توسعه دولت الکترونیکی نیازمند فراهم شدن زیرساخت های موردنیاز است

توسعه دولت الکترونیکی نیازمند فراهم شدن زیرساخت های موردنیاز است
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه ایران از نظر شاخص توسعه دولت الکترونیکی در بین ۱۹۳ کشور جهان در جایگاه ۱۰۶ قرار دارد، گفت: کم توجهی به زیرساخت ها مهم ترین مانع توسعه دولت الکترونیکی است.
به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا ابوالحسن فیروزآبادی جایگاه کنونی کشور در توسعه دولت الکترونیکی را بد توصیف کرد و افزود: وضعیت موجود در شأن مردم ایران نیست و امیدواریم موقعیت ما در این زمینه بهبود یابد.
وی فراهم شدن زیرساخت هایی مانند اصالت و احراز هویت، امنیت ارتباطات، حفظ حریم خصوصی و حقوق آثار در دولت الکترونیکی را ضروری توصیف کرد و گفت: کشورها از نظر پیاده سازی دولت الکترونیکی به پنج گروه شامل ﭘﯿﺸﺘﺎزان، خدمت دهندگان، عقب ماندگان، نوآوران و کشورهای مایل به رشد قرار می گیرند که ایران در کنار کشورهایی مانند بولیوی، کنیا و تانزانیا در خوشه مایل به رشدها قرار دارد.
وی ادامه داد: ﮐﺸﻮرﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ در آغاز راه ﭘﯿﺎده ﺳﺎزی دوﻟﺖ اﻟﮑﺘﺮونیکی ﻗﺮار دارﻧﺪ، در خوشه مایل به رشدها قرار می گیرند که تنها ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺧﻮﺷﻪ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﮔﺎن ﮐﻪ شامل ۹ ﮐﺸﻮر می شود، وضع بهتری دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: تا زمانی که این بخش های زیرساختی در دولت الکترونیکی فراهم نشود، فقط دولت الکترونیکی از نوع نقطه ای و ترمیمی و موردی خواهیم داشت. دبیر شورای عالی فضای مجازی، دولت الکترونیکی را یک خدمت برای مردم توصیف کرد که بسته به خدماتی که ارایه می دهد بخش بیشتری از مردم را تحت پوشش قرار خواهد داد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره تهدیدهایی که ممکن است بروز کند، گفت: برای مقابله با تهدیدها باید تمهیداتی اندیشیده شود و ضروری است توسعه خدمات با تمهیدهایی باشد که زمینه کلاهبرداری و سوء استفاده از بین برده شود؛ زیرا در حد اعلای دولت الکترونیکی تراکنش های مالی خواهیم داشت.
فیروزآبادی با بیان اینکه در دولت الکترونیکی خدمتی که دارای اثر اقتصادی است به شهروندان ارایه می شود، عنوان کرد: بنابراین امکان بروز کلاهبردای و جرایم وجود خواهد داشت که برای تمهیدهای لازم این امکان را از بین برد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: آن چیزی که در دولت الکترونیکی مهم است، فراهم شدن زیرساخت های موردنیاز است که امید است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از توسعه این پروژه زیرساخت ها را دیده باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *