حلقه مفقوده توسعه ایران عدم سیاستگذاری صحیح است

حلقه مفقوده توسعه ایران عدم سیاستگذاری صحیح است

اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه گفت: مردم استان کرمانشاه همواره در همه صحنه‌ها پیشگام بوده‌اند و در مقاطع مختلف به خصوص دوران دفاع مقدس و به ویژه در عملیات مرصاد نشان دادند که یک دژ مستحکم نفوذناپذیر برای ایران هستند.

 به گزارش ایدنا به نقل از ایلنا معاون اول رییس جمهور با اشاره به حضور چشمگیر مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مردم این استان مشارکت عالی در انتخابات داشتند و این استان جزو ستان‌های نخست در مشارکت در انتخابات بود و رای بالایی به روحانی دادند.

مردم نشان دادند ایران از چه پشتوانه مستحکم مردمی برخوردار است

جهانگیری ادامه داد: مردم کشور نشان داده‌اند که نسبت به مسائل مختلف آگاهانه تصمیم‌گیری می‌کنند و در مقطعی که آمریکا سر و صداهای زیادی به راه انداخته بود و نیاز بود که خون تازه‌ای در رگ‌‌های کشور جاری شود، نشان دادند که ایران از چه پشتوانه مستحکم مردمی برخوردار است.

زنان در جامعه ما مطالبات به حقی دارند

معاون اول رییس جمهور در ادامه با تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر تصریح کرد: زنان در جامعه ما مطالبات به حقی دارند که باید متناسب با جمعیت، توانمندی و تلاش‌هایشان از موقعیت مناسب و شانس مدیریت برای اداره کشور برخوردار باشند.

می‌توانیم نسبت به توانمندی‌های زنان بی‌تفاوت باشیم

او با اشاره به اینکه حق زنان در جامعه ما به درستی در مدیریت کشور لحاظ نمی‌شود، تصریح کرد: آنجا که صحنه رقابت است مانند کنکور خانم‌ها پیشتاز هستند و در بروز استعدادها و نبوغ نیز اخیراً شاهد از دست دادن خانم مریم میرزاخانی به عنوان یکی از نوابغ جهانی در حوزه ریاضیات بودیم. ما نمی‌توانیم نسبت به توانمندی‌های زنان بی‌تفاوت باشیم چراکه این بی‌تفاوتی سرانجام سر باز می‌کند و مشکل می‌سازد.

سهم مدیریت زنان در برنامه ششم باید به ۳۰ درصد افزایش یابد

جهانگیری با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی اداری خاطرنشان کرد: یکی از تصمیمات این جلسه این بود که در برنامه ششم توسعه سهم مدیریت زنان به ۳۰ درصد افزایش پیدا کند و سن مدیریت کشور نیز هشت سال کمتر و جوان‌‌تر شود.

کارها را به جوانترها واگذار کرد

معاون اول رییس‌جمهور افزود: باید کارها را به جوانترها واگذار کرد و باید به سمت نیروهای جوانتر برویم و رییس‌جمهور نیز این موضوع را به وزرای جدید در دولت دوازدهم یادآور خواهد شد که در انتخاب مدیران زیردست به این موضوع توجه کنند.

امروز داد و قال‌های آمریکا در دنیا خریدار ندارد

او با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه‌های مختلف ابراز داشت: در زمان آغاز به کار دولت یازدهم دغدغه‌های مختلفی نظیر مسائل بین‌المللی، اسلام‌هراسی، ایران‌هراسی و پرونده هسته‌ای پیش‌روی کشور بود اما امروز ایران دوستی در دنیا حاکم شده و داد و قال‌های آمریکا در دنیا خریدار ندارد.

ایران با حرف‌های نامربوط برخی کشورها از صحنه کنار نمی‌رود

جهانگیری ادامه داد: ایران با پشتوانه فرهنگی و تمدنی خود با حرف‌های نامربوط برخی کشورها از صحنه کنار نمی‌رود بلکه حرف‌های نامربوط آنها باعث انزوای خودشان در دنیا می‌شود.

چند کشور خود فروخته گاهی با رژیم صهیونیستی هم‌صدایی می‌کنند

معاون اول رییس‌جمهور افزود: البته چند کشور خود فروخته و بی‌هویت گاهی با رژیم صهیونیستی هم‌صدایی می‌کنند که ما آنها را به حساب نمی‌آوریم و اصلا قابل محاسبه نیستند. جغرافیا قابل تغییر نیست و ما آنها را به عنوان همسایه‌های خود پذیرفته‌ایم و گاهی هم که کارهای نادرست از آنها سرمی‌زند با اغماض از کنارشان بگذریم و به آنها تذکر دهیم که این کارها به مصلحت منطقه نیست.

تلاش می‌کنیم منطقه را به سمت صلح و آرامش هدایت کنیم

او اضافه کرد: منطقه‌ای که می‌توانست باثبات و پیشرفت همراه باشد امروز آبستن مسائل پیچیده‌ای شده و این مشکلات ناشی از وضعیتی است که در عراق، یمن، لیبی، افغانستان، پاکستان و عراق بوجود آورده‌اند. ما حتماً تلاش خواهیم کرد در چهار سال آینده منطقه را به سمت صلح و آرامش هدایت کنیم.

ثبات خوبی در اقتصاد کشور حاکم شده است

جهانگیری همچنین با اشاره به تلاش‌های دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد بیان کرد: خوشبختانه ثبات خوبی در اقتصاد کشور حاکم شده و ایران در مسیر و ریل توسعه قرار گرفته و بخش خصوصی و مردم به آینده کشور امیدوارند و شاخص‌های اقتصادی قابل پیش‌بینی هستند.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد اجماع همگان است

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یادآور شد: این سیاست‌ها مورد اجماع همگان هستند و می‌توانیم حول این سیاست‌ها گام‌های بلندی در جهت توسعه کشور برداریم.

نمی‌توان گفت که بیکاری در کشور یک مسئله عادی است

او همچنین به معضل بیکاری در کشور اشاره و عنوان کرد: امروز نمی‌توان گفت که بیکاری در کشور یک مسئله عادی است و با راهکارهای عادی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. امروز بیکاری با نسخه‌های قدیمی علاج نمی‌شود و جوانان تحصیکرده کشور متناسب با تحصیلات خود به شغل نیاز دارند.

نیروی جوان بزرگترین فرصت توسعه است

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه نیروی جوان بزرگترین فرصت توسعه است، گفت: البته این موضوع زمانی صادق است که متناسب با تحصیلات جوانان فرصت‌‌‌های شغلی فراهم شود تا بتوانند تجربه و علم خود را به صحنه عمل بیاورند.

کمبود آب، مسائل زیست‌‌محیطی و محدودیت بودجه چالش‌های بزرگ کشور هستند

جهانگیری در ادامه از مسئله کمبود آب، مسائل زیست‌‌محیطی و محدودیت بودجه دولت به عنوان برخی از چالش‌های بزرگ کشور یاد کرد و اظهار داشت: امروز با چالش‌های جدی روبه‌رو هستیم اما در کنار این چالش‌ها بستر توسعه نیز فراهم است چراکه فرصت‌های توسعه در ایران فراوان است و خداوند همه نعمت‌ها را برای توسعه در اختیار ما قرار داده است.

او با تاکید بر اینکه مدیریت توانمند، کارآمد، شجاع و ریسک‌پذیر مهمترین ابزار پیش‌برنده توسعه در همه سطوح است، تصریح کرد: قطعاً مدیران این چنینی قادرند در برابر چالش‌های پیش‌رو برنامه و تدبیر داشته باشند.

حلقه مفقوده توسعه ایران عدم سیاستگذاری صحیح است

معاون اول رییس جمهور حلقه مفقوده توسعه ایران را عدم سیاستگذاری صحیح دانست و خاطرنشان کرد: ثبات در سیاستگذاری‌‌ها ضرورت توسعه است نباید شرایط به گونه‌ای باشد که با جابه‌جا شدن وزیر یا استاندار در دولت سیاست‌های طراحی و پیش‌بینی‌شده تغییر کند.

مسائل آموزشی، نگاه به نخبگان، رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی با اهتمام بیشتری دنبال می‌شود

او با تاکید بر اینکه دولت دوازدهم با جسارت بیشتر و اعتماد بیشتر مردم به آن و انتخاب کابینه‌ای قدرتمند و روحیه خوب رییس‌جمهور امیدوار به مرتفع کردن مشکلات است، ابراز داشت: در دولت دوازدهم مسائل آموزشی در دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش، نگاه به نخبگان و هنرمندان، رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد با اهتمام بیشتری دنبال می‌شود.

کرمانشاه دارای همه ظرفیت‌ها و مزیت‌های لازم برای توسعه است

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر بیان کرد: استان کرمانشاه دارای همه ظرفیت‌ها و مزیت‌های لازم برای توسعه است و نخبگان استان باید با شناسایی مانع اصلی توسعه‌نیافتگی استان درصدد برطرف کردن آن بربیاید. در این زمینه دولت نیز همه مساعی خود را برای شتاب بخشیدن به توسعه کرمانشاه بکار خواهد بست.

راه‌آهن استان کرمانشاه به زودی افتتاح می‌شود

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به محدودیت شدید بودجه دولت در دو سال گذشته برای به بهره‌برداری رساندن راه آهن استان کرمانشاه یادآور شد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و به زودی راه‌آهن استان به بهره‌برداری خواهد رسید تا بستر توسعه بیش از پیش فراهم شود.

دیدن تصویر رنج کولبران خوشایند نیست

او موضوع کوله‌بری و ساماندهی آن را یادآور شد و عنوان کرد: این مسئله باید به سرعت حل شود زیرا خوب نیست که کالایی از بندرعباس به کشور همسایه انتقال یابد و از آنجا توسط کوله‌بران و با شرایط نامناسب به داخل کشور بازگردد. قطعا تصویر رنج افرادی که برای امرار معاش کالاهای حجیم را بر دوش خود حمل می‌کنند، خوشایند نیست و باید دانست که در پشت این مسائل افرادی سودجو در مرکز کشور قرار دارند.

دولت از حقوق خود در مرزها در جهت ساماندهی مسئله کوله‌بری صرف‌نظر کرده است

جهانگیری افزود: دولت تصمیم گرفته است تا از ۹۰۰ میلیارد تومان حقوق خود در مرزها در جهت ساماندهی مسئله کوله‌بری صرف‌نظر کند. همچنین تلاش خواهیم کرد تا خواسته بخش خصوصی برای بازگشایی مرز سومار به منظور افزایش صادرات تحقق یابد.

بیکاری در استان مردم را آزار می‌دهد

معاون اول رییس‌جمهور در پایان با ابراز اطمینان از اینکه استان‌هایی نظیر کرمانشاه را از هر نظر برای توسعه در اولویت دولت قرار داد، تاکید: ما می‌دانیم که بیکاری در استان مردم را آزار می‌دهد، باید به این مسئله بیش از پیش توجه کنیم و مشکلات استان به حداقل کاهش یابد.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینکه ۳۴ سد در دولت یازدهم در اقصی نقاط کشور اجرا شده و به نتیجه رسیده است، گفت: ۵ سد از ۳۴ سد در استان کرمانشاه بوده که در اختیار مردم قرار گرفته است.

او افزود: استان کرمانشاه استعداد خوبی برای کشت دیم دارد اما در عین حال برای توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی در استان نیز سرمایه‌گذاری بی‌نظیری صورت گرفته است.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *