رفع مشکلات زیست محیطی برای توسعه همه جانبه

رفع مشکلات زیست محیطی برای  توسعه همه جانبه
معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران درباره حفظ سلامت محیط زیست گفت: براساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفظ محیط زیست یک وظیفه عمومی است و کلیه افراد جامعه موظف به رعایت این تکلیف هستند.
به گزارش ایدنا به نقل از راه روز در اصل ۵۰ قانون اساسی به مبحث توسعه پایدار و تحقق آن پرداخته شده همچنین در این اصل رعایت ضوابط و شرایط دستیابی به مبانی زیست محیطی برای به رسمیت شناختن حق نسل‌های بعدی امری ضروری تلقی شده است.
معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست مجموعه‌ای نظارتی، حاکمیتی و سیاستگذار است که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های آن معطوف به حفظ سلامت محیط زیست است، ولی این بدان معنا نیست که سایر دستگاه‌های اجرایی فعالیتی در این زمینه نداشته باشند و همه امور مربوط به محیط زیست را به یک سازمان محول کنند.
وی خاطرنشان کرد: برای تحقق توسعه پایدار باید در زمان راه اندازی و ایجاد واحدهای صنعتی مطابق با ضوابط و معیارهای اصولی حفظ محیط زیست عمل نمود؛ سیاست‌های اجرایی سازمان محیط زیست بر تسهیل در توسعه پایدار بوده لذا رعایت اصول سازمان برای رفع مشکلات زیست محیطی یکی از مبانی اصلی تحقق این امر است تا توسعه به صورت همه جانبه صورت گیرد و عدالت بین نسلی و درون نسلی رعایت شود.

حفظ محیط زیست، آرمانی ملی و فراملی
کاظم دلخوش، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: امروزه در سراسر دنیا حفظ محیط زیست در سرلوحه امور زندگی مردم قرار گرفته است و کلیه افراد قبل از انجام امور اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی خود به مسائل زیست محیطی توجه می‌کنند تا عواقب آن گریبان گیر سلامت محیط زیست نشود.

وی اظهار داشت: در ارتباط با مباحث محیط زیستی، جامعه ما تفاوت هایی با سایر کشورهای دنیا دارد؛ برخی ممنوعیت‌ها درمحیط زیست کشور ما وجود دارد که الزام و ضرورتی برای رعایت آن وجود ندارد و در برخی موارد، مسائل محیط زیستی به حال خود ر‌ها شده و نمی‌توان کنترل‌های لازم را بر این حوزه داشت.
سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه ضعف‌های بسیاری در بخش اجرای فعالیت‌های حفاظت از محیط زیستی کشور وجود دارد و این ناشی از عدم وجود تعریف صحیحی از جایگاه محیط زیست در زندگی روزمره مردم است و رفع این خلا از طریق ضوابط قانونی محقق می‌شود.
وی بیان داشت: حضور کمرنگ فعالیت‌های زیست محیطی در عرصه‌های اجتماعی یکی از نقایص بزرگی است که آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد می‌کند و باید فرهنگ سازی‌های لازم در جهت بهره گیری از این پتانسیل صورت گیرد.
دلخوش تاکید کرد: در صورتی که حفظ محیط زیست به یک آرمان ملی و فراملی تبدیل شود و کلیه اصول قانون پنجم برنامه توسعه در زمینه حفظ محیط زیست رعایت گردد بسیاری از مشکلات زیست محیطی ایران مرتفع خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *