اجرای طرح بوم گردی در جهت توسعه اقتصادی و درآمدزایی روستاها

اجرای طرح بوم گردی  در جهت توسعه اقتصادی و درآمدزایی روستاها

اقتصاد مقوله مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها و رونق روستاهاست که در سال‌های اخیر با کسب و کارهای بومی گردشگری جان دوباره‌ای گرفته است.
به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، قزوین با داشتن اقلیم‌های متفاوت و برخورداری از مناطق بکر طبیعی همچون الموت و طارم سفلی که دارای جاذبه‌های تاریخی نیز هستند، استعدادهای زیادی را در حوزه گردشگری روستایی دارا است. استعدادهایی که با کسب و کارهای بومی محلی نظیر راه اندازی اقامتگاه‌های بومی و عرضه محصولات محلی و صنایع دستی می‌توان از آن بیشتر بهره برد و آن را شکوفا ساخت.

راهکار توسعه گردشگری روستایی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این باره می‌گوید: ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی عینی‌ترین راهکار برای توسعه گردشگری روستایی و جذب مسافر در فضاهای بومی و طبیعی هستند.
«محمدعلی حضرتی» اضافه می‌کند : برای ساکنان شهرهای شلوغ و پرجمعیت و مسافران داخلی و خارجی، اقامت در یک محیط بومی و طبیعی؛ بسیار دلنشین و خاطره انگیزاست.
وی می‌افزاید: ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی مبتنی بر حفظ اصالت معماری و مصالح بومی سازگار با اقلیم علاوه بر تامین آرامش و امنیت گردشگران، فرصت آشنایی آنان با نحوه معیشت و آداب و رسوم فرهنگی و اجتماعی سنتی روستاییان را نیز پیش می‌آورد.
حضرتی با بیان این‌که اجرای طرح بوم گردی از ۲ سال پیش در دولت یازدهم به صورت رسمی در کشور آغاز شده و در توسعه اقتصادی و درآمدزایی روستاها تاثیر بسزایی داشته است،ادامه می‌دهد: در قزوین نیز برای اجرای این طرح در مرحله اول ۱۵ روستا انتخاب شدند که در آینده به ۵۰ روستا افزایش می‌یابند.
این مسئول استانی با بیان این‌که محدودیتی در اجرای این طرح وجود ندارد، تاکید می‌کند : با توجه به ویژگی‌های تاریخی، طبیعی، بافت مسکونی، شرایط اجتماعی و فرهنگی هر روستا، می‌توان در هر نقطه روستایی اقامتگاه‌های بوم گردی داشت.
حضرتی ادامه می‌دهد: در استان قزوین اکنون مناطق الموت، آوج و بخشی‌هایی از طارم سفلی و آبیک شرایط مناسبی برای ایجاد اقامتگاه‌های بومی دارند.

راه اندازی امکانات گردشگری در روستاها
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: در حال حاضر ۷۲ خانه مسافر در روستاهای الموت شرقی و غربی و آبگرم ایجاد شده و ۹ اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای زرآباد، گازرخان، دیکین، الولک، اندج،شهرک، زرشک و بهجت‌آباد و دریاچه اوان دایر شده است. وی، هدف از راه‌اندازی و بهره‌برداری اقامتگاه‌های سنتی و محلی‌ در روستاهای هدف گردشگری را ایجاد محیطی مناسب برای اقامت گردشگران عنوان می‌کند و می‌افزاید: در نیمه نخست امسال ۲ هزار مسافر داخلی و خارجی در استان از این مکان‌ها استفاده کرده اند. حضرتی اظهار کرد: تلاش داریم تا از ظرفیت بخش خصوصی در مناطق مستعد گردشگری روستایی برای تاسیس و راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی استفاده کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بر لزوم حمایت بانک‌ها از فعالان کسب و کارهای بومی گردشگری تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: برای ایجاد اقامتگاه‌های بومی و محلی اصیل و سنتی و رونق کسب و کارهای بومی روستایی که به جذب گردشگر کمک می‌کند به همکاری و حمایت بانک‌ها نیاز مبرم داریم.
وی از بی‌توجهی بانک‌ها به بخش گردشگری گلایه می‌کند و می‌گوید: متاسفانه بانک‌ها اهمیت گردشگری را در اقتصاد کشور  چندان آشنایی ندارند و نه فقط برای توسعه اقامت گاه‌های بوم گردی کمک نمی‌کنند بلکه در ساخت هتل‌ها و اقامتگاه‌های بزرگ نیز همکاری چندانی ندارند.

 رونق کسب و کار بومی
مدیر پایگاه میراث فرهنگی منطقه الموت می‌گوید: گردشگری روستایی را می‌توان روشی برای توانمندسازی جوامع محلی با استفاده از پشتوانه‌های فرهنگ بومی و بهره‌گیری خردمندانه از منابع طبیعی و محیط زیست دانست.
«حمیده چوبک» می‌افزاید: روستاها زیستگاه‌های بسیار ارزشمندی هستند که باید آنها را حفظ کرد زیرا نه فقط مولد هستند بلکه به لحاظ معماری و زیستگاه نیز تنوع دارند و هر یک وارث بخشی از فرهنگ اصیل هر منطقه بشمار می‌رود و اجرای طرح‌های اقامتگاهی بومی موجب احیاء فرهنگ روستاها و آداب و سنن بومی می‌شود.
وی اظهار می‌کند : ایجاد اقامتگاه‌های محلی با حفظ معماری بومی روستاها، آشنایی دیگر جوامع و احیای آداب و رسوم روستاییان و تامین آرامش روستاییان در ایمن‌سازی مناطق و جامعه‌های محلی اهمیت به‌سزایی دارد.
چوبک بیان می‌کند کرد: اقامتگاه‌های بوم گردی دارای ساختار بومی خدمات، محصولات و فعالیت‌های گردشگری هستند و این امر آنها را از دیگر الگوهای اقامتی مانند هتل‌ها و مهمان ‌پذیرها متمایز می‌کند.
وی با اشاره به نقش اقامتگاه‌های بومی گردشگری در بهبود وضع اقتصاد روستاها، ادامه می‌دهد: این مکان‌ها با خود جذب گردشگر را همراه دارند و در نتیجه فعالیت‌ها و کسب و کارهای بومی و خدماتی برای مسافران افزایش می‌یابد و با خود بهبود وضع معیشت روستاییان را به همراه دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *