانگیری ادامه داد: مکررا می‌شنویم که سازمان‌های بین‌المللی در زمینه محیط‌ زیست گام‌هایی برمی‌دارند که آخرین نمونه آن توافقنامه زیست محیطی پاریس است. این توافق پس از مذاکرات متعدد و طولانی کشورهای عضو سازمان ملل نهایی شد و به امضای اعضای آن رسید، اما متاسفانه رئیس جمهوری آمریکا که کشورش بیش از همه در ایجاد و توسعه گازهای گلخانه ای نقش داشته است، در یک برتری جویی بی‌حساب نسبت به توافق پاریس به نوعی ابراز تردید و اعلام کرد که ترجیحش مردم و منافع آمریکا است.
معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که آمریکا متهم اصلی تولید گازهای گلخانه‌ای است، افزود: ترامپ فراموش کرده که گازهای تولید شده طی چند دهه گذشته نه فقط زندگی مردم آمریکا، بلکه زندگی بشریت را تهدید کرده است در حالی که آمریکا باید بیش از بقیه به وظایف انسانی خود در زمینه مسائل زیست محیطی عمل کند و جهان هم باید در این باره موضعی جدی داشته باشد.
جهانگیری با بیان این که بازگشت تعادل به زیست بوم جهانی مستلزم تلاش و کار جدی همه بخش‌ها و کشورها ست، تصریح کرد: جامعه جهانی نمی‌تواند بی‌عدالتی‌هایی که در بخش محیط‌ زیست وجود دارد را ببیند و نسبت به آن بی‌تفاوت باشد. قطعا حفظ محیط‌ زیست در قرن ۲۱ اصلی ترین مساله پیش رو جامعه جهانی است‌.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این که محیط‌ زیست نه مساله‌ای تزئینی و خاص، بلکه مساله ای عام است، به اقدامات انجام شده از سوی ایران در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: ایران به صورت جدی در زمینه مسائل زیست محیطی مسئولیت‌های مهمی‌بر عهده دارد. مساله محیط‌ زیست مساله دیروز، امروز وفردای ایران است و باید به این موضوع توجهی جدی داشته باشیم.
وی گفت: در سال‌های گذشته با پدیده‌های جدی در زمینه مسائل زیست محیطی از جمله ریزگردها، دریاچه ارومیه، هورالعظیم وسایر تالاب‌ها و همچنین مسائل مربوط به آب مواجه بوده ایم که ریشه همه آنها تحت تاثیر تهدید و تخریب مسائل زیست محیطی است.
جهانگیری تاکید کرد: باید اعتراف کنم که ملت ایران با بزرگواری نسبت به مساله محیط‌ زیست و آینده کشور از خود حساسیت بروز و راه خوشبختی و پیشرفت کشور را به نحو مطلوبی از بیراهه تشخیص داده‌اند.
معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به شعارهای حمایتی مردم خوزستان از روحانی در ایام انتخابات خاطر نشان کرد: وقتی به عنوان یک شهروند دیدم که مردم خوزستان که گرفتار بسیاری از مشکلات هستند در حمایت از رئیس‌جمهوری شعار می‌دهند ما که هوا نداریم، ولی هواتو داریم- افتخار کردم، چراکه اوج شعور یک ملت را می‌توان در این عبارت پیدا کرد.
جهانگیری افزود: در دولت یازدهم تلاش کردیم که محیط‌ زیست را به مساله اصلی و ملی کشور تبدیل کنیم که بر این اساس اولین مصوبه دولت مربوط به احیای دریاچه ارومیه بود و امروز می‌توانیم، بگوییم که تاحد زیادی از خطر مربوط به خشک شدن این دریاچه دور شده ایم.
معاون اول رئیس‌جمهوری از سوء مدیریت دهه گذشته در حوزه تالاب هورالعظیم انتقاد کرد و گفت: در شرایطی که در عمق چند صد متری در خلیج فارس شاهد حفاری‌هایی برای استخراج نفت بودیم، در مقطعی برخی سوء مدیریت‌ها باعث شد تا تصمیم به خشک کردن هورالعظیم گرفته شود، اما امروز باهمت محیط‌ زیست، وزارت نیرو و مسئولان استان خوزستان‌،بیش از ۸۰ درصد این تالاب آبگیری و تالاب مجددا به کانون حیات تبدیل شده است؛ هیچ مشکلی هم برای توسعه اقتصادی و استخراج نفت در این منطقه نداریم.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت یازدهم در زمینه مقابله با ریزگردها ادامه داد: سال قبل روی کانون توسعه داخلی ریزگردها تمرکز کردیم وبا بهره‌گیری از روش‌هایی نظیر انتقال آب توانستیم اقدامات خوبی در این زمینه انجام دهیم اما با توجه به این که بخش اصلی ریزگردها مربوط به کانون‌های خارجی است، وزارت خارجه و سازمان حفاظت از محیط‌ زیست باید وارد دیپلماسی جدی شوند تا بتوانیم کانون‌های خارجی تولید ریزگرد را متوقف کنیم.
جهانگیری با تاکید بر لزوم تمرکز بر مسائل زیست محیطی کلانشهرها گفت: برای تمرکز بر مسائل زیست محیطی کلانشهرها نسبت به نیروگاه‌های اطراف این شهرها توجه ویژه ای صورت گرفته است. در این زمینه تقریبا سوخت همه نیروگاه‌های در مناطق حساس به گاز تبدیل شده است و جمعیت کشور را از خطری بزرگ دور کرده ایم. همچنین با هدف توسعه حمل و نقل درون شهری درجلسه اخیر شورای اقتصاد۲ میلیارد دلار اعتبار خارجی برای خرید ۲ هزار دستگاه واگن قطار شهری تخصیص داده شده است که امیدواریم وزارت کشور و شهرداری‌های تهران و کلانشهر‌ها با مدیریت شوراهای شهر جدید از این فرصت استفاده کنند.
جهانگیری تصرف بی رویه بشر در طبیعت را بیش از همه محصول سقوط اخلاقی و اعتقادی دانست و با اشاره به برخی ابرچالش‌ها در ایران، گفت: اگر به صورت جدی به آنها نپردازیم، می‌توانند کشور را به شدت تحت تاثیر قرار دهند که از جمله آن می‌توان به بیکاری اشاره کرد که به یکی از پیچیده ترین مسائل برای کشور تبدیل شده است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: ظرفیت اشتغالزایی کشور با این اقتصاد در بهترین دوره‌ها حدود ۶۵۰ هزار فرصت شغلی در سال است‌،در حالی که اکنون به طور سالانه بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کشور داریم که برای پاسخگویی به نیاز اشتغال آنها باید اقتصاد کشور بزرگ شود و توسعه پیدا کند. وی خاطر نشان کرد: باید بتوانیم میان توسعه فناوری‌، صنعتی و شهری و مسائل زیست محیطی توازن برقرار کنیم تا هم شاهد توسعه کشور باشیم و هم مسائل زیست محیطی مورد توجه و رعایت قرار بگیرد.
جهانگیری افزود: مسائل زیست محیطی یکی از اولویت‌های اصلی دولت دوازدهم است تا جایی که بهینه سازی انرژی به عنوان یکی ازجهت گیری‌های اصلی و به عنوان تعهدی ملی و عقلانی و اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است، زیرا عادلانه نیست منابع کشور در راه نابودی محیط‌ زیست مورد استفاده قرار گیرد.
وی با بیان این که حفاظت از محیط‌ زیست باید به مساله‌ای ملی تبدیل شود، به نقش نهادهای مدنی در این زمینه اشاره کرد و گفت: هر پیشرفتی درکشور به ویژه در حوزه محیط‌ زیست زمانی امکانپذیر است که همه جامعه اعم از مسئولان‌، نهادهای مردمی‌و رسانه‌ها در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و پیگیری‌ها حضور داشته باشند.
تاثیر ملموس عملکرد دولت یازدهم
در ادامه معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت یازدهم به مقوله محیط زیست توجه ویژه ای داشته است و اکنون که به پایان چهار سال دولت نزدیک می‌شویم‌،می‌توان تاثیر این توجه را بر محیط زیست کشور مشاهده کرد.
وی با اشاره به تهیه گزارش‌هایی از وضع محیط زیست کشورگفت: یک گزارش از عملکرد دو ساله دولت یازدهم تهیه و منتشر شد و گزارش چهارساله هم به زودی منتشر می‌شود.
ابتکار افزود: در دولت یازدهم مدیریت صحیح و پایدار منابع آب، تالاب‌ها، اقتصاد و مشاغل سبز، حذف عناصر آلودگی و تخریب ناشی از فعالیت‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین بعد از سه سال پیگیری، هفته گذشته تفاهمنامه ایجاد مزرعه آموزشی و پژوهشی برای مقابله با گردو غبار در عراق امضا شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: دولت یازدهم با هدف جلب مشارکت‌های مردمی‌گام‌های بزرگی برداشت که با ایجاد فضای سالم و آزاد برای حضور سازمان‌های مردم نهاد و فعالان عرصه اجتماعی زمینه حضور آنها فراهم شده است.
وی تاکید کرد: این رویکرد زمینه ساز بروز جریان‌های قوی محیط زیستی است که علاوه بر شکل گیری ٩٠٠ سمن محیط زیستی، شبکه‌های سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شد که در کنار آن مشارکت دانشگاهیان هم بسیار حایز اهمیت است.
ابتکار ادامه داد: امسال برای اولین بار در هفته پژوهش سه دانشگاه به عنوان دانشگاه سبز معرفی شدند؛ همچنین سه دانشگاه در سطح بین‌المللی به عنوان دانشگاه سبز معرفی شدند و در تراز بین‌المللی رتبه کسب کردند. بانکداری سبز هم جهت گیری دیگر سازمان محیط زیست بوده و قرار است امسال برای اولین بار بانک‌ها را بر اساس تراز‌های جهانی به عنوان بانک‌های سبز رتبه بندی کنیم.
وی گفت: همچنین همکاری هنرمندان باعث شد جشنواره بین المللی فیلم سبز بعد از سال‌ها تعطیلی با حضور ۱۲۰۰ فیلم در حوزه محیط زیست و طبیعت از سال گذشته برگزار شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به حضور ورزشکاران در عرصه حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت: علاوه بر این که یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی فوتبال نقش بسته است، تعداد زیادی از فدراسیون‌های ورزشی یک گونه جانوری در معرض تهدید را به عنوان نماد انتخاب کرده‌اند و تعدادی از ورزشکاران هم به عنوان سفیران محیط زیست فعالیت می‌کنند.
ابتکار تصریح کرد: علاوه بر این، سیاست درهای باز را اجرا کردیم که مورد استقبال بخش خصوصی قرار گرفت و ما هم از ظرفیت این بخش برای حفظ محیط زیست استفاده می‌کنیم که معروف‌ترین آنها همکاری «بیمه ما» است که پلنگ ایرانی را بیمه کرده و بیمه دانا هم محیط بانان زیستگاه یوزپلنگ را زیر پوشش قرار داده است.
وی جایزه ملی محیط زیست را فرصتی برای قدردانی از تمامی‌افرادی دانست که در گوشه و کنار کشور برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند.
در پایان این مراسم با حضور اسحاق جهانگیری و معصومه ابتکار ۲۴ برگزیده محیط زیستی معرفی و تقدیر شدند‌.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *