آموزش و پرورش ریل توسعه و آموزش عالی قطار توسعه است

آموزش و پرورش ریل توسعه و آموزش عالی قطار توسعه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آموزش و پرورش ریل توسعه و آموزش عالی قطار توسعه است.

به گزارش ایدنا به نقل از  خبرگزاری برنا، سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ، در همایش بزرگداشت هفته معلم در سالن ولایت آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه نشر کتاب در دولت یازدهم افزود: جامعه ای که نخبگان، فرهنگیان و هنرمندان آن احساس امنیت فکر، قلم و زبان نکنند رنگ توسعه نخواهد دید.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ۱۳ هزار و ۶۰۰ مجوز برای نشریات و مطبوعات گوناگون صادر شد، گفت: در چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید شش هزار و ۶۰۰ صدور مجوز نشریات داشتیم که این عدد معادل ۴۷ درصد کل مجوزهای داده شده در طول حیات انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه هفت هزارکانون از ۱۶ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد کشور در دولت یازدهم تشکیل شده است،گفت: صدور مجوز برای ۲ هزار و ۵۰۰ موسسه قرآنی و حمایت از این موسسات یکی از خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: دولت یازدهم مدعی نیست که تمامی مشکلات مردم را حل کرده اما بنده به عنوان وزیر ارشاد شهادت می دهم که تمامی کابینه دولت تدبیر و امید به صورت شبانه روزی تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم انجام می دهند.

صالحی امیری افزود: بابت تمام کاستی های در آموزش و پرورش از معلمان و کارمندان این وزارتخانه عذرخواهی می کنیم چراکه دولت در عذرخواهی از مردم لکنت زبان ندارد و باید تغییراتی در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پیشرفت کشور باید مبتنی بر توسعه انسانی باشد گفت: شکل گیری توسعه مبتنی بر سرمایه فرهنگی است و کانون تولید سرمایه فرهنگی نهادی جز آموزش و پرورش نیست.

وی تاکید کرد: تمامی کشورهایی که جهت گیری توسعه را درست انتخاب و طی کردند پایه توسعه را بر آموزش و پرورش قرار دادند؛ کشور آلمان این سرمایه گذاری را کرد و امروز به اقتصاد اول در اروپا تبدیل شده است.

صالحی امیری به تجربیات کشور ژاپن در امر آموزش و پرورش اشاره و تصریح کرد: این کشور محور آموزش و پرورش خود را مبتنی بر کارهای عملی و پژوهشی قرار داد و نه صرفا محفوظات؛ از این رو می توان از الگوی این کشور در آموزش و پرورش بهره برد.

وی با بیان این که آموزش و پرورش ریل توسعه و آموزش عالی قطار توسعه است، ادامه داد: امروز باید دانش آموزان به جای حفظ کردن کتاب های درسی، به سمت کارهای پژوهش محور حرکت کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین نیاز امروز آموزش و پرورش را گفتمان سازی عنوان کرد وگفت: دانش آموز انباشتی از مطالبات اجتماعی است و باید به این موضوع توجه کرد چرا که فقدان تخلیه اجتماعی علت بروز مشکلات در آموزش و پرورش و جامعه می شود.

وی خاطرنشان کرد: اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، خشونت و دیگر آسیب های اجتماعی محصول عدم توجه به نیازهای جامعه است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *