توسعه اشتغال در گرو بزرگ شدن کیک اقتصاد در کشور است

توسعه اشتغال در گرو بزرگ شدن کیک اقتصاد در کشور است

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه توسعه اشتغال درکشور مستلزم بزرگ شدن کیک اقتصادی است،افزود:ازمواهب برجام تاکنون استفاده لازم را نبرده ایم و برجام می تواند به عنوان پلی باشد که ما را به بازار جهانی متصل کند.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، «عیسی منصوری» روز یکشنبه در نشستی با ۱۳۰ سفیر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد، افزود: سال ۱۳۹۲ معادل ٧١٢ هزار شغل و سال ۱۳۹۳ به دلیل شرایط نادرست اشتغالی نداشتیم. در سال ۱۳۹۴ معادل ۶۶۷ هزار شغل و در سال ۱۳۹۵ برابر با ۶۱۶ هزار اشتغال در کشور ایجاد شد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار گفت: سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی داشتیم اما این رشد به دلیل فروش انرژی بود.

وی با اشاره به مصوبات اشتغال برای سال جاری گفت: امسال بنام سال تولید و اشتغال نامگذاری شده و برای توسعه اشتغال نیاز به حمایت دولت از بخش خصوصی است و باید دست بخش خصوصی را گرفت و آنان را به جلو راهبری کرد.

منصوری با بیان اینکه براساس برنامه پنجساله ششم توسعه کشور باید سالانه ٩٨٠ هزار شغل ایجاد کنیم تا نرخ بیکاری سالانه ٠.٨ درصد کاهش یابد، گفت: سیاست های کارکردی در کشور تا حدی افقی است و این در حالی است که باید فضای کسب و کار بهبود یابد.

وی تاکید کرد: تولید و اشتغال باید با هم دیده شود و سیاست های اشتغال در سال جاری مبتنی بر در نظر گرفتن حوزه ها و رسته های شغلی است.

وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مسئول هماهنگ کننده بحث اشتغال در کشور است، گفت: وزارتخانه کار هماهنگی بین دستگاه ها را برای توسعه اشتغال شروع کرده و مشخص کرده است چه رسته های شغلی می تواند در اولویت باشد.

منصوری با بیان اینکه هم اکنون به دنبال ظرفیت هایی هستیم که بتوانند اشتغال بالایی را رقم بزند، به سهم ۱۴ میلیارد دلاری پوشاک در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: در صورتی که روی رسته پوشاک سرمایه گذاری کنیم بهره وری ملی افزایش می یابد.

معاون وزیر کار تاکید کرد، همه رسته های شغلی نظیر پوشاک و یا فناوری اطلاعات در صورتی می توانند کیک اقتصاد ایران را بزرگ کنند که به بازارهای جهانی اتصال یابند.

منصوری با بیان اینکه در سال های ٢٠٠٨ و ٢٠١١ به ترتیب ٩۶ و ٨٨ درصد بنگاه های کشور به شبکه صنعتی مربوطه و به ویژه شبکه جهانی مربوطه متصل نبودند ( به دلیل تحریم و سوء مدیریت)گفت: در صورتی که کالایی را تولید کنیم، اما با برند جهانی اتصال نباشد به شکل منفرد کسی آن را از ما نمی خرد.

وی تاکید کرد اگر اتصال برقرار و کیک اقتصادی بزرگ شود سپس سرمایه گذاری خارجی تحقق می یابد.

به گفته منصوری، هم اکنون اتصال با برندها در رسته پوشاک برقرار شده که این اتصال می تواند بخش بزرگی از نیاز ۱۴ میلیارد دلاری پوشاک کشور که بخش عمده آن با قاچاق است را کاهش دهد .

منصوری گفت: همچنین در حوزه فناوری اطلاعات باید با کشورهای کره جنوبی، هند و آلمان متعامل شویم تا چتر حمایتی برای این رسته شغلی ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: رسته های شغلی در استان ها مشخص شده است کیک اقتصادی را می توان از طریق همین رسته ها بزرگ کرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به طرح کارورزی که از سوی وزارت کار پیگیری می شود، گفت: این طرح در هشت استان کشور پایلوت شده است که بر اساس آن فارغ التحصیلان می توانند جذب بازار کار شوند، براین اساس دستمزد آنها به اندازه یک سوم حداقل حقوق از سوی دولت پرداخت می شود همچنین سهم بیمه کارفرما را هم تقبل می کنیم.

وی با اشاره به اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت: باید کشورها و نیازهای شغلی انها مشخص شود تا بتوانیم نیروی کار را برای اعزام آماده کنیم

منصوری با بیان اینکه در صورتی که اعزام نیروی کار با مکانیسم درست انجام شود روی تولید ناخالص ملی هم تاثیر دارد، از سفیران وزارت امور خارجه در این نشست خواست که نمایندگی های ایران را در کشورهای خارجی با موضوع اعزام نیروی کار کمک کنند. داریم.

به گزارش ایرنا، مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیش از ١٠٠کاریابی خارجی در کشور فعالیت می کنند،گفت: برای رونق اعزام نیروی کار نیازمند تقویت دفاتر کاریابی ها هستیم.

‘محمد اکبرنیا’ روز یکشنبه در نشست ۱۳۰ سفیر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد،افزود:طی چند سال گذشته به دلیل مشکلات دیپلماسی دولت ما نتوانست در رابطه با اعزام نیروی کار تفاهمنامه مستقیم با دیگر کشورها داشته باشد.

وی بر تقویت دفاتر کاریابی ها تاکید کرد و اظهار داشت: در این خصوص با هماهنگی کامل وزارت امور خارجه یک طرح و یک اجرای قانون داشتیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *