توسعه اقتصادی کشورهای هند و ترکیه

توسعه اقتصادی کشورهای هند و ترکیه

از لحاظ توسعه اقتصادی کشورهای آسیایی نسبت به کشورهای غربی کمی عقب مانده و با سرعت کمی پیش می روند؛ اما از میان کشورهای آسیایی چند کشور وجود دارند که توانسته اند طی یک یا دو دهه اخیر به رشد و توسعه اقتصادی چشمگیری دست یابند. در این مقاله سعی می شود که به بررسی نحوه توسعه و پیشرفت و عوامل تاثیرگذار بر توسعه اقتصادی چند کشور آسیایی پرداخته شود؛ کشورهای مورد بررسی در این مقاله شامل ترکیه و هند می شوند.

با بررسی روندهای توسعه این کشورها فصل مشترک و عوامل مشترک در توسعه اقتصادی آنها را می توان وجود یک نظام یا فرد مدیر و مدبر دانست که با جدیت و پشتکار برنامه های توسعه اقتصادی که بعضا سخت گیرانه هستند را اجرا می کنند. این شخصیت های سیاسی و سیاستگذاران در این کشورها به واسطه عواملی همچون پشتوانه علمی خوب، روابط بین المللی خوب، سابقه اجرایی قوی در داخل یا خارج از کشورشان، جدیت در اجرای برنامه های سخت و عدم کاهش سطح خواسته هایشان(حسب مصلحت های سیاسی یا غیره) توانسته اند طی چند سال کشور خود را به رشد قابل توجه اقتصادی برسانند.

عوامل رشد و توسعه اقتصادی ترکیه

نقطه عطف رشد و توسعه اقتصادی ترکیه را می توان به سال ۲۰۰۱ میلادی با انتصاب کمال درویش به سمت وزیر دارایی این کشور دانست. درویش سابقه ۲۲ سال فعالیت در بانک جهانی را داشت و با این سابقه سکان هدایت اقتصاد ترکیه را در دست گرفت. این دوران را یکی از دوره های بحران اقتصاد ترکیه می دانند، اما کمال درویش در یک برنامه سه ساله توانست با اقداماتی همچون دریافت وام از بانک جهانی و در چارچوب برنامه اصلاحی نهادهای بین المللی، اصلاح و کاهش مخارج دولت(که موجب کسری بودجه شده بود) و غیره توانست در کمتر از یکسال نرخ تورم ۷۰ درصدی ترکیه را به یک رقمی تبدیل کند. نکته جالب این است که سیاستگذاران موفقی همچون کمال درویش در اجرای برنامه های خود اغماض نداشته و بسیار سخت گیر بودند بطوریکه همانطور که خود کمال درویش می گوید در کاری که خودش آن را نمی بخشد کاهش ۱۵ درصدی حقوق بگیران دولتی ترکیه را اعمال کرد.

علاوه بر این اقداماتی همچون افزایش استقلال نهادها در سیاستگذاری پولی، واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی، اصلاحات نهادی با هدف افزایش نقش بازار در اقتصاد، کاهش بار بخش عمومی در اقتصاد، بازسازی ساختار بانک های دولتی، ایجاد مزیت های نسبی در عرصه تجاری و ایجاد دانش و تکنولوژی نیز در این توسعه و پیشرفت اقتصادی ترکیه بسیار موثر بوده اند.

عوامل رشد و توسعه اقتصادی هند

هند پس از فروپاشی جماهیر شوروی و بحران هایی همچون وقوع جنگ در خلیج فارس در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی با بحران اقتصادی جدی مواجه شد بطوریکه در سال ۱۹۹۰ رشد اقتصادی این کشور ۵ واحد درصد کاهش یافت. در چنین شرایطی تیم اصلاح اقتصادی قوی نیازمند بود تا مسیر حرکت اقتصادی هند را به گونه ای تغییر دهد که همانطور که می بینیم به سمت توسعه یافتگی در حال پیشرفت و حرکت است. شروع این توسعه و پیشرفت اقتصادی در هند با نخست وزیر رائو آغاز شد که فردی با تجربه و تحصیلات غنی و با سابقه حضور در مجامع بین المللی را در سمت رئیس بانک مرکزی هند قرار داد. مان موهان سینگ فردی بود که یک ویژگی مهم داشت؛ عدم دخالت در مناقشات و جنگ های سیاسی داخل هند. این ویژگی به موهان سینگ که وزیر وقت امور مالی هند بود کمک کرد که حمایت احزاب مختلف را جذب کند و نگاه بدبینانه مردم به سیاستمداران هند را نیز تغییر دهد. او در زمان وزارت خود از حمایت ها و کمک های کارشناسان صندوق بین المللی پول و بانک جهانی کمک گرفت. اقدامات او شامل تعدیل ساختاری، کاهش یارانه و تعرفه ها در بخش کشاورزی، لغو قوانین محدودکننده سرمایه گذاری و کوچک کردن بخش عمومی/دولتی در هند، هماهنگی با نظام های نوین اقتصادی، اتخاذ سیاست های همسو با بازار آزاد شد که منجر به پایان یافتن رکود هند در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود بطوریکه هند بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰ همواره رشد اقتصادی بالای ۴% را تجربه کرد. قابل توجه است که او در اجرای این برنامه ها اصلاح نظام اقتصادی از حمایت های نخبگان اقتصادی و نخست وزیر وقت هند برخوردار بود. ضمن اینکه آنها درک کرده بودند که به جای طرد کردن همسایگان و البته دشمنان قدیمی شان بهتر است روابط خود را با آنها تقویت کنند. حاصل این رویکردها افزایش بیش از ۵۰ درصدی تولید ناخالص داخلی سرانه هندوستان در بازه زمانی ۷ سال بود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *