توسعه و حفاظت جنگل، بستر تحقق اقتصادمقاومتی

توسعه و حفاظت جنگل، بستر تحقق اقتصادمقاومتی

در پی ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در بهمن ماه ۱۳۹۲ که در آن، وظایفی بر عهده قوای سه گانه گذاشته شد، هر یک از قوا و واحدهای زیرمجموعه آنها ملزم به ارایه برنامه ی مشخصی در این زمینه هستند. وزارت جهاد کشاورزی بر این اساس تلاش کرده است ضمن تبیین مفاهیم اقتصاد مقاومتی رئوس کلی برنامه ی توسعه و راهبردی بخش منابع طبیعی را ارایه کند.

اقتصاد مقاومتی شیوه اداره امور اقتصادی است که متناسب با اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مبتنی بر مبانی دینی و با استفاده از تجربیات، ادبیات و ابزارهای اقتصادی در راستای رشد و پیشرفت، به منظور تحقق استقلال اقتصادی و امنیت کشور، توسعه می یابد.

منابع طبیعی کشور، از جمله ثروت های ملی است که کل اقتصاد ایران به نحوی به آن متکی است. منابع طبیعی تجدیدشونده به موجب ماده یکم قانون ملی شدن جنگلها و مراتع شامل: جنگل، مرتع، بیشه زار، اراضی جنگلی و … می باشد که قسمت اعظم اراضی کشور تحت عنوان منابع طبیعی شناخته می شوند و در شهرستان ملکشاهی ۹۶ درصد اراضی جز اراضی منابع طبیعی هستند که پوشش آنها جنگل، مرتع و… می باشد که مدیریت اصولی و پایدار آنها می تواند مقاومت در اقتصاد را نوید دهد. توسعه منابع طبیعی بستری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است با وجود محدودیت های طبیعی، کشور از لحاظ  گونه های گیاهی در رده پنجم جهانی قرار دارد و از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان ایران از ۱۱ مورد آن برخوردار است.

حفاظت و توسعه جنگل ها و اقتصاد مقاومتی

حفظ منابع پایه ای مثل آب و خاک کارکرد های بسیاری دارد و بر اساس آمار، زمینی که دارای پوشش گیاهی و جنگل است، نزولات آسمانی درآن۴۰ برابر بیشتر از زمین فاقد پوشش گیاهی است . هر هکتار جنگل حدود ۲ و نیم متر مکعب اکسیژن خالص تولید و حدود ۸ تن گاز کربنیک و سایر آلاینده ها را جذب می کند هر هکتار جنگل بیش از ۶۰ تن ریز گرد را جذب  می کند پس  اگر فضای سبز و جنگل ها نباشند ریز گردها عرصه را بر انسان ها تنگ می کنند. هر درخت اکسیژن دو نفر را تامین کند. درمصرف سوخت های فسیلی، با سوختن هرگرم بنزین حدود ۱۵ گرم هوا سوخته و ۲ و ۲ دهم گرم گاز کربنیک تولید می شود. معیشت یک و ۶ دهم میلیون خانوار عشایری،‌روستایی و جنگل نشین به عرصه های منابع طبیعی وابسته است وایران  ۱۴ و ۳ دهم میلیون هکتار جنگل دارد که معادل ۸ و ۷ درصد کشور است و سرانه آن هزار و ۷۰۰ متر مربع است و کمتر از یک سوم جهان است.

ارزش جنگلها در ذخیره کردن آب مخصوصا برای کشورهایی که جمعیت روبه رشد دارند بسیار مهم است . در یک تحقیقی  ارزش جنگلها از نظر ذخیره آب ۳۰۰ میلیون دلار ، از نظر گردشگری و پارک جنگلی ۴۰ میلیون دلار است در صورتیکه از نظر فروش چوب دارای ارزشی معادل ۲۳ میلیون دلار است .

در یک برآورد تقریبی برای هر درخت یک چاله به ظرفیت ۱۵۰۰ لیتر و اگر در هر هکتار ۱۰۰ اصله کاشت شود در هر هکتار ۱۵۰۰۰۰ لیتر ذخیره آب ایجاد می‌شود با متوسط ۱۰ بارش سالانه چیزی حدود ۱۵۰۰۰۰۰ لیتر معادل ۱۵۰۰ مترمکعب ذخیره آب صورت می‌گیرد. چنانچه طبق برآورد رسمی وزارت نیرو با هر مترمکعب ۱۰۰ تومان به قیمت سال ۹۰ در نظر بگیریم ارزشی معادل ۱۵۰ هزار تومان خواهد شد و باقیمت واقعی متری ۱۰ هزار تومان (بنا به اظهار رئیس کمیسیون جهانی آبیاری و زهکشی (ICID)در سال،۱۳۹۳ معادل ۱۵۰ میلیون تومان خواهد شد.سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان عرصه‌های مختلف منابع طبیعی دچار تخریب می‌شوند.

براساس تحقیقی که در استان ایلام انجام شده است ارزش حفاظت از حیات وحش، تفرج و حفاظت از جنگل های منطقه به ترتیب ۹/۳، ۸/۲ و ۶/۱۲ میلیارد ریال است. همچنین ارزش جذب کربن معادل ۸۳۰ میلیارد ریال و ارزش تولید جنگل های استان ایلام ۸۰۱ میلیارد ریال برآورد شده است.

با توجه به آمار و ارقام ذکر شده تاثیر مستقیم جنگل ها بر زندگی افراد لذا حفاظت و توسعه جنگل ها می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی باشد بطوریکه هر چه میزان پوشش این عرصه بالاتر رود آسیب هایی چون سیل و رانش زمین و… کاهش پیدا کرده و ذخایر آب و منابع تامین اکسیژن افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین حفاظت و توسعه جنگل خود می تواند بستر مقاومی برای اقتصاد کشور فراهم آورد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *