امیری: حاکمیت قانون و حقوق شهروندی پیش نیاز توسعه است

امیری: حاکمیت قانون و حقوق شهروندی پیش نیاز توسعه است

معاون امور مجلس رئیس جمهور با بیان این که در جامعه ای که حاکمیت قانون نباشد صحبت از توسعه بی اساس است، گفت: پیش نیاز توسعه در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، توجه به حاکمیت قانون و حقوق شهروندی است.

  به گزارش ایدنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسینعلی امیری روز جمعه در همایش روز استقلال وکلای دادگستری در اهواز اظهار داشت: برگزاری این همایش ها برای ارتقای سطح وکالت ،جایگاه وکیل و نیازمندی های اجرایی که جامعه وکالت به آن نیاز دارد، موثر است.
وی افزود:رئیس جمهور درایام تبلیغات انتخاباتی خود مطالبی را مطرح و وعده هایی را در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه های سیاست خارجی ، مسائل اجتماعی و حوزه اقتصادی به مردم دادند که از مهمترین آن ها توجه به حقوق شهروندی بود.
معاون پارلمانی رئیس جمهور ادامه داد: آرامش و امنیت یکی از اساسی ترین بسترهایی است که باید به عنوان یک زیرساخت بنیادین به آن نگاه شده و در سایه حاکمیت قانون مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد:  درجامعه ای که حقوق مردم خدشه دار شده و نادیده گرفته شود و در آن خبری از حاکمیت قانون نباشد، صحبت از رونق اقتصادی و حقوق شهروندی و سرمایه گذاری و اقتصاد، بی اساس است .
امیری تصریح کرد: سرمایه گذاری که به رعایت حقوق خود در کشوری اعتماد و اطمینان نداشته باشد، برای سرمایه گذاری در آن کشور با تردید مواجه خواهدشد.
وی ادامه داد: گردشگرانی که برای آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ غنی ایران اسلامی به کشور سفر می کنند باید با اعتماد قدم به این خاک بگذارند و در صورت مواجه شدن با مسائل حقوقی با مشکل مواجه نشوند.
معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: دکتر روحانی در ایام انتخابات منشور حقوق شهروندی را مطرح کرد که این منشور بر اساس منطق قوی و محکمی بوده و در صد روز اول استقرار دولت با همکاری وکلا و قضات برجسته تنظیم و در آذرماه سال جاری با ۲۱ عنوان و ۱۰۰ ماده رونمایی شد.
وی ادامه داد: این منشور حقوق شهروندی ازغنای کارشناسی و نوآوری قابل توجهی برخوردار بوده اما ابلاغ این حقوق در مسیر اجرا و تحقق اهداف و موانع موجود نیز باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
امیری اظهار کرد: حقوق شهروندی فهرستی مشروح از مسائلی است که باید شهرندان نسبت به آنها اطلاعات کافی داشته باشند زیرا افراد تا نسبت به حقوق خود آگاه نباشند نمی توانند آنها را مطالبه کنند.
وی افزود: رسانه ها، مدارس، همایش ها و اجتماعات مختلف می تواند بستر مناسبی برای شناساندن هرچه بیشتر منشور حقوق شهروندی به مردم باشد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری همچنین به ارتباط حقوق شهروندی و وکلای دادگستری اشاره کرد و گفت: حق داشتن وکیل یکی از اصلی ترین حقوق شهروندی و استقلال کانون وکلا نیز به همین نسبت از اهمیت برخوردار است.
وی بیان کرد: برشمردن حقوق شهروندی به تنهایی کفایت نمی کند بلکه نقش وکلای دادگستری نیز در احقاق حقوق شهروندی موثر است چرا که این حقوق تنها منحصر به پرونده های کیفری و مدنی نبوده و در پرونده های اداری و انضباطی و سلامت نیز وکیل نقش مهمی دارد.
امیری افزود: وکلا بازوان جامعه در اجرای حقوق شهروندی هستند و دولت برای استقلال کانون وکلا و ارتقای جایگاه این کانون اعتقاد و اهتمام ویژه ای دارد .

* قائم مقام معاون پارلمانی رئیس جمهور دیگر سخنران این همایش بود که گفت: قاضی و وکیل برای ایجاد یک رابطه با اعتماد بین خود باید بی طرف بوده و از هم شناخت کافی داشته باشند.

ایرج حسینی صدرآبادی با اشاره به اینکه وکیل، مدافع سرسخت مشتری خود یعنی موکلش است، افزود: سه ارزش مشترک بین قاضی و وکیل وجود دارد که به استقلال ختم می شود؛  درستکاری و شرف، استقلال (به وکیل قدرت حمایت می دهد) و احترام این ارزش های مشترک هستند.

قائم مقام معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: آموزش های دانشگاهی در بخش قضایی و وکالت پاسخگوی همه نیازمندی های این بخش ها نیست. این آموزش ها را برای دستیابی به ارزش های مشترک باید تقویت کرد.

حسینی صدرآبادی بیان کرد: قضات حرفه ای در انگلیس از میان وکلای باتجربه انتخاب می شوند و وقتی روی نیمکت های واحد می نشینند، فضای همکاری را می بینند و اصلا فضای تقابل و بی اعتمادی ندارند.

* استاندار خوزستان نیز طی سخنانی در این همایش گفت: حفظ استقلال وکلا همیشه در دستور کار دولت بوده و خواهد بود و خدشه دار کردن این استقلال امر پذیرفتنی نیست.

غلامرضا شریعتی افزود: استقلال وکلا استدلال و منطقی دارد که دیگر نیازی به توضیح در این خصوص نیست اما استقلال وکیل از دستگاه قضا یک امر ویژه است که همگی باید این حریم را محترم بشماریم.
وی اظهارداشت: اکنون در استان خوزستان ارتباط خوبی میان دستگاه قضا و وکلای دادگستری برقراراست،  اما برخی مواقع درخصوص خدشه دار کردن استقلال وکلا صحبت هایی به گوش می رسد که این امر به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.
استاندار خوزستان ادامه داد: استقلال وکلا حدود ۶۰ سال است که مقرر شده اما هنوز حملاتی به آن صورت می گیرد که شایسته نیست.
* همچنین فرزاد فرهادی راد رئیس دادگاه انقلاب اهواز در این مراسم گفت: دستگاه قضایی هیچ مخالفتی با استقلال وکیل نداشته و معتقد است که استقلال لازمه فعالیت هرچه بهتر وکلا در جهت احقاق حقوق شهروندی است.
وی افزود: شان وکیل در محکمه قضایی متناسب با شان قاضی است و همواره نسبت به استفاده از وکلا در پرونده های قضایی تأکید داریم.
رئیس دادگاه انقلاب اهواز ادامه داد: استقلال وکیل هیچ منافاتی با رسیدگی به پرونده های قضایی ندارد و دفاع از موکل زمانی به خوبی پیش می رود که وکیل مستقل باشد.

* رئیس کانون وکلای خوزستان نیز در سخنان خود در این همایش تاکید کرد: امنیت قضایی از مهمترین فاکتورهای جذب سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌شود،  بطوری که استقلال وکلا می‌تواند در جذب سرمایه‌ های خارجی تاثیرگذار باشد.

سید یزدالله طاهری ‌نسب  بیان اینکه برای آنچه که حق مسلم ملی است هنوز چانه ‌زنی می‌کنیم، اظهار داشت: ۶۴ سال است که کانون وکلای دادگستری مستقل شده ولی همچنان برای این استقلال چانه ‌زنی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تکیه امور بر آرای قانونی حقی ملی است بنابراین استقلال نیز امری ملی به شمار می‌رود، افزود: استقلال وکیل سبب تضمین قانون حاکمیت و تقویت دولت از منظر اقتصادی می‌شود.

رئیس کانون وکلای خوزستان  استقلال کانون وکلا را از جمله استانداردهای بین‌المللی خواند و درباره مشکلات وکلا تصریح کرد: مشکلات وکلای فعلی باید حل شود تا وکلای جدید را در سطح کشور تربیت کنیم.

همایش گرامیداشت روز استقلال وکلا روز جمعه با حضور حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس جمهور، استاندار خوزستان، جمعی از اعضای کانون های وکلای کشور و استان در سرسرای امام رضا(ع) شهرک نفت اهواز برگزار شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *