اعتبار ۷۵ میلیون دلاری هند برای توسعه بندر چابهار

اعتبار ۷۵ میلیون دلاری هند برای توسعه بندر چابهار

هند در لایحه بودجه سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ که روز گذشته تقدیم پارلمان شد، مبلغ پنج میلیارد روپیه (۷۵ میلیون دلار)برای توسعه بندر چابهار در شرق ایران در نظر گرفت.

به گزارش ایدنا به نقل از ایرنا، دولت هند در لایحه بودجه سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ نیز یک میلیارد روپیه برای توسعه این بندر اختصاص داده بود.

‘آرون جیتلی’ وزیر امور اقتصادی و دارایی هند روز پنجشنبه در گفت وگویی با تائید در نظر گرفتن شدن این مبلغ در لایحه بودجه سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸ اظهار امیدواری کرد با اختصاص این مبلغ طرح توسعه بندر چابهار به صورت جدی آغاز شود.

این مبلغ به دنبال امضای توافقنامه سه جانبه ترانزیت کالا در خرداد ماه سال گذشته بین ایران ،هند و افغانستان در تهران اختصاص یافته است.

توافقنامه احداث دو اسکله دربندر چابهار با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری هند، اردیبهشت ماه سال گذشته به امضای ‘عباس آخوندی’ وزیر راه و شهرسازی کشورمان و ‘نیتین گادکاری ‘ وزیر کشتیرانی و بزرگراههای هند رسیده بود.

‘اگزیم بانک’ هند نیز اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری برای طرح توسعه بندر چابهار در نظر گرفته است.

دولت هند تلاش می کند که بخش خصوصی این کشور را ترغیب به سرمایه گذاری در بندر راهبردی چابهار کند.

شرکت های هندی همچنین در حال بررسی برای احداث دوکارخانه کود شیمیایی و یک کارخانه اوره و آمونیاک در بندر چابهار هستند.

توافقنامه چابهار یکی از نمودهای عینی فصل جدید روابط ایران و هند بر محور توسعه است .

این توافق که در سفر همزمان نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان به ایران میان دهلی، کابل و تهران منعقد شد با اهدافی چون فعال سازی کریدور شمال- جنوب و رونق یافتن برنامه های حمل و نقل میان سه کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

افزایش قابل توجه بهره وری از ظرفیت حمل و نقل دریایی در دریای عمان ، بی نیاز شدن بسیاری از کشتی های تجاری از ورود به خلیج فارس و طی مسافت بیشتر، قرارگرفتن ایران در مسیر ترانزیتی هند تا آسیای میانه و در اهداف بلند مدت تر، توسعه یکی از محروم ترین مناطق ایران ازجمله اهداف این طرح است که می تواند در کنار به انجام رسیدن این توافق سه جانبه حاصل شود.

مزایایی که با اهتمام دولت یازدهم برای پیشبرد پیش نیازهای سیاسی و اقتصادی این همکاری سه جانبه همراه شد .

جذب سرمایه گذاری هند در این برنامه توسعه ای سبب خواهد شد که بندر چابهار از ظرفیت تخلیه و بارگیری ۸۴ میلیون تن درسال برخوردار شود .

موقعیت جغرافیایی بندر چابهار در جنوب ایران و در استان سیستان وبلوچستان از اهمیت زیادی برای هند برخوردار است .

این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای هند فراهم کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *