توسعه بازار کار نیازمند سرمایه‌گذاری

توسعه بازار کار نیازمند سرمایه‌گذاری

جذب سرمایه‌گذاری یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های توسعه بازار کار است و بدون دسترسی به منابع مالی نمی‌توان کار اساسی در حوزه اشتغالزایی انجام داد. سرمایه‌های خارجی و داخلی باید به سرعت جذب و در راستای ایجاد زمینه‌ها و مشوق‌های لازم برای حضور بخش خصوصی در عرصه اشتغالزایی خصوصا اشتغالزایی از طریق توسعه تولید به کار گرفته شود.

به گزارش ایدنا حمید حاج اسماعیلی، کارشناس ارشد بازار کار با بیان این مطلب در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با بیان اینکه برخی‌ها خیال می‌کنند با همان روالی که در سال‌های قبل از دولت یازدهم طی می‌شد یا با اتکای به روش‌های نارکارآمد بدون ایجاد سرمایه‌گذاری عظیم می‌توان به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه برای ایجاد اشتغال دست یافت گفت: این مسئله از اینجا ناشی می‌شود که هنوز اصل موضوع را به درستی شناسایی نکرده‌اند.

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه برای ایجاد سالانه بیش از ۹۵۰ هزار شغل که در برنامه‌ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است راهی جز باز کردن میدان برای نقش آفرینی گسترده بخش خصوصی وجود ندارد گفت: یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی که در این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد ایجاد مزیت نسبی برای تولید است و اگر کسی فکر می‌کند بدون سرمایه‌گذاری کلان و به کار گرفتن ظرفیت‌های بخش خصوصی می‌توان ایجاد اشتغال کرد، این راه انحرافی است.

همه باید عزمی جزم برای مردمی کردن اقتصاد داشته باشند

حاج اسماعیلی با بیان اینکه خوشبختانه در گفته‌های مسئولان دولت یازدهم از جمله خود رییس جمهور و معاون اول شاهد این جهت‌گیری هستیم که دولت نمی‌خواهد با هیچ بخشی از جمله بخش خصوصی وارد رقابت شود، گفت: مسئولان دولت در این ۴ سال مدام بر مردمی کردن اقتصاد تاکید کرده‌اند. این مهم یکی از خواسته‌های سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، بنابراین همه نهادهای حاکمیتی باید عزم خود را برای حرکت در مسیر مردمی کردن اقتصاد جزم کنند و به کمک دولت بیایند چرا که راهی جز این برای توسعه بازار کار و ایجاد اشتغال مورد نیاز وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بخش دولتی اقتصاد شامل صنایع نفت و گاز و خودرو و فولادسازی و … اشباع شده گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارهای ایجاد اشتغال پایدار کمک به شکل‌گیری بنگاه‌های کوچک و متوسط است. در این زمینه دولت می‌تواند با سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی و ایجاد مشوق‌های لازم زمینه جذب سرمایه‌های مردم و همچنین سرمایه‌های خارجی در حوزه‌های تولیدی فراهم کند و از این طریق به ایجاد اشتغال کمک کند. برای این سرمایه‌گذاری زیرساختی و ایجاد مشوق‌های مورد نظر هم دولت قاعدتا باید به منابع مالی دسترسی داشته باشد.

لزوم دسترسی دولت به منابع مالی

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه برای ایجاد تحرک در بخش‌های مختلف برای حرکت به سمت اشتغالزایی نیازمند مشوق‌هایی در حوزه مالیات، بیمه‌ها و … از یک سو و همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب از سوی دیگر هستیم، افزود: قاعدتا برای این کار دولت باید به منابع مالی کافی دسترسی داشته باشد. منابع صندوق  توسعه ملی هم یکی از مهم‌ترین این منابع است و دولت باید بتواند با مساعدت مجلس از منابع این صندوق برای سرمایه‌گذاری سازنده در حوزه اشتغالزایی استفاده کند. همچینن استفاده از فاینانس‌های خارجی هم باید در این حوزه مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه دولت هنوز درگیر مشکلات بسیار پیچیده مالی است که از قبل به ارث برده است، گفت: یکی از نیازهای مهم و اساسی در حوزه توسعه بازار کار دسترسی به منابع مالی است و قاعدتا دولت اگر به این منابع مالی دسترسی نداشته باشد نمی‌تواند برنامه‌هایش را در این حوزه به درستی اجرا کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *